Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mckrzysiek

Problem z dyskiem w laptopie

Polecane posty

Witam

Jestem od roku posiadaczem laptopa Sony VPCEB4S1E. Niestety coś jest nie tak z dyskiem twardym. Czasami, ostatnio wczoraj dysk zaczyna buczeć i zamula się system. Wcześniej zaraz po wystąpieniu problemu resetowałem komputer, jednak wczoraj postanowiłem zobaczyć co się stanie. A stało się to że windows wyrzucił szybko jakieś tam ostrzeżenia i mignął mi blue screen, po czym ponownie sie uruchomił. Co ciekawe buczenie po ponownym uruchomieniu nie ustało i dopiero reset je powstrzymał. Zauważyłem że problem występuje gdy intensywnie korzystam z dysku. Wczoraj akurat zainstalowałem nowego antywirusa i skanowałem cały komputer. Programy do analizy dysków nic nie pokazują, ale wygląda to tak jakby dysk miał w pewnym sektorze bad'a, albo nie mógł odczytać z niego danych. Problem nie wystepuje za często (raz na kilka miesięcy, ostatnio w sierpniu zeszłego roku), więc nie za bardzo jest sens oddawać go do serwisu, bo i tak pewnie nic nie znajdą. Spotkał sie ktoś z czymś podobnym i wie czym to może być spowodowane (sterowniki, wadliwa seria, itp)?

609aed0d84938709.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że wada produkcyjna mostka południowego (czasami projekt układu scalonego jest wadliwy - i tak jak w programach są bugi, tak mogą być bugi w projektach chipów - konkretne biblioteki tranzystorów są źle zaprojektowane i w określonej sytuacji coś się zawiesza, wyłacza czy w inny sposób wykrzacza). Zwykle problem jest eleminowany w którejś-tam wersji sterowników czy z aktualizacją Windows ale czasem pozostaje niewykryty, szczególnie jeśli objawia się nieczęsto... Twe dźwięki to stawiałbym na chłodzenie, które w momencie wystąpienia błędu dostaje maksymalnych obrotów (wyłącza się regulacja). Za mało danych żeby powiedzieć cokolwiek z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś w stanie powtórzyć błąd, to nie powinno być problemu z serwisem, o ile sprzęt jest na gwarancji (bo jeśli nie, to nie wiem czy nie taniej po prostu wymienić dysk na nowy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie za każdym skanowaniem dzieje sie coś takiego. Problem nasilił się po zmianie antywirusa na Comodo (wcześniej miałem Nod'a). Gwarancji mam jeszcze 10 miesięcy i chyba jak komp będzie mi mniej potrzebny to oddam go na przegląd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...