Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kpiotrowski

Podkręcanie C2D E6400

Polecane posty

Witam,

Zachęcony poradnikiem Gi3rka, oraz lekturą kilku innych tematów, postanowiłem wziąć się za overclocking mojego procka. Na początek pełna konfiguracja kompa:

Procek: Intel Core2 Duo E6400 2,13 GHz, chłodzenie BOXowe

Płyta: Asus P5B (Intel P965)

Pamięci: DDR2 2x512MB + 2x1GB - wszystkie kości to PC-800 GeIL Ultra CL 4 12-4-4

Zasilacz: Bequite Straight Power E5-450W

Grafika: GeForce 8800GTS Asus, 320 MB

Dysk: Seagate 250 GB

W tej chwili podkręciłem go o zaledwie 5% - zmieniłem FSB z 266 na 280. Próbowałem również ustawić FSB na 300, ale wówczas podczas ładowania Windowsa wyskakuje mi error lass.exe i potrzebny jest restart. Na tym etapie mam kilka wątpliwości, które to prosiłbym abyście drodzy Forumowicze pomogli mi rozwiać :)

Otóż na początku, po wejściu do mojego BIOSu, wyglądało to tak:

46504839.jpg w967.png

Po modyfikacji FSB:

79480391.jpg w911.png

Oto moje pytania:

1. Przy zwiększaniu częstotliwości procka, wzrasta mi częstotliwość pamięci - czy tak ma być? Nie do końca zrozumiałem akapit Gi3rka odnośnie "taktowania pamięci" - o co chodzi z tymi mnożnikami? Czy powinienem coś ustawić, aby pamięci pracowały w swojej nominalnej częstotliwości?

2. Czy to dobrze, że wszystkie pozycje oprócz dwóch pierwszych nastawione mam na "Auto"? (patrz screen.) Może powinienem jednak wpisać jakieś wartości "na sztywno"?

3. Programy odczytujące temperaturę procka pokazują mi 3 wartości: procesor, rdzeń 1, rdzeń 2 - przy czym ta pierwsza jest najwyższa - rozumiem, że to na nią powinienem zwracać uwagę i nie przekraczać 75 st pod obciążeniem?

4. Czy do póki nie zacznę zwiększać napięć mogę spokojnie działać na boxowym chłodzeniu?

Narazie chyba tyle...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ekhm... Niezbyt dokładnie czytałeś...

Taktowanie pamięci zależy od szyny procesora, więc idąc do góry z szyną idą do góry również pamięci.

Ty masz do wyboru nie mnożniki, tylko częstotliwości - wybierasz DRAM Frequency, naciskasz Enter i masz do wyboru taktowania pamięci.

2. Nie podkręcamy na auto, bo dużo nie osiągniesz... Ustaw wszystko wg poradnika.

3. Ściągnij HWMonitor/Coretemp, bo pewnie używasz Everesta. Liczy się temperatura rdzeni.

4. Możesz zwiększać napięcia, dopóki temperatury nie będą zbyt wysokie.

Przeczytaj poradnik jeszcze raz, tym razem dokładniej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ekhm... Niezbyt dokładnie czytałeś...

Taktowanie pamięci zależy od szyny procesora, więc idąc do góry z szyną idą do góry również pamięci.

Ty masz do wyboru nie mnożniki, tylko częstotliwości - wybierasz DRAM Frequency, naciskasz Enter i masz do wyboru taktowania pamięci.

Starałem się czytać dokładnie, ale może nie wszystko pojąłem.. jestem początkujący w tych sprawach :) W każdym bądź razie, rzeczywiście, mam tam możliwość zmiany częstotliwości DRAM. Moje pytanie: W którym momencie w trakcie podnoszenia szyny mam zmienić częstotliwość pamięci? Jeżeli przy FSB 300 mhz, mam DRAM Frequency 900 mhz to już mam ją zbijać na niższą? Czy zasada wg której będę chciał być zawsze najbliżej nominalnej częstotliwości 800 mhz, jest prawidłowa?

2. Nie podkręcamy na auto, bo dużo nie osiągniesz... Ustaw wszystko wg poradnika.

Ok, ustawiłem wartości wyjściowe w ten sposób:

56591446.jpg w729.png

Pozostaje jeszcze:

PCI Clock Synchronization Mode - mam do wyboru Auto lub 33.33 Mhz

oraz na samym dole - ICH Chipset Voltage

jakie wartości tam ustawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i puść pamięci na 5-5-5-15 i wywal te 512 chyba ,że masz 200% pewność ,że to takie same kości

Gdzie to można ustawić? Nie widzę takiej opcji w moim BIOSie.. Jestem pewien, że kości są takie same, różnią się tylko pojemnością. Po roku grania dokupiłem sobie 2x1GB RAMu, bo tanie były jak barszcz i do tego chciałem, żeby Wiedźmin się szybciej ładował - pomogło :)

PS. Udało mi się osiągnąć 3.04 Ghz, przy 1,3V VCore. Temperatury na rdzeniach przy obciążeniu programem OCCT dochodzą do 55 st na BOXowym chłodzeniu! Nie spodziewałem się, że uda mi się zajść tak daleko :)

PPS. W BIOSie ustawiłem Vcore 1,3 V, HWMonitor pokazuje 1,26V przy Idle, a przy stresie spada do 1,21V - czy to normalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Udało mi się osiągnąć 3.04 Ghz, przy 1,3V VCore. Temperatury na rdzeniach przy obciążeniu programem OCCT dochodzą do 55 st na BOXowym chłodzeniu! Nie spodziewałem się, że uda mi się zajść tak daleko :)

380MHz na FSB... To już blisko kresu tej płyty, wątpię, by zrobiła więcej niż 400Mhz z kawałkiem. Nie zdziw się, jak idąc dalej natrafisz na problem ze stabilnością, bez względu na napięcie procesora.

PPS. W BIOSie ustawiłem Vcore 1,3 V, HWMonitor pokazuje 1,26V przy Idle, a przy stresie spada do 1,21V - czy to normalne?

Programy trochę przekłamują, więc nie przejmuj się tym. Jest coś takiego jak vdroop - sekcja zasilania dostarcza mniejszego napięcia, niż jest ustawione w biosie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do stabilnego FSB 390 mhz, ale kosztem dużego wzrostu napięcia i temperatury. Wyżej nie będę już próbował, myślę, że najrozsądniej będzie jak zostanę przy FSB 380. Z ciekawości spytam tylko, co to za temperatura którą wskazuje Everest (także FanSpeed) pod nazwą "Procesor"?

temptk.png

Oczywiście przy O/C patrzyłem na temperaturę rdzeni, ale ciekawi mnie ten odczyt, zwłaszcza że niby też dotyczy procka i wskazuje nawet do 15 st więcej (przy stresie) niż na rdzeniach.

Tak, na razie trzymaj pamięci nisko - jak skończysz podkręcać procesor, zajmiesz się pamięciami.

To co teraz z tymi pamięciami? Przy FSB 380 mam takie możliwości:

ramrq.jpg w206.png

Czy podwyższenie ich częstotliwości również wymaga zmiany napięcia? Jak testować stabilność i czy w ogóle podkręcanie pamięci ma w tym wypadku sens w kontekście wydajności w grach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to można ustawić? Nie widzę takiej opcji w moim BIOSie.

Mniej więcej tu:Advanced->Chpiset-> North Bridge Configuration->Configure Memory Timings by SPD na [Disabled] i sam ustawiasz odpowiednie timingi :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pokazuje Everest możesz olać - na rdzeniach jest dobrze i to na te temperatury trzeba patrzeć. Co do pamięci:

Czy podwyższenie ich częstotliwości również wymaga zmiany napięcia?

Standardowe napięcie to 1.8V, a z tego, co widziałem na screenach, ustawiłeś 2.1V. Jeśli nie, to ustaw właśnie 2.1V - powyżej tego pamięci mocno się już grzeją...

Jak testować stabilność [...] ?

Jest w poradniku, w FAQ :wink: .

[...] czy w ogóle podkręcanie pamięci ma w tym wypadku sens w kontekście wydajności w grach?

Parę procent da, ale jak się nie uda uzyskać stabilnych 950MHz, to nic się nie stanie.

Musisz ustawić ręcznie timingi, chociaż te podstawowe - CL5-5-5-15. Jeśli 950MHz nie będzie stabilne, to spróbuj 760MHz CL4. Jak to też zawiedzie, to musisz ustawić 760MHz CL5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...