Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pewker

Karta graficzna zmienia odświeżanie ekranu podczas gry?

Polecane posty

No to mam zagadkę. Proszę o przeczytanie wszystkiego przed napisaniem czegokolwiek.

Już dłuższy czas teamu pisałem o moim problemie: w niektórych grach, w niektórych sytuacjach( kiedyś za każdym razem podczas przelotu Hammerheadem nad lawą w Mass Effect2- teraz już nie, rzadko w Skyrim, w dwóch momentach w Assasin's Creed Revelations, jednej scence w Wiedźminie 2, podczas walki z pierwszym bossem i w mieszkaniu głównego bohatera w Deus Ex Human Revolution i w niektórych momentach w League of Legends- np. teraz za prawie każdym razem po wybuchu Inhibilitora na mapie 3vs.3, najwyższe ustawienia) ekran robi się czarny/czarny w paski/szary/różowy, często dźwięk przez chwile się rwie, a potem się ucisza i pomaga tylko reset kompa.

Troche informacji:

1. Prawdopodobnie nieco istotniejsza informacja- Problem zaczął się po zmianie karty graficznej z HD 3650 256mb na HD 5750 1gb. Pierwszymi grami jaką na niej uruchomiłem zaraz po instalacji był Wiedźmin 2 i Empire Total War. Wiedźmin 2 powodował czarny/szary itd. ekran często po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach od uruchomienia, a za każdym razem zaraz po rozpoczęciu misji z ucieczką z lochów przy początku gry , podczas gry w kości niewiele widziałem, pozatym grafika w grze była ok. W Empire Total War reset był konieczny za każdym razem po zrobieniu zbliżenia na jednostki. Okazało się jednak, że po zamontowaniu nowej karty graficznej i zmianie sterowników częstotliwość odświeżania ekranu ustawiła się na 85hz, podczas gdy zalecane odświeżanie mojego starego, ok. 11 letniego monitora CRT firmy Nec wynosiło 60hz. Gdy po pewnym czasie przestawiłem odświeżanie ekranu na zalecane 60hz sprawiło to, że w Empire mogłem już robic zbliżenia, a w Wiedźminie 2 przez długi czas wszystko było ok, odzyskałem też widoczność podczas gry w kości.

2. Próbowałem chyba wszystkich sterowników. Niewiele pomaga

3. W niektórych grach problem jest redukowany przez różne zmiany ustawień filtrowania anizotropowego. Np. sterownikowe wymuszenie wysokich ustwień filtrowania pozwoliło mi przejść przez jedną scenę w Assasin's Creed Revelations, a wyłączenie filtrowania w Skyrim, bądź zmienienie go na inny poziom niż proponowany przez grę(4x) zredukowało problem do baaaardzo rzadkich zwiech.

4. Kartę graficzną i procesor sprawdzałem różnymi znanymi tutaj programami do testowania i obciążania tych podzespolów, każdy test minimum godzinę- zero problemów.

5. Poza tymi okazjonalnymi zwiechami wszystko jest ok- gry działaja tak jak działać powinny, zero artefaktów na ekranie.

6. Ważne. Dwa dni temu wreszcie zmieniłem ten stary monitor CRT na nowy LCD. Trochę pograłem w Skyrim, potem rozegrałem mecz w League of Legends - po wybuchu inhibilitora w 3vs.3 ekran zrobil sie różowy i pojawił się chyba sporo mówiący komunikat na monitorze - "This is 85hz overdrive. Change computer display input to 1366 x 768 @ 60 Hz". Po resecie było ok.

Ten monitor LCD też ma zalecane odświeżanie 60H i od momentu podłączenia takie jest ustawione w ustawieniach ekranu i w sterownikach karty graficznej. Zresztą na starym monitorze też było.

Więc jak, coś mi zmienia odświeżanie na 85hz poczas gry i to powoduje zwiechy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3D Refresh Override w Display Options?

W CCC? Catalyst Control Center? U mnie nie mogę znaleźć czegoś takiego, widzę tylko jedno "refresh rate" w Desktop Properties. Ale może Ty mówisz o starych sterownikach i starym CCC ? Bo ja używam nowych i w aktualnym Engine Control Center od AMD może nie ma takiej opcji?

W League of Legends nie ma opcji związanych z odświeżaniem, ale jest opcja ograniczająca FPS. Zaznaczyłem żeby było max 60FPS(przy odświeżaniu ekranu 60Hz więcej i tak by nie było zauważalne, nie?) i włączyłem też Triple Buffering w Catalystach (nie jestem pewny czy czekanie na odświeżanie pionowe mam włączone w LoLu, więc wymusiłem też w Control Center) i od momentu jak to zrobiłem nie było problemu, a rozegrałem z 6 gier.

Ale nadal pozostaje problem w innych grach, jak Skyrim. Nie wiem czy gra wymusza inne odświeżanie, bo żadnej opcji z tym związanej w ustawieniach nie ma, nawet V-sync. Jak na razie problem jest likwidowany/znacznie redukowany przez wyłączenie filtrowania anizotropowego. Może wyświetlanie dalej położonych tekstur z filtrowaniem anizotropowym na wyższym odświeżaniu niż zalecane sprawia w jakiś sposób problemy?

Wiem że są różne programy pozwalające na ogólne wymuszenie danych rozdzielczości i odświeżania, ale ponoć nie działają dobrze z Windows 7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nieco czasu minęło, popróbowałem różnych sposobów i nic nie pomogło.

W sumie to podczas tych zwiech ekran zachowuje się różnie. Dwa razy pojawił się wspomniany napis : "This is 85hz overdrive. Change computer display input to 1366 x 768 @ 60 Hz", ostatnio, pierwszy raz "No video input", często zwykłe info o preferowanej rozdzielczości, czasem kompletnie nic- czarny ekran. Zawsze konieczny jest reset. No, może raz w League of Legends ekran na sekundę przygasł, po czym mogłem dalej normalnie grać.

Jeszcze dodatkowe info- problem pojawiał się też na Windows XP, zanim zmieniłem na Win7.

Stary monitor był podłączony pod D-SUB, ten jest pod DVI.

To też raczej nie jest problem z zasilaczem- na starym Modecomie MC 350 było tak samo.

Albo dalej coś nie tak ze sterownikami(o takiej podstawowej rzeczy jak usunięcie starych sterowników przed instalacją nowych wiem, po zwykłym odinstalowaniu używałem nawet Driver Cleanera) , albo coś schrzaniłem przy instalacji karty graficznej(sam nie wiem co mógłbym schrzanić, włożyłem do PCI-E, tutaj trochę się mocowałem przy wyjmowaniu starej i wkładaniu obecnej z powodu takiego "haczyka", potem nieco na siłę wpiąłem dodatkowe zasilanie do karty od starego Modecoma MC, bo było trochę ciasno, dokręciłem śrubki i tyle - to był mój pierwszy montaż czegokolwiek w kompie), albo ten VTX3D HD 5750 od początku był uszkodzony(jeśli jest, to wierzę że nieznacznie, bo nawet nowe gry działają dobrze, artefaktów nie ma, a karta ma temperatury w normie), ewentualnie może to coś z płytą główną? Dłuższy czas temu zauważyłem że jeden kondensator był nieco wypukły i go wymieniłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...