Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

hitman475

Czy wirus może zainfekować biosa ?

Polecane posty

Witam ostatnio był u mnie kolega któremu zepsuł się laptop z winy wirusów i po czym przyszedł do mnie z pendrivem bo chciał sobie skopiować jakieś prace i wtedy się zaczeło:

Avast niczego nie wykrył jak włożył tego pendrive ale po 1.komp jakoś zwolnił że nawet ikonek nie mógł wczytać , po 2. nie mógł skopiować ani utworzyć folderu , więc postanowiłem zrobić reset ale zobaczyłem że pendrive jest podpięty do komputera i zastanawiam się czy syf nie przeszedł do biosa. I tu mam pytanie Czy wirus może zainfekować biosa i jeśli tak to jakie są programy żeby to sprawdzić.

Z góry dzięki i pozdrawiam.

P.S Po wyjęciu pendrive komputer normalnie chodzi na wszelki wypadek właśnie robie pełny skan systemu Avastem jak śę skończy podam wyniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie może, również teoretycznie nie ma na to większych szans, w praktyce nie ma już takich wirusów a te starsze nie potrafią infekować nowszych komputerów (większość BIOS-ów to 16 bitowy <chyba> asembler). Nie wiem jakie są programy - można by spróbować zrzucić BIOS do RAM (opcja BIOS Shadow na Enabled) i potraktować antywirusem.

Co to za wirus był?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie. Jedynym wirusem, który znam, a który infekował BIOS był CIH. Być może było coś jeszcze, ale nie pamiętam. CIH jest obecnie zupełnie niegroźny. Bardziej martwiłbym się np. o MBR (warto sprawdzić go narzędziem mbr.exe z tej strony). Poza tym warto sprawdzić system pod kątem obecności różnych dziwnych szkodników. Na początek przeskanuj system programem Malwarebytes' Anti-Malware i zobacz, czy on coś znajdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...