Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

proca podkręcasz małymi kroczkami i za każdym razem sprawdzasz czy działa stabilnie(nie można jednoznacznie powiedziec o ile jakiego praca można podkręcic bo nawet w te same modele róznie sie kręcą zależy od jednostki jaka ci sie trafi) (komp sie nie resetuje czy coś )oczywiście cały czas monitorszej jego temperature (jakimś programem choć mi żaden program nie chciał działac i sprawdzałem w biosie) jak widzisz że komp działa niestabilnie/temp. proca jest wysoka to zmniejszasz taktowanie. ot np tak jak było u mnie podkręcałem athlona xp 1,1ghz na rdzeniu palomino(strasznie słaby sprzet do podkrecania) udało mi sie wycisnąc z niego 1330mhz niestety komp sie restartował wystarczyło zejść o kilka mhz i wszytko wróciło do normy a temperarura wzrosła raptem o 3stopnie (na 48 stopni) warto tez pilnowac zasliacza czy daje rade (z tego co wiem to wachania napięcia nie mogą byc wieksze niż 5 % ) zaglądasz do biosu tam powinieneś mieć odpowiednią zakładke :wink: mam nadieje że coś pomogłem i nic nie poprzekręcałem :wink:co do chłodzenia to np. pentagram Freezone HP-120 w ostatnim cda zsotał opisany jak o dobrypodejrzewam ze na chłodzenie wodne nie chcesz sie porywać??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście radziłbym sprawdzać temperaturę w stresie (np po 10 minutach pracy programu prime95). w ten sposób sprawdzasz jak się będzie zachowywał procesor przy dużym wysiłku.

z tego co wiem to wachania napięcia nie mogą byc wieksze niż 5 %

nie tyle o wachania chodzi, co o odchylenie od napięcia prawidłowego, ale tak jak mówisz - norma dopuszcza 5% różnicy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę główną Asus A8n32-SLI Deluxe. Wie ktoś może na której zakładce w biosie znajduje się opcja HTT frequency, albo jak inaczej nazywa się ta opcja na tej płycie głównej??. Jakoś szukałem i nie potrafiłem znaleść. AMD San Diego 4000+ udało mi się podkręcić z 2400 Mhz do 2880Mhz, powyżej tej wartości trzeba resetować Bios.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręcałem ostatnio procesor. Przy napięciu 1,8 V udało mi się wziększyc FSB z 133 na 166 Mhz. Bios startował a gdy windows się chciał wczytac to komputer się resetował. Płyta jest na chipsecie VIA KT600 i jak zmieniam FSB to rośnie taktowanie PCI.

Teraz mam ustawione FSB na 148 Vcore 1,7V dzielnik FSB:RAM 1:1.

Pamięci to GOODRAMy 400 CL3. Zasilacz niedawno zmieniłem na EVER 420W więc napewno nie ogranicza mi podkręcania. Chłodzenie procesora to duży radiator z wentylatorem 80 na pełnych obrotach. Chipset północny jest chłodzony pasywnie a na southbridge dokleiłem mały radiator.

Płyty głównej i proca napewno nie będę wymieniał. Jak myślicie czy zmiana chłodzenia procesora pomoże uzyskac FSB 166?

Chyba gdy zworką przestawiam FSB na 166 to magistrala PCI ma 33Mhz ale nie jestem pewien.

W tym roku będę zmieniał płytę i proca więc nie chcę z bardzo inwestowa w ten sprzęt ewentualnie wymieniłbym cooler.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. masz opcję blokady zegara PCI? jeśli nie, to spróbuj na zworkach, tak jak mówisz. Kiedy podkręcasz tak jak teraz FSB, rośnie właśnie taktowanie PCI i może prowadzić do niestabilności (tak, wiem, prawię banały, ale to tak pro forma).

spróbuj też zmienić FSB:RAM, tak by pamięć miała niższe taktowanie, bo może przy 1:1 zbyt wysoko ją ciągniesz i nie wyrabia. ewentualnie możesz podnieść napięcie pamięci, tylko ostrożnie.

możesz też spróbować poluzować timingi pamięci.

poza tym może po prostu płyta jest za słaba na takie O/C. najlepiej zapuść memtesta pod dosem, po włączeniu kompa. znajdziesz też pod dosa programy do benchmarkowania procka pod dosem. zobacz jak będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięc wyrabia ale nie mogę jej ustawic niżej niz FSB mam do wyboru 1:1 albo FSB +33 lub FSB +66. Tmingi przestawiałem na słabe i niewiele to dawało. Wiem że płyta neizbyt się do ekstremalnego podkręcania nie nadaje.

Przy FSB 148 PCI miało koło 37Mhz więc tu jest ten problem. Wcześniej przez to pokasowało mi trochę danych na dysku SATA.

Pewnie wymiana chłodzenia procesora też by coś dało bo trochę się grzał.

Ale nie jestem pewien czy jak zworkami ustawiam FSB na 166 to czy PCI też jest przetaktowane.

Ustawiłem raz Vcore na 1,8 potem zworkami na sztywno 166.

Działało ale windows się nie włączał. Nie mam jak sprawdzic czy zmienia się PCI czy nie. Ustawienie napięcia wyżej powoduje czkawkę system sie cały czas restartuje a po przestawieniu na 1,75 przed startem windy wyskakuje komunikat o błędzie tekstowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płyte gigabyte ga-k8ne i semprona 3000+ podkręciłem go o 200 mhz.I teraz pojawia sie problem bo nie moge w biosie znaleść opcji odpowiedzialnej za zmiane napięcia cpu.Jedyne co znalazłem odpowiadające zmianie napięcia to ddr voltage ale przeciesz to chyba nie to!Szukałem dosłownie wszędzie.Jeśli ktoś ma taką płyte jak ja to niech mi powie jak zwiększał napięcie procka.PROSZĘ!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanko :)

W instrukcji do płyty głównej mam oczywiscie opisane wszystkie opcje BIOS'u.Na stronie opisującej Frequency/Voltage Control jest napisane tak:

CPU Clock -> 200~232MHz Set CPU clock from 200MHz to 232MHz

I teraz pytanie: Musze jeszcze zmieniać napięcie procka zeby podkrecić z tych 200MHz na 232MHz ?

Sprzęt jest w podpisie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie: Musze jeszcze zmieniać napięcie procka zeby podkrecić z tych 200MHz na 232MHz ?

Zależy od możliwości procka - napięcie podnosisz jak Ci proc działa niestabilnie bo to pomaga - w większości przypadków. O ile jednak podnosisz taktowanie i proc działa stabilnie i przechodzi powiedzmy 2h w Prime i 16M w SuperPi to nie ma potrzeby bo proc się będzi mniej grzał.

Inne pytanie czy pamięci dadzą radę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem

posiadam płytę główna Epox 8NPA7I z procesorem Smepron 2800+ 32bit

na poprzedniej płycie głównej z tym procesorem bez problemu udało mi się wycisnąć z niego 2400mhz i chodził w pełni stabilnie. Na Epoxie z trudem udaje mi się przekroczyć granicę 2100MHZ co jest porażką :/

Co jest nie tak? Z czym powienenm kombinować, żeby osiągnąć przynajmniej te 2,4ghz bo nic nie dało zwiększanie napięcia na procesor, na pamięć (TwinMOS 512DDR CL 2,5) i na czipset... help

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poprzednia płyta to...?

zobacz czy nie masz możliwości blokady taktowania magistrali pci. jeśli masz, to zablokuj. co do pamięci, to trochę poluzuj timingi, albo jeśli masz jakieś ustawienia cpu:dram ratio, to też odpowiednio dobierz, by pamięć nie była przetaktowywana.

... zwrócę jeszcze uwagę na zapis - mhz i MHZ oraz ghz, żaden nie jest poprawny, a różnica między m i M jest kolosalna (a konkretniej 10^9)... MHz, GHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj na jakich chipstach są obydwie płyty - za leniwy jestem by sobie samemu szukać.

Wstępnie to bym szukał winy na chipe albo na pamięciach. Może chłodzenie, może stabilizacja napięć zasilania (mosfety na płycie). Jak chłodzenie jest OK to możesz spróbować lekko podnieść napięcie na RAM i chipset.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poprzednia płyta to...?

zobacz czy nie masz możliwości blokady taktowania magistrali pci. jeśli masz, to zablokuj. co do pamięci, to trochę poluzuj timingi, albo jeśli masz jakieś ustawienia cpu:dram ratio, to też odpowiednio dobierz, by pamięć nie była przetaktowywana.

pamięci już luzowałem jak się dało i specjalnie to nie pomogło, jakieś 50MHzów co nie jest czymś wyjątkowym.

Poza tym mam blokadę oczywiście włączoną a z ratio tez kombinowałem i nic...

Poprzednia płyta to Gigabyte K8NS rev 1.1

Co prawda to płyta świetna do O/C, lecz Epox nie gorszy (forumowicz PCLaba wycisnął w pełni stabilne prawie 400HTT co jak na tę klasę cenową mobo jest wynikiem raczej godnym).

Co prawda procesor nie należy do jakiś demonów podkręcalności (stepping D0 - 32 bitowy, czyli gorszy od 64 bitowych E6 bodajże, ale jakoś na Gigabajcie udało mi się go nieco lepiej podkręcić stabilnie, a teraz nie da rady... :(

Podaj na jakich chipstach są obydwie płyty - za leniwy jestem by sobie samemu szukać.

Wstępnie to bym szukał winy na chipe albo na pamięciach. Może chłodzenie, może stabilizacja napięć zasilania (mosfety na płycie). Jak chłodzenie jest OK to możesz spróbować lekko podnieść napięcie na RAM i chipset.

Gigabyte K8NS: nForce3 250

Epox 8NPA7I: nForce4 4x

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to może tak głupią zabżmieć i proszę się nieśmiac.No bo poprostu jak sie te proce podkreca.Wiem tylko to że w BIOSIE.No bo kupuje c2dE6300 i podobno ma strasznie oszałamiające możliwości overclocerskie.I chciałbym coś wiedzieć.
z twoja wiedzą o OC to lepiej nic nie majstruj bo możesz więcej szkody niż pożytku zrobić. Poszukaj na google.pl bo tam jest muuuuuuuuuuuuuuuultum poradników OC. W skrócie wygląda to tak wchodzisz do biosu tam podkręcasz FSB procesora (FSB X mnożnik = taktowanie) ale małymi kroczkami po kilka MHz po każdym podkeceniu sprawdzasz proca np. programem bodajże prime95 żeby zobaczyć czy w stresie nie warjuje . Oczywiście cały czas monitorujesz napięcia (odchylenia od normy nie moga byc większe od 5%) no i przedewszystkim temperature proca. Jak dojdziesz do granicy że proc ci świruje to wróć do statnich ustawień przy jakich chodził spokojnie i już . C2d kręcą sie b.dobrze więc powinieneś je dość mozno podkręcić. no i też sporo zależy od ramu (jak masz jakieś dziadostwo 533Mhz to sie w oc za bardzo nie pobawisz)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka mam problem wczoraj chciałem zrestartować bios i wyciągnołem bateryjke na 2 minuty.Teraz jak włączam kompa wyskakuje mi takie coś

Primary Master:Sony DVD RW DW-Q30A YY2

Primary Slave: NONE

Secondery Master:None

Secondery Slave:None ogy CPU detected (hyper threading Technology Enabled)

Floppy disk(s) fail (40)

Waring !CPU has been change or CPU ratio change fail.

Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remeber to save before guit!

Komputer uruchamia się jak się wciśniej F1.Jak ustawić by wszystko było jak wcześniej?

Mój komp to :

Plyta:MSI Pm8m2

Proc:p4 3000 mhz

Karta:radeon x1300

Zasilacz:chieftec 450 W

Ram:512 no name

Dysk:200 gb

Mormegil w dziale zwieszki itp. napisał żebym dał w biosie na default settings ale to nic nie dało powiedział że cos jest nie tak z czestotliwosciami pracy procesora, szyny itp.Napisał też że tutaj mi ktoś pomoże ustawić tak jak było wcześniej:)To jak pomoże mi ktoś? :twisted:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mart1ns

No więc tak. Moje San Diego ma domyślnie ustawiony mnożnik procesora na 12. Czy obniżenie go do wartości 11 i podnoszenie szyny FSB powinno spowodować, że procek będzie dało się przetaktować więcej niż te 2.88 GHz?? Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość taracha5

Może ktoś wie na jakiej stronce można znaleźć modyfikowane biosy płyt głównych. Dokładnie chodzi mi o bios Phoenix Award Bios do płyty Albatron VIA KT400-8XV v2.0. głównie chodzi mi o możliwość samodzielnego ustawienia taktowania AGP/PCI. thx.pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...