Skocz do zawartości
Grzyb1995

Wymiana chłodzenia i dołożenie RAM

Polecane posty

Dzień dobry,

Borykam się z problemem przegrzewającego się procesora i planowanego dołożenia RAM.

Moje aktualne zestawienie komputera:

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D AM4
Płyta główna MSI B450 TOMAHAWK AM4
Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black [F4-3200C16D-16GVKB]
Obudowa SilentiumPC Signum SG1X TG RGB (SPC233)
Chłodzenie procesora Arctic Freezer 33 eSports Edition White (ACFRE00029A)
Zasilacz be quiet! Pure Power 11 500W
RTX 2060 OC GAMING PRO

Z 2-3 miesiące temu podmieniłem procesor na ten wymieniony powyżej. Zauważyłem że wentylatory chodzą zdecydowanie głośniej lecz stwierdziłem że przy takim upgrade procesora to może mieć sens (wcześniej miałem ryzena 3 i chodziło zdecydowanie ciszej)

Niestety zdarzyło się raz że komputer nie chciał odpalić a że zauważyłem kontrolkę CPU na mojej płycie głównej to po prostu procesor wyciągnąłem i włożyłem na nowo. Komputer się uruchomił lecz zdarzyło się że potrafił się zresetować więc zacząłem ogarniać temperatury i wyszło że momentami skacze do 93C, co moim zdaniem pewnie powoduje ten restart.

Pytanie następujące czy moje aktualne chłodzenie jest po prostu tak słabo wydajne dla tego procka że momentami nie ogarnia temperatur czy to bardziej wynika z mojego błędu montażowego (nie wiem czy czasem za dużo pasty nie nałożyłem przy montażu)

Jeżeli wymienić chłodzenie to na jakie?

Druga sprawa to ramy, moje aktualne chłodzenie nie pozwala na dołożenie dodatkowych kości ram (chłodzenie blokuje jeden slot), więc chciałbym po prostu wymienić moje aktualne 2x8gb na 2x16gb. Prośba o polecenie RAM, które będą pasować do aktualnego zestawu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duży rozstrzał z temperaturami w 5800X3D, w teorii twój cooler powinien ogarnąć to CPU ale jak trafiłeś na ciepły egzemplarz to może być różnie. Zacząłbym jednak od sprawdzenia czy pasta jest prawidłowo nałożona. 93 stopnie to zdecydowanie za dużo - producent deklaruje poprawną pracę do max 90 stopni.

Poszukaj jeszcze ewentualnie jakichś poradników dotyczących poprawy temperatur tego CPU, tu masz wątek na pclab, może coś tam znajdziesz: https://forum.pclab.pl/topic/1355180-temperatury-ryzen-7-5800x3d/ 

Jeśli miałbym chodzenie wymieniać to już szedłbym w AIO, na media expert akurat Navis w lekkiej promocji jest: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/chlodzenia-procesorow/chlodzenie-wodne-endorfy-navis-f240

 

Wówczas masz wolne sloty RAM i możesz dokupić po prostu drugie 2x8GB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o temacie zapomniałem ale już mówię ;)
Nie mam raczej doświadczenia przy montowaniu komputerów ale jakoś sobie radzę.
Całkiem możliwe że jednak za dużo wcześniej tej pasty położyłem, ale poza procesor się "nie wylało". Wyczyściłem go benzyną ekstrakcyjną, zamontowałem procesor i chłodzenie (w sumie 2 razy, miałem problemy z uruchomieniem PCta, ale po ponownym zamontowaniu i nałożeniu pasty wstał).

No iiii jest pięknie, pod obciążeniem temperatury oscylujące w okolicach 75C, zdarzy się w peeku do 80 ale generalnie super, no i głośność dużo mniejsza ;)

Jedyny mój aktualny problem to profil XMP. Komputer nie wstaje przy ustawieniu XMP, wiec musze resetować CMOS. Z tego co zauważyłem to problem rodzi procesor, znalazłem coś że pomaga funkcja "Memory try it!", no ale nie znalazłem jeszcze wolnego dnia żeby w ogóle sprawdzić czy taką funkcję mam w biosie, będe dopiero się bawić.

Ciągnąc ten offtop, zakupiłem już sobie wcześniej obiecany monitor 27" 240Hz, w mojej obecnej konfiguracji pewnie będzie problem z porządnym uciągnięciem dlatego zastanawiam się czy dam radę wymienić sobie zasilacz na mocniejszy i zainwestować w lepszą kartę graficzną.

Co by tam można było wsadzić ciekawego, czyli zasilacz + Karta Graficzna do 2,5-3 tysięcy? Najlepiej Raty 0% ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75-80 stopni przy tym CPU to już przyzwoite temperatury, szczególnie jeśli jest ciszej.

Z RAM ew. można pokombinować ustawić taktowania ręcznie. Tu już musisz pokombinować, może podpytaj na PClabie tam jest trochę ludzi z tym CPU to może coś doradzą.

 

W tej kasie masz RTX 4070 i nie trzeba wymieniać zasilacza: https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-gigabyte-rtx-4070-windforce-oc-12g-13560356284

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem może upierdliwy ale jesteś pewien czy to uciągnie?
Policzyłem na tym kalkulatorze od bequiet że będzie maksymalny pobór 511W, znając życie takie kalkulatory zawyżają ale wolę się upewnić ;)

Aktualne moje aktualne zestawienie:

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D AM4
Płyta główna MSI B450 TOMAHAWK AM4
Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 24GB (2x8GB + 2x4GB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black [F4-3200C16D-16GVKB]
Obudowa SilentiumPC Signum SG1X TG RGB (SPC233)
Chłodzenie procesora Endorfy Navis F240
Zasilacz be quiet! Pure Power 11 500W
RTX 2060 OC GAMING PRO

+ Do tego jeden dysk M2 500GB i Jeden pod Sata 1000GB, modele mogę podać później

Edit:

z kolei znalazłem jeszcze inny i tutaj wygląda to nieco lepiej
https://outervision.com/b/GqSdR0

 

 

image.thumb.png.168399b9ffc6cd919991543b03e96619.png

Edytowano przez Grzyb1995
Aktualizacja procesu doboru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kalkulatory liczą mocno na wyrost.

 

Ryzen 7 5800X3D pobiera przy obciążeniu go programem katującym wszyskie rdzenie około 110W, w grach to będzie wyraźnie mniej: https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-5800x3d-review/4

RTX 4070 ma max pobór 200W: https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4070-founders-edition/39.html

 

Czyli masz maksymalnie 300W poboru CPU + GPU i to zakładając jednoczesne obciążenie obydwu komponentów na 100% (co rzadko się zdarza). Pozostałe rzeczy jak RAM, dyski, wentylatory to pobierają po kilka watów. Może pompka od AIO weźmie z ~ 10-30W (zależnie od modelu), ale to nadal masz duży zapas ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, w takim razie nie zastanawiam się tylko zamawiam.

Dzięki wielkie za całokształt Dirian, odkąd pamiętam (a będzie to jakieś 10 lat) zawsze pomagasz mi przy tego typu problemach, a komputerów dla siebie jak i rodziny już trochę pozamawiałem dzięki Tobie, i nigdy się nie zawiodłem.

Jesteś wielki! :)

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...