Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rebel1on

Dziwne "pikanie"

Polecane posty

A więc do rzeczy. Dzieje się to podczas grania w Buleltstorma i tylko w tą grę o dziwo. W inne gry jak Fifa 11, Need for Speed: Hot Pursuit tak się nie dzieje. Od razu mówię, że mam ją (Bulletstorma) ustawioną na maksa. Pierwsze 10 - 20min. idzie bez problemu, lecz po tym czasie, z kompa dochodzą dziwne, nieregularne dźwięki. Czasami są to dźwięki długie (ok. 2 - 4sek), czasami króciutkie. Dźwiękom tym, towarzyszą króciutkie ścięcia gry. Natomiast obudowa komputera jest naprawdę gorąca.

W kompie nigdy nic nie było podkręcane, dlatego dziwię się czemu tak się dzieje. Bo prawdopodobnie to właśnie wys. temp. jest przyczyną tych dźwięków :/

Co to może być, czyżby wydanie kilkudziesięciu złociszy na kolejny chłodzenie czy coś innego? Czekam na porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, oto pełna konfiguracja:

PROCESOR: AMD Phenom II X4 955 3,20GHz Black Edition

KARTA GRAFICZNA: GainWard GeForce GTX 460 1GB

KARTA DŹWIĘKOWA: Creative Sound Blaster X-Fi Titanium

PAMIĘC RAM: Kingston 2 x 2GB CL9 1,333

PŁYTA GŁÓWNA: GIGABYTE-790XT-USB3

DYSK TWARDY: SEAGATE Barracuda 1TB

ZASILACZ: Chieftec APS-650C

OBUDOWA: SilentiumPC GLADIUS 600 Window Window Pure Black

Dopisać coś jeszcze do tego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura Twojego procesora przekroczyła maksymalną jaką dopuszcza producent (70°C), także, to już nie są żarty. Pora na czyszczenie i nałożenie nowej pasty. Jeśli to nie pomoże, będzie trzeba rozejrzeć się za lepszym chłodzeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrące swoje 3 grosze - maksymalna jaką dopuszcza producent to 62oC.

Jeżeli dobija Ci do 70, to dziwne, że zabezpieczenia termiczne nie wyłączają kompa (ale "pikają", czyli powiedzmy alarm masz ustawiony na 60, a wyłączenie na np. 80)

Konieczny zakup lepszego chłodzenia. KONIECZNY.

Nie wiem jakie dobre chłodzonka pod ten socket wychodziły. Już chwile siedzę na intelu. Pod am2 mam Pentagram Karakorum. Wyśmienicie się sprawuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Są dwa rodzaje procesora AMD Phenom II X4 955 i jeden ma dopuszczalną temperaturę 62°C, a drugi 70°C, nie bardzo umiem te procesory rozróżnić, lecz zakładam, iż autor tematu posiada drugi typ tego procesora. Domyślam się że właśnie "pika" przy 70°, ponieważ jest to temperatura graniczna dla tego procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej jest tak, że przy temperaturze granicznej procesor "mówi dobranoc", więc spodziewałbym się raczej, że masz model wytrzymujący właśnie te 70 stopni. Tym niemniej obecna temperatura mu się bardzo nie podoba. Zakup dobrego chłodzenia silnie polecany, oprócz tego warto wyczyścić obudowę, może przestawić komputer tak, aby miał lepszą wentylację czy dokupić wentylatory do obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenne rady :). Coś tak czułem, że na jednym wiatraczku komp nie będzie wyrabiał.

Ogólnie cały wyżej wymieniony sprzęt mam od niedawna, bo zaledwie od ponad pół roku. Czy w takim przypadku, powinienem zrobić co radzi mi @antros22 czyli nałożyć nową pastę? Jeśli tak, to czy powinienem zasięgnąć pomocy informatyka, czy poradzę sobie sam (teoretycznie jedynie wiem jak to powinno się robić praktycznie - nigdy wcześniej tego nie robiłem) ?

Przykro mi, ale nigdzie nie mogę znaleźć, czy mój procesor ma dopuszczalną temp. 62oC czy też 70oC. Mimo wszystko wiadomo, że grzeje się jak jasna cholercia :)

@3m2oo5 Dobija do 70oC? Grając w Bulleta miałem nawet 79oC w pewnym momencie :dry: (więc można założyć, że i więcej), naprawdę nie było wtedy za ciekawie. Z tego co tutaj piszesz, to prawdopodobnie mam ten drugi.

A więc tak:

Za czyszczenie komputera zabiorę się niezwłocznie. Natomiast co do chłodzenia: to jakie byście mi proponowali (akurat w chłodzeniach nie jestem zbytnio zorientowany)? Co do przestawienia komputera w inne miejsce póki co jest to niemożliwe :/. Dlatego prędzej nadrobiłbym to lepszym chłodzeniem.

Poszukałem to i owo na różnych forach i użytkownicy bardzo zachwalają "SilentiumPC FORTIS HE1225", co o nim myślicie? Swego czasu widziałem też (możliwe, że nawet w Cdactionie) takie oto cacko

Scythe Mugen 2 Rev.B SCMG-2100 Też wydaje się być ciekawą propozycją.

Również znalazłem chłodzenia takie, ale w tych przypadkach kwota jest już ciut większa:

ASUS TRITON 81 oraz Asus Triton 78

Przy okazji również zadam jeszcze jedno pytanie: Temperatura procka jest jak widać tragiczna :). A co z innymi komponentami komputera? Czy temperatury, płyty głównej, karty graficznej są odpowiednie, czy przydałoby się z nimi również coś zrobić?

Czekam na wasze opinie :)

Pozdrawiam. Rebel1on.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie należy wymienić chłodzenie CPU.

Jeżeli stać Cie na tego Mugena to mogę Ci go polecić z czystym sercem. Poczekaj jeszcze na propozycje innych, ale wg mnie to bardzo dobry wybór.

chciałbym zwrócić uwagę, że maks temp pracy procesora deklarowana przez producenta niekoniecznie musi pokrywać się z temp, w której włączają się zabezpieczenia termiczne układu. Mało tego, jeśli mnie pamięć nie myli, to Athlony pod socket A nie miały go w ogóle :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputerek już czyściutki, od razu widać poprawę, niewielką ale zawsze :).

Tak coś właśnie czułem :happy: . Więc decyzja zapadła. Albo wezmę tego "Scythe Mugen 2 Rev.B SCMG-2100" albo "Zalman CNPS10X Flex". Tak więc proszę jeszcze by rozstrzygnięto ten spór pomiędzy nimi dwoma. Jakie są wady i zalety jednego jak i drugiego chłodzonka.

Co do samego kupna, również mam pytanie. Cena obu modeli jest o wiele tańsza na allegro aniżeli w sklepie (nawet z najdroższą "przesyłką kurierską pobraniową" wychodzi o wiele taniej). Dlatego mam pytanie czy dołożyć te kilkadziesiąt złoty i odebrać sobie chłodzenie osobiście, czy zaoszczędzić trochę kasy i zamówić z allegro? Właśnie nie wiem czy sprzęt tego typu można zamawiać, czy bezpieczniej będzie osobiście pojechać odebrać ze sklepu.

I jeszcze odnośnie montażu: Czy dam radę sam zamontować chłodzenie, czy ręka informatyka będzie niezbędna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mugena w rękach nie miałem, wiele o nim nie powiem. Ale opinie ma jak najlepsze.

Flex jest świetny, w ogóle nie martwię się temp (nawet w zeszłoroczne upały komp hulał całymi dniami).

Montaż - jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie, to weź kogoś obeznanego. Możliwe, że trzeba będzie wykręcić całą płytę główną (czyli większość flaków z kompa), by przymocować koszyk na chłodzenia. Tak to wygląda w platformie intela, niby w AM2 i 3 jest gotowy koszyk ...

Allegro czy sklep - jeden czort. Jeżeli kupujesz nówkę to różnica będzie tylko w cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie te dwa chłodzenia są podobne wydajnościowo, osobiście wziąłbym Flexa ze względu na mniejsze wymiary, łatwiejszy montaż, co najmniej taką samą wydajność no i świetną pastę STG-2 w zestawie (co ciekawe jest jej cała tubka, osobno kosztująca 15-25zł w sklepie; do Mugena dodają jedynie saszetkę przeciętnej pasty). Do Flexa oczywiście trzeba dokupić wentylator, bo nie ma go w zestawie.

Flexa możesz kupić za 129zł w gral.pl; przy okazji sprzedają tam bardzo dobre wentylatory SilentiumPC Sigma (29zł). Taki zakup bym polecał - Flex + Sigma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...