Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

opENDfist

Rozwiązany: Dysk zewnętrzny

Polecane posty

Siemanko, zakładam temat w właściwie nieokreślonym na razie celu.

Otóż chodzi mi o to, że chcę posiadać wiedzę na ten temat, ponieważ jak wiadomo w przyszłości będę zmieniał dysk twardy. W związku z tym, że kwestią podzespołów interesuję się od niedawna, dlatego komputer będę składał po raz pierwszy.

Dlatego chciałbym się dowiedzieć, co zrobić, by zachować pliki ze starego dysku twardego?

Do tego służy chyba dysk zewnętrzny, prawda? Jednak wiem, że taki dysk kosztuje jakieś 250zł. To chyba trochę bez sensu wydawać 250zł, żeby tylko przenieść pliki, a potem żeby się kurzył. Dlatego pytam Was o inne rozwiązanie. Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że dyski zewnętrzne są bez sensu, wręcz przeciwnie - to takie elektroniczne szafki z dokumentami, które w dodatku możesz ze sobą zabrać.

Chodzi mi o to, że bez sensu byłoby w moim przypadku wydawać tyle na jednorazową operację.

Zmieniłbym np. żeby mieć na dysku więcej pamięci. Co prawda można przecież dokupić zamiast tego drugi, ale jeden jest wygodniejszy.

A dyski twarde w jakiś sposób się nie "zużywają"? W takim razie przy dobieraniu forumowiczom części po co podaje się też dyski twarde? Przecież mogą zastosować te ze starego komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zwykle chcą cały nowy zestaw ;) Poza tym nowsze dyski są szybsze, z generacji na generację transfery wzrastają.

Dyski oczywiście się z biegiem czasu zużywają, aczkolwiek nie dotyczy ich problem ograniczonej liczby operacji zapisu jak dysków opartych na pamięciach flash (SSD, pendrive, itp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chciałbym się dowiedzieć, co zrobić, by zachować pliki ze starego dysku twardego?

Jeśli przełożysz stary dysk do nowego kompa, to będziesz go też formatował podczas instalacji systemu. Żeby nie sformatowały ci się istniejące pliki, przed przełożeniem dysku przenieś je na inną partycję - na starym komputerze utwórz na dysku osobną partycję, przenieś na nią pliki, i na nowym komputerze sformatuj tylko pierwszą partycję bez plików.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yojo - właśnie dlatego będę (prawodpodobnie) zmieniał dysk, a XeoN się pytał, czy nie mogę zostawić starego dysku.

Orion - a jak utworzyć kolejną partycję? I czy po przełożeniu nie sofrmatuje mi się przypadkiem cały dysk? W takim razie jak to zrobić, żeby ta druga partycja nie uległa formatowi? W dodatku pisząc "Dlatego chciałbym się dowiedzieć, co zrobić, by zachować pliki ze starego dysku twardego?" chciałem się dowiedzieć, jak przenieść pliki ze starego dysku twardego na nowy, ale może się rzeczywiścię skuszę na przeniesienie starego dysku twardego.

Jednak gdybym się zdecydował na kupno nowego - czy dysk zewnętrzny to jedyne rozwiązanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić osobną partycję na pliki z poziomu Windowsa - wciśnij klawisz Windows + R, wpisz "diskmgmt.msc", Enter, i z tego interfejsu chyba sobie poradzisz. (Prawy przycisk na tabelkach w dolnej części okna).

Samo przełożenie dysku go nie formatuje. Dopiero podczas instalacji Windowsa musisz wybrać partycję, która zostanie sformatowana żeby wsiadł na nią system. No to wtedy po prostu wybierzesz starą partycję, na której nie będzie systemu - a druga partycja z plikami zostanie nietknięta.

Jeśli zdecydujesz się na kupienie nowego dysku, to możesz normalnie zainstalować na nim system, a potem podpiąć do komputera stary dysk i wziąć z niego pliki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XeoN miał chyba tylko na myśli, by podłączyć stary dysk twardy do nowego komputera i zgrać dane bezpośrednio. Generalnie nie ma w tym żadnej filozofii; jak się obawiasz czy czegoś nie zepsuć, to po prostu najpierw podziel na partycje nowy dysk i zainstaluj na nim system, a potem podłącz stary dysk i zgraj z niego dane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie byłem pewny, czy da się zgrać pliki z jednego dysku na drugi. Znaczy można oczywiście wszystko po prostu przenieść, ale nie byłem pewien, czy nic się nie "stegezuje" :P Ale teraz wiem, że mogę tak zrobić - dzięki wielkie.

Czyli nowy dysk wkładam do starego kompa, dzielę go na partycje, wkładam do nowego kompa nowy dysk, ustawiam system na jedną z jego partycji (i zostanie ona ustawiona jako dysk C jak zgaduję), a potem wkładam stary dysk i z niego przenoszę pliki na nowy, tak?

Żeby mieć pewność - 2 podstawowe partycje to dysk C i dysk D, a jeśli utworzę kolejną, to bedzie to E,F,G itd., tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XeoN - to po prawej.

michi93 - wiem, że zadam w tej chwili głupie pytanie i całkowicie się pogrążę, ale co to w ogóle jest chmura? Słyszałem to określenie mnóstwo razy, również przy konsolach, ale nigdy nie dowiedziałem się znaczenia tego określenia. to jakiś rodzaj pamięci?

Co do dysku - więc po prostu wkładam nowy dysk do nowego kompa, ustalam sobie partycje, a następnie wkładam stary dysk i przenoszę z niego pliki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 link google z opisem

http://www.dobre-rady.eu/chmura-danych-czyli-sposob-na-wymiane-plikow-pomiedzy-komputerem-laptopem-i-smartfonem.html

Co do dysku - więc po prostu wkładam nowy dysk do nowego kompa, ustalam sobie partycje, a następnie wkładam stary dysk i przenoszę z niego pliki?

tak

najnormalniejsze złącze SATA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dzięki - temat do zamknięcia.

Edit: mam jeszcze jedno pytanie. Wyczytałem, że chmura to system, który pozwala dzielić się plikami pomiędzy dwoma urządzeniami. Napisałeś, że ja mam z tej chmury skorzystać. Jednak w moim przypadku to będzie bez sensu, ponieważ chyba będę musiał włożyć jeden dysk, zainstalować aplikację z chmurą, następnie włożyć drugi dysk i też zainstalować tę aplikację, z powrotem włożyć pierwszy i ustawić login i hasło, znowu przełożyć i zgrać pliki na drugi dysk. Tak to będzie wyglądać? Bo ja żadnego laptopa ani nic innego nie mam, żeby jeden z dysków wsadzić gdzieś indziej i dopiero potem do kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co robić to za pomocą chmury, skoro (chyba) można to zrobić tak:

  1. Przy instalacji oprogramowania ustawiam je na partycje nowego dysku
  2. Wkładam do nowego kompa stary dysk
  3. Przenoszę pliki ze starego dysku na nowy
  4. Wyjmuję stary dysk

Czy nie da się plików przenieść po prostu wchodząc w 'Mój Komputer' i przenosząc z dysku E czy coś (czyli stary dysk) na nowy dysk, czyli D lub C?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...