Skocz do zawartości
Lukasz-K2

Rozwiązany: Upgrade komputera

Polecane posty

Cześć,

Specyfikacja mojego PC to: MSI B450 Tomahawk MAX, Ryzen 1600AF, MSI RX6650 Gaming X, Patriot Viper nvme 512GB, Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz, Zasilacz BeQuiet 600W, chłodzenie beQuiet Pure Rock 2, obudowa Pure Base od beQuiet i do tego monitor iiyama 34 cale 144 Hz w wqhd. 

Zastanawiam się nad wymianą procesora, niby nie brakuje mi mocy ale z tego co czytałem to Ryzen 1600AF jest już odrobinę za słaby dla Radeona RX6650. Mam monitor 34 calowy z rozdzielczością 3440x1440px i zastanawiam się czy mi to coś da, że wymienię CPU na Ryzena 7 5700X. Gram głównie w Cyberpunka na High i w sumie nie działa to jakoś tragicznie. Całkiem grywalnie mi się gra. Co nie zmienia faktu, że kusi mnie żeby sobie wymienić tego już dość starego CPU na coś lepszego. Co myślicie o takiej zmianie? Poza Cyberpunkiem uczę się programowania webowego ale to nie jest aż tak wymagające jak np Java czy coś w tym stylu. Będzie widoczny przyrost wydajności? W systemie to raczej chyba nie zobaczę mając już dysk nvme. Będzie jakiś przyrost wydajności w grach z tą kartą (bo karty nie będę zmieniał jeszcze napewno ze 2 lata).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie dopytam jeszcze. Czy ten 5700X to jest taki sensowny, rozsądny max co mogę wykorzystać na AM4? Chodzi mi o to, że w przyszłości kolejny upgrade za kilka lat to już raczej cała platforma prawda? Nie będzie raczej sensu pakować się np w 5950X bo to będzie mega prądożerne i gorące, a myślę, że znacznie lepsze rozwiązanie to będzie po prostu AM5 lub AM6. I dodatkowo jeśli bym chciał zmienić RAM albo dołożyć, to co lepsze? Dołożyć do tego drugie 16GB czy zmieniać na 32 GB ale 3600MHz? Nie wiem zresztą czy dam radę ustawić 3600MHz bo przy tych 3200MHz ledwo sobie poradziłem żeby przy okazji ustawić cichą krzywą wiatraków na płycie (lubię ciszę). Podsumowując wydaje mi się, że najrozsądniej będzie po prostu kupić tego 5700X i dołożyć drugioe 16GB tych pamięci, chociaż zastanawiam się nad zmianą na nie-RGB bo powoli mi przechodzą te światełka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana procka w wybranych grach przyniesie poprawę, np. w jakimś Fortnite czy CS GO.

W grach AAA ta różnica może nie być aż tak odczuwalna, bo masz monitor z ogromną rozdzielczością i tutaj mocno będzie cię limitować karta.

Niemniej na pewno jakaś poprawa będzie.

 

RAM-u można dokupić, chyba najlepiej takie same kości. Czy 3200 czy 3600 MHz to bez znaczenia przy rozdzielczości w której grasz - bo i tak w 99% przypadków ograniczać cię będzie po wymianie CPU karta graficzna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

To chyba nie ma sensu. Gdyby to była wyraźna poprawa to bym się skusił na tego Ryzena, a tak to chyba bez sensu. Wbrew pozorom ten 6650 naprawdę nieźle daje radę. Gram na High/Ultra bez Ray Tracingu oczywiście i mam średnio 50 klatek w tej gigantycznej rozdzielczości. Na Ray Tracing to jeszcze chyba lata trzeba poczekać bo na tą chwilę to tej rozdziałki żaden Radeon nie obsłuży z tego co widzę. Nawet się skłaniałem ku 6800, albo 7800 przez chwilę ale jak patrzę na testy to nawet te karty dławią się w Ray Tracingu. I dlatego nie widzę sensu ugpradu. Bo dla mnie to będzie kiedyś bodziec do upgradu. Karta która płynnie obsłuży mi Ray Tracing. A na tą chwilę 6650 do nie-ray--tracingu w zupełności mi wystarcza. Szkoda, że na rynku brak takiej karty... 

A co do tej wymiany Ryzena to dodatkowe 5 klatek za 850zł to jednak strasznie słaby deal ;)

No a gdybym czysto teoretycznie chciał w tej rozdzielczości zagrać komfortowo, czyli minumum 50 klatek z Ray Tracingiem na najwyższych ustawieniach to jest na rynku jakiś rozsądny konfig CPU + GPU, czy nie ma czegoś takiego? I czy gdybym jednak kupił sobie tego 5700X teraz to jest on wystarczający, żeby do niego za jakiś czas dołożyć jakąś kartę pod RT? Czy 5700X będzie na to za słaby?

Edytowano przez Lukasz-K2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim patrzysz w złym kierunku - jeśli chcesz grać z ray-tracingiem to Radeony odpadają, tutaj w grę wchodzi jedynie NVIDIA.

Żeby sensownie pograć z rtx w takiej rozdziałce, to pewnie trzeba celować w przynajmniej RTX 4070 Ti, a najlepiej RTX 4070 Ti Super (premiera niedługo - ceny mają startować od 3999 z). Od biedy może RTX 4070 / RTX 4070 Super też ogarnie temat wspomagając się DLSS-em.

 

5700X spokojnie ci ogarnie taką kartę przy tak dużej rozdzielczości (im wyższa rozdzielczość tym znaczenie CPU maleje).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...