Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sadek

Służbowy laptop - na spółę z innym pracownikiem.

Polecane posty

Od razu przepraszam, jeśli niewłaściwy dział.

Sprawa jak w temacie - laptop do podziału z kolegą (korzystanie naprzemienne), którego nie lubie i nie bardzo mu ufam. System (XP) postawiony jest oczywiście oryginalny z oryginalnymi programami i nie ma możliwości reinstalu, działa bez zarzutu od 2 lat. I tu pojawiają się pytania.

1. Jak zabezpieczyć dobrze dane?

2. Czy utworzenie dodatkowego konta w systemie nie będzie powodowało zbytnich komplikacji (codzienne telefony o hasło bo "jakiś program nie działa" nie uśmiechają mi się).

3. Czy zablokowanie jednego folderu i założenie nań hasła ma sens?

4. W jaki sposób maksymalnie ograniczyć możliwość grzebania w systemie?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wyobrażam sobie takiej sytuacji by 2 osoby z pracy pracowały na tym samym koncie użytkownika... Z 2 strony to laptop służbowy więc jakież to pliki chcesz tam trzymać?

Ad. 1:

TrueCrypt chociażby.

Ad. 2:

2 konta o wysokich uprawnieniach ale nie konta o uprawnieniach administratora. Do tego blokada rejestru i ważnych zasobów systemowych.

Ad 3:

Odpowiedz sobie sam.

Ad. 4:

Patrz punkt 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zewnętrzny, prywatny nośnik, chyba że przełożony postanowił inaczej (służbowe dane tylko na tym komputerze).

2. Konta w systemie (ale o to też powinno zadbać zwierzchnictwo).

3. A masz prawo mieć tam taki folder? O to też powinno zadbać kierownictwo.

4. Konta z ograniczeniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie proste, to szkoła państwowa. Niby wszystko "powinno być" a nic nie ma. Muszę sobie radzić sam, albo będzie tak jak inni chcą (vide ACTA).

Poproszę o konkretniejsze propozycje jeśli to możliwe. Wiem, że "mogę sobie sam poszukać", ale ja pytam o opinie i pomysły od Was, nie od forum pełnych trolli.

P.S.: Laptop był nagrodą, nie niezbędnym minimum więc tak wyszło.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie widze konkretnej odpowiedzi na to pytanie, tylko ogólnikowe "muszę sobie radzić sam".

Jeszcze mi taka myśl do głowy przyszła:

Jakiego typu dane chcesz zabezpieczyć ? Może mógłbyś je przechowywać w internecie, powiedzmy w chmurze, a z laptopa tylko na nich operować ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałoby to sens. Tylko, że nie mam w mojej sali dostępu do internetu.

Dane to głównie dokumenty, sprawdziany, informacje o uczniach, filmy, pliki tekstowe do rzutnika i różne szpargały, które uzbierały się przez te lata. Jasnym, staje się, że nie może zobaczyć takich danych nikt, dla dobra wykształcenia dziatwy.

No cóż, chyba pozostaje mi pendrive w kieszeni. Gorzej jak go zapomnę, zapomnę skasować danych z laptopa albo coś zostanie podczas edycji plików. ;) Temat dosyć trudny by uzyskać szybkie rozwiązanie i tu was rozumiem, ale może jeszcze znajdzie się ktoś z innymi pomysłami.

Panie @M@TH3V, mam nadzieję, że nigdy nie będzie pan uczył w szkole bo jest pan równie pomocny co moi uczniowie. ;) Pozdrawiam.

P.S.: Jesli już piszecie o "chmurze", tworzeniu kont, zabezpieczeniach, etc. prosiłbym o linki tematyczne lub instruktażowe do zaufanych źródeł. Tak wiem... "sam mogę sobie poszukać", ale tu chodzi o sprawdzone rzeczy, które ktoś jest w stanie potwierdzić, ślepe zaufanie w sprawach informatycznych zazwyczaj kończy wielkim errorem. :) Poza tym dla Was to chwila, mi to zajęłoby z pół dnia, a wbrew pozorom nauczyciele mają mniej czasu dla siebie niż się powszechnie wydaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładanie konta:

Menu start ->Panel Sterowania -> konta użytkowników -> Tworzenie nowego konta

Dalej już będzie łatwo, wpiszesz nazwę konta (np. imie i nazwisko pracownika z którym dzielisz laptopa).

Następnie wybierasz tryb konta. Polecam dać koledze ograniczone, żeby ci nic nie namieszał ;)

Klikasz utwórz konto i już.

Wtedy w oknie "konta użytkowników" zobaczysz dwa konta, jedno będzie Twoje (z uprawnieniami administratora) i kolegi (ograniczone).

Pamiętaj, aby na swoje założyć hasło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie @M@TH3V, mam nadzieję, że nigdy nie będzie pan uczył w szkole bo jest pan równie pomocny co moi uczniowie.

Byłaby to dla mnie największa kara jaka może być, więc też mam taką nadzieje i dziękuje za troskę.

1. Menu start ->Panel Sterowania -> konta użytkowników -> Tworzenie nowego konta, zakładasz konto kolegi.

2. Blokowanie dostępu do folderów, z konta admina ppm na folderze->zabezpieczenia->odnajdujesz użytkownika-> zabierasz mu uprawnienia wedle uznania.

3. Z konta kolegi: Start->uruchom->gpedit.msc->konfiguracja użytkownika->szablony administracyjne->system-> po prawej stronie bedziesz miał pare opcji do wyboru, np: Zapobiegaj dostępowi do narzędzi edycji rejestru.

4. Pobierasz TrueCrypt http://www.truecrypt.org/ , i przeglądasz opcje, których jest mnóstwo więc cięzko mi pisać o nich, wybierzesz sam tą która Ci odpowiada najbardziej.

Dane to głównie dokumenty, sprawdziany, informacje o uczniach, filmy, pliki tekstowe do rzutnika i różne szpargały, które uzbierały się przez te lata. Jasnym, staje się, że nie może zobaczyć takich danych nikt, dla dobra wykształcenia dziatwy.

Podane sposoby sprawdzą się w 100%, chmura nie będzie potrzebna.

Pamiętaj, aby na swoje założyć hasło.

Które to mozna zresetować w minute zewnętrznym programem. Rozsądnym wyjściem będzie skorzystanie z FlashKey'a.

PS: Prosisz o konretne odpowiedzi a sam jesteś średnio konkretny :rolleyes:

Edit; Zapomniałbym:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList , tworzysz nową wartośc DWORD o takiej nazwie jak Twoje konto, dajesz jej wartośc 0. To spowoduje ukrycie Twojego konta w ekranie logowania. Aby się nie zalogować musisz wcisnąc 2 razy ctr+alt+del.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które to mozna zresetować w minute zewnętrznym programem. Rozsądnym wyjściem będzie skorzystanie z FlashKey'a.

Wszyscy wiemy, że zadne zabezpieczena nie są w pełni bezpieczne, ale nie sądze, żeby współpracownikowi chciało się łamać prawo, żeby zobaczyć jaką klasówkę będzie miała klasa IIb

IMO założenie kont w pełni wystarczy i nie trzeba się bawić truecryptem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...