Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Jeśli nie znasz podstwa to się za to nie bierz a poczytaj troche - google nie boli. Jeśli żartujesz... cóż albo chcesz sie czegoś dowiedzieć albo pozgrywać. A śmiecenie takimi "żartami" moderatorów nie śmieszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręcałem za poradnikiem Allora z CDA 02/08 (#148).

W BIOSie ustawiłem 2,6 GHz (217x12)

Sprawy są dwie:

Pierwsza:

http://img135.imageshack.us/img135/3755/cpuztf9.jpg

http://img371.imageshack.us/img371/2692/orthosmu7.jpg

CPU-Z pokazuje inną prędkość procesora niż Orthos i BIOS.

Druga:

Po starcie systemu avast przez długi czas nie uruchamia dostawców, nie można w tym czasie uruchomić żadnych aplikacji, a kursor mocno przycina.

Komputer jest nowy, świeżo po instalacji systemu.

Jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to w biosie opcję C1E/Eist ustawić na disabled. Jest to odpowiednik C'n'C z procesorów AMD. Czyli oszczędzanie energii poprzez obniżenie mnożnika i zmniejszenie napięcia rdzenia.

Druga, proponuję po tym zabiegu zmniejszyć napięcie dla proca. E4600 powinien na 1,31~1,33 pójść na 3,0GHz bezproblemowo.

dawidek3294443

Jak nie masz ochoty na czytanie forum to nie bierz się za podkręcanie, bo pewnie opcji służących do tego w biosie też nie będzie się tobie chciało czytać. Nie musiałeś nawet przeglądać ostatnich 10, ba nawet 5 stron. Na poprzedniej napisałem poradnik dla początkujących o kręceniu AMD 64.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz, że powinienem to wyłączyć? Zawsze to mniej o te parę zużywanych watów. Co się tyczy napięcia - po overclockingu ustawiłem zarządzanie napięciem na Auto, płyta sama dobrała sobie taką wartość. Jeśli jednak uważasz, że mogę je zmniejszyć, to je zmniejszę. ;)

EDIT

W BIOSie napięcie ustawiłem na ~1.318V (płyta jeszcze straszyła mnie, że "System Voltage is NOT Optimised!!!", ale zignorowałem to ;p), a CPU-Z pokazuje 1.276V... SpeedFan, jeżeli dobrze odczytałem, również pokazuje ~1.28V...

Po ok. 5 min testowania Orthosem temperatura procesora stabilizuje się na poziomie 60-62C

Co może być przyczyną takiej różnicy między wartością z BIOSu i odczytami? I którą z nich się sugerować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze te opcje o których wspomniałem służą do zmniejszenia taktowania procesora czego skutkiem jest mniejsze zużycie energii. Jak więc widzisz OC i oszczędność nie idą raczej w parze :)

Czy ten komunikat pojawia się zawsze czy tylko raz?

Wskazania napięcia zależą najpewniej od wersji programu. Ja bym tam wierzył biosowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten komunikat pojawia się w BIOSie, więc w pewnym sensie obie odpowiedzi są poprawne. ;)

Póki co wszystko działa stabilnie (z wyjątkiem tego skaczącego kursora podczas uruchamiania się programów z autostartu, ktoś ma jakiś pomysł?), martwi mnie tylko tak wysoka temperatura przy 100% obciążeniu... Spróbuję jeszcze wykonać test ze zdjętą ścianką (chociaż wątpię, że to wina obudowy, ta ma nawet specjalną tubę odprowadzającą powietrze z coolera na procesorze).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszesz, że głowa boli. Nie tylko w każdym dostępnym w sieci poradniku piszą o wyłączeniu tego w pierwszej kolejności. Każdy kto kiedyś próbował podkręcać C2D o więcej niż 100 MHz ci to powie. Chyba, że na tych 100 chcesz pozostać, to spoko :rolleyes: To obniżenie mnożnika o połowę i zmniejszenie napięcia jest wyliczone dla konkretnego taktowania, BEZ kręcenia procesora. W przypadku E4600 to 1200 MHz. Takie nagłe zmniejszenie napięcia przez wspomnianą funkcję, w przypadku podkręcenia w okolicach 3,0 GHz i więcej w najlepszym przypadku skończy się zwiechą. Choć słyszałem też o uszkodzeniu procesora więc...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś po prostu na dobry egzemplarz procesora. Jak miałem kiedyś Athlona 64 3200+ też udało mi się go podkręcić do 2500 MHz bez wyłączania C&Q. Praktycznie bez podnoszenia napięcia.

A swoją wiedzę owszem czerpię z internetu (bo skąd niby mam ją czerpać?), ale też z własnego doświadczenia. I wiem, że z chwilą włączenia/nie wyłączenia C1E (bo tak jest w przypadku Foxconna P35A-S i ASUSA P5K Pro, z którymi miałem do czynienia) automatycznie podkręcanie do jakichś rozsądnych wartości stawało się niemożliwe. Owszem na ASUSIE dało się w ten sposób podkręcić E4600 do 3,0 GHz, ale trzeba było dawać jakieś kosmiczne wartości napięcia rzędu 1,50 V przy pełnym obciążeniu, żeby z kolei proc nie odmówił posłuszeństwa kiedy zadziała C1E. Z kolei Foxconn pozwalał na ogół więcej wykręcić proca, ale już nawet próba przetaktowania o 100 czy 200 MHz przy włączonym C1E kończyła się klapą. Porównuję te płyty, bo miałem do czynienia z podkręcaniem na nich takich samych procesorów (E4600) z taką samą pamięcią, nawet kartą graficzną ;)

A ja przecież nigdy nie pisałem, żeby ot tak po prostu to wyłączyć, bo zepsuje komuś kompa. Pisałem, że przy podkręcaniu należy opcję wyłączyć bo będą z tego nici. Skoro jednak u ciebie działa, to good for you, bo cóż więcej można powiedzieć :) W moim przypadku tak nie było i wolę to wyłączyć, bo wiedzę o popsutych procach wolę jednak czerpać z internetu niż z własnego doświadczenia. Jednak wszystko przed tobą ;)

PS. Nie wiem czy ten "zacytowany" post jest prawdziwy. Tak czy inaczej niezły lol :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, EIST wyłączone, zegarek nakręcony do 2,8 GHz, po 5 min Orthosa temperatura stabilizuje się na poziomie 65C.

Kolega, który E4500 wykręcił do 3,25 GHz mówi, żeby się tym nie przejmować, bo on w Orthosie ma ok. 75C po 5 minutach. A ponieważ póki co nie trafiłem na grę, która w tak mocnym stopniu obciążała by procesor przez tak długi czas (taki np. SWAT 4 pochłania zaledwie 50% mocy obliczeniowej, zobaczę, co będzie przy Crysisie... ;p), więc rzeczywiście się nie przejmuję.

O, zgadnijcie, co. Mimo wyłączonego EIST CPU-Z pokazuje mi 1,4 GHz, jak miło... ;o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K, obie funkcje wyłączone i teraz zarówno CPU-Z, jak i OCCT pokazują 2,8 GHz. Tylko dwa małe 'ale':

1. Skoro już byłem w BIOSie, to przetaktowałem CPU na 3 GHz, komputer jednak nie startuje, po chwili wracając do wartości domyślnej (2,4 GHz). Napięcie zostawiłem na ~1.318 V, może trzeba je zwiększyć?

2. Komp naprawdę mocno się krztusi podczas startu systemu, nawet ta Windowsowa melodyjka startowa okropnie się rwie. Przed próbą zmiany na 3 GHz i wymuszonym powrocie do ustawień fabrycznych (tylko dla FSB, cała reszta pozostała bez zmian) komp był gotowy do pracy już po ok. 10 sekundach od ujrzenia napisu 'Zapraszamy...'. Teraz trzeba czekać jakieś ~30 sek. ;x

Sprawdzałem na szybko (10 min) OCCT - zero błędów, wszystko działa stabilnie. No to ocb?

Aha - to nie wina Avasta. Po jego odinstalowaniu jest to samo ;x

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...