Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Skreedi

Podkręcanie C2Q Q6600 2.4Ghz

Polecane posty

Najpierw ścierasz ręcznikiem papierowym. Kiedy zetrzesz pastę, bierzesz szmatkę, dajesz na nią dosłownie parę kropel i przecierasz procesor, a potem na sucho. Jeśli masz spirytus, to warto go użyć, jeśli nie - nic się nie stanie, nie jest to wymagane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, wystąpiły pewne okoliczności przez które chłodzenia jeszcze nie mam... ale będę już je miał za max. tydzień. W związku z tym chciałbym podkręcić procesor trochę na boxie, a potem na lepszym chłodzeniu dobić do tej tak zwanej ściany. I już nasuwają się pierwsze problemy... napięcie mam wg. CPU-Z 1.376 (czyli w rzeczywistości z tego co mi się wydaje 1.375) i podkręciłem najpierw zgodnie z zaleceniem o 50mhz i... wywala mi Blue Screena przed wejściem na pulpit w którym to mogę dowiedzieć się takiej rzeczy: irql_not_less_or_equal. I czy mam w tej chwili zwiększyć napięcie czy coś innego zrobić? Opcje zabezpieczające oczywiście wyłączyłem.

//jeszcze jedna sprawa to mnożnik, zostawić defaultowo czyli x7 czy dać jakiś inny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę poradzić - przeczytaj poradnik przyklejony w tym dziale... Zwłaszcza część o pamięciach.

Gwoli wyjaśnienia tej niestabilności - mając pamięci 1066 miałeś ustawiony mnożnik (dzielnik) tak, by na szynie 333MHz chodziły na swoim taktowaniu, czyli x1.6 (333*1.6=533MHz, czyli efektywnie 1066MHz). Ustawiając FSB na 383MHz pamięci ustawiły się na ~612MHz (1226MHz efektywnie)... Nie muszę chyba pisać, że takie częstotliwości na DDR2 osiągały jedynie świetne pamięci na dość wysokim napięciu...

Teraz widzisz, czemu musisz przeczytać poradnik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik czytałem i to chyba dwa razy nawet. I teraz już wiem bo jak robiłem sobie chwilę temu jedzonko to przypomniało mi się zdanie "teraz mamy dużo dzielników przez co podkręcanie jest łatwiejsze" (nie pamiętam dokładnie szyku... ;d) Tylko na razie sobie jednak odpuszczę bo ostatnio demontując boxa na chwilę musiałem coś "zrobić" i teraz w idle temperatura jest jaka była 40-45 ale w stressie (test primem) dochodzi do 90+... gdy wcześniej było max 70 (ale dopiero po dłuższym testowaniu bo zwykle to 65... ;d)

//Nie mogłem się powstrzymać i spróbowałem, i mam kilka pytań:

1. Czy jeśli RAM'y "na pudełku" mają 1066mhz to dobre jest ustawienie ich na 9xxmhz?

2. Gdzie znajdę opcję c2/c2e STATE SUPPORT?

3. O co chodzi z literami za mnożnikiem pamięci? (A,B,C i D)

4. Co mogłem ^&$%$@^%*! przy montażu/demontażu chłodzenia, że mam teraz temperatury z kosmosu?

5. Wcześniej napięcie pokazywane przez CPU-Z to było 1.325 chyba i teraz po tym malutkim oc CPU-Z pokazuje 1.42 więc ocb? Oczywiście napięcia nie dotykałem... ;d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jeśli RAM'y "na pudełku" mają 1066mhz to dobre jest ustawienie ich na 9xxmhz?

2. Gdzie znajdę opcję c2/c2e STATE SUPPORT?

3. O co chodzi z literami za mnożnikiem pamięci? (A,B,C i D)

4. Co mogłem ^&$%$@^%*! przy montażu/demontażu chłodzenia, że mam teraz temperatury z kosmosu?

5. Wcześniej napięcie pokazywane przez CPU-Z to było 1.325 chyba i teraz po tym malutkim oc CPU-Z pokazuje 1.42 więc ocb? Oczywiście napięcia nie dotykałem... ;d

1. Tak.

2. LINK

3. Zapewne chodzi tu o Strap... A oznacza 200MHz, B - 266MHz, C - 333MHz a D - 400MHz. Jak jesteś w okolicy któregoś Strapa, to go tak ustawiasz. Pewien jednak nie jestem, czy o to tu chodzi.

4. Możliwe, że jakiś kołek jest nie dociśnięty i chłodzenie nie do końca przylega.

5. Na pewno czytałeś poradnik 2 razy? Powiedz mi, co tu jest napisane...

Nie podkręcamy procesora na napięciach ustawionych na AUTO!

Staramy się ustawić ręcznie jak najwięcej opcji dotyczących napięć, co najmniej te, które są wspomniane poniżej. Płyty często ustawiają zbyt wysokie napięcia, co przy mocnym OC może się źle skończyć.

Ustawienia AUTO nie oznaczają, że napięcia są nie zmieniane, tylko że płyta ustawia je za Ciebie... Chyba to dodam do poradnika, choć można to już wydedukować z powyższego tekstu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że w końcu ktoś o to zapyta i nie mam ustawionych napięć na AUTO, tylko 1.325 bodajże... ;o A to gdzie nzaleźć tę opcję to wiem, zakładka Advanced tylko jej nie widzę, jest Halt, Eist ale tego drugiego nie widzę... ;d Czyżby to było CPU Thermal Monitor 2? ;d

//Spokojnie już mało zostało aby dotrwać do końca tego przedstawienia... ;dd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że w końcu ktoś o to zapyta i nie mam ustawionych napięć na AUTO, tylko 1.325 bodajże... ;o

Napisałeś, że nie ruszałeś napięcia, co w większości przypadków oznacza, że zostało na AUTO.

A to gdzie nzaleźć tę opcję to wiem, zakładka Advanced tylko jej nie widzę, jest Halt, Eist ale tego drugiego nie widzę... ;d Czyżby to było CPU Thermal Monitor 2? ;d

A powiedz mi co jest nad CPU Thermal Monitor 2... Przeczytaj od początku do końca tę nazwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, w środę już będzie chłodzonko to teraz mi tylko powiedzcie jak przeczyścić procesor, tzn. najpierw papierowym ręczniczkiem ścieram pastę, potem na szmatkę daję 3 krople... no właśnie czego dokładnie? Alkohol Acetylenowy czy jakiś inny? A potem to już kropeczka pasty, smarujemy, zakładamy chłodzenie i kręcimy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw możesz delikatnie zetrzeć pastę, następnie przeczyścić "czapkę" procesora spirytusem izopropylowym (ja używam zwykłego i negatywnych efektów-0). Później ziarenko pasty na procesor i kartą kredytową rozsmarowujesz ją, żeby tworzyła ładną warstwę (coś jak błona). Nie może być ona zbyt gruba. Właściwie to niepotrzebnie się tu produkuję, bo wszystko masz w poradniku na cooling.pl, link jest w mojej sygnaturce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy ustawienia napięcia (procesora, North Bridge itp.) są losowe dla każdego procesora (chodzi o ustawienia przed kręceniem) czy z góry ustalone? Bo coś za bardzo nie wiem jak zacząć... ;d (Chodzi o inne napięcia bo Vcore mam na 1.325 ;dd)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą samą czyli jaka by szyna nie była to napięcia VTT i NB zostają takie same? I jeszcze jedno, jak mam wiatrak to jest on tak:

e9c8aef3164ddef3.jpg

I czy ten wentylator ma być tak czy te ummm patyczki plastikowe trzymające to kółko na środku mają być z tyłu?

Bo coś mi się zdaje, że FAIL ogółem z tym wentylatorem ale wole się spytać... ;d

A co do chłodzenia to jest super, w IDLE temp. 25-26, STRESS max 40 (wcześniej 40 to miałem w IDLE... o,O)

No to chyba wszystko przed kręceniem... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to nie zrozumiałem pytania :).

A co do chłodzenia to jest super, w IDLE temp. 25-26, STRESS max 40

Mówisz o Mugenie? To otwórz okno na dłuższy czas i wtedy sprawdź temperatury ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chodzi mi o to czy chlodzenie powinno byc zamontowane tak jak na zdjeciu, ze te plastikowe listewki gdzie na jednej z nich sa te kable maja byc z przodu czy odwrocic? I czy temp. sa dobre? Bo cos zrozumiec powyzszego postu nie moge... ;d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... teraz to jeszcze tylko kręcenie i koniec tematu... ;d Ale najgorsze już mam za sobą... teraz to tylko wygodne siedzenie w fotelu i nawigacja po biosie tak więc już luz... Ogólnie to dzięki Gi3r3k i org za pomoc i przede wszystkim cierpliwość... dziękuję również Swistkowi i luqowi za drobną pomoc jednak zawsze to kilka kroków przód... Teraz to już mam nadzieję tyle pytań nie będzie ale temat jeszcze niech

będzie otwarty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...