Skocz do zawartości
neltisen

Monitor do grafiki i gier do ok. 1.5k

Polecane posty

Witam,

Niespełna 5 lat temu zwracałem się do Was z podobnym tematem. Zostało mi polecone Eizo Foris FS2434 i jestem z niego zadowolony. Stary monitor (bodajże już 15-letni) pozostał jako dodatkowy monitor do pobocznych rzeczy. Niestety w tym tygodniu dopiął żywota (prawdopodobnie kondensatory, sam nie naprawię, a do serwisu nie opłaca się zanosić). Problem w tym, że na tyle się do drugiego ekranu przyzwyczaiłem, że praca na jednym to dyskomfort. Niestety Eizo Foris FS2434 nie są już produkowane od jakiegoś czasu, więc niezbyt mam jak dołożyć drugiego takiego samego.

Rozważam 2 wyjścia:

- Panorama z dobrym odwzorowaniem barw i kontrastem (co polecicie?);
- Używka jako dostawka do to aktualnego.

- Aktualnie nadal mam GTX 970, w planach jest RTX 3070 (jak cena wróci do rozsądnego poziomu :/ );
- Przy standardowym używaniu odległość oczu od monitora wynosi ok. 1m
;
- W FPSy raczej nie gram, głównie RPG, sieciówki, gry akcji itd. Odświeżania powyżej 60Hz nie wymagam. Pracuję również hobbystycznie z grafiką cyfrową.

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Drugi monitor fhd 23.8" można zawsze dostawić. Może ASUS VZ249HE Ultra-Slim. Ma wąskie jak eizo ramki, to jakoś się wkomponuje. Alternatywnie AOC I2490VXQ z bdb pokryciem barw srgb. Dobre panoramy są w rozdzielczości 3440x1440p i kosztują sporo. Panorama 2560x1080p do kwoty 1.5k będzie przeciętna. 

Acer CB342CKSMIIPHZX do obróbki grafiki, lub zakrzywiony AOC CU34G2 Curved pod gry z ekranem 100Hz i Free-Sync, który zwiększa płynność rozgrywki.

-Rozumiem, że normalne proste, lub zakrzywione monitory 27" w formacie 16:9 Cię nie interesują, tylko chcesz coś szerszego z bdb pokryciem barw. Jak w tym obecnym monitorze nie ma free-sync, no to w drugi 23.8" z free synk-iem nie ma co inwestować, no chyba, że grasz czasem w coś na jednym.

-Ceny kart chyba tak szybko nie wrócą do normy, to z tym przejściem z 970-tki na 3070-tkę może być problem, natomiast można trafić po taniości używkę 2070/80.?

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16:9 może być. Zastanawiałem się nad panoramą jedynie dla trochę lepszego FOV w grach. Ogólnie do tej pory grałem wyłącznie na 1 monitorze, drugi służy jako dodatkowa pomoc przy graniu (otwarty poradnik, dom aukcyjny, czy przy nudnym farmieniu jakiś film) i pracy (zwłaszcza przy operowaniu danymi, kilka zestawów danych na dwóch monitorach bardzo usprawnia pracę).

Co do używek po taniości, właśnie zerknąłem po ile RTX 2070 Super - 3k na allegro za używkę. Podziękował.

Edytowano przez neltisen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer Nitro VG270UBMIIPX  z odświeżaniem 75Hz, to myślę, że takie minimum dla Ciebie, jeśli wcześniej używałeś dwóch monitorów 23,8". Alternatywnie zakrzywiony Samsung Odyssey C27G55TQWRX Curved , lub większy 32" Acer ED323QURABIDPX Curved czarny.

Bardziej myślałem o poszukiwaniu używki na Olx.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OLX przekrój cenowy kart nie odbiega od poziomu na allegro (właśnie zerknąłem).

Wcześniej dostawiony monitor miał 19'' i rozdziałkę 1280x1024 (jak wspominałem 15-letni :D). Co do 75Hz mam mieszane uczucia. Miałem kiedyś monitor, który mógł pracować w 75Hz, ale po przełączeniu na 75 bolały oczy od patrzenia nawet na sam pulpit (choć jest wersja o tym samym kodzie produktu z 144Hz, ale też nie wiem jak będę na to reagować). Z grubsza przeglądając testy, ten Acer ma podobne krycie barw co aktualny Eizo.

Natomiast ten Samsung i Acer mają matrycę VA, więc odpadają w przedbiegach. Ekran większy niż 27'' nie jest mi potrzebny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ceny używek ostatnio strasznie poszły w górę.

Oczy bardziej bolą od niewłaściwego ustawienia jasności i kontrastu przyciskami do regulacji monitora, które znajdują się najczęściej z tyłu monitora w prawym dolnym rogu. Są tam też tryby low blue light, night, movie photo, free-sync. Po wybraniu danego trybu można zejść z jasnością i kontrastem na minimum i monitor nie powinien dawać po oczach.

Acer też jest dostępny z ekranem 144Hz, tylko jest o 400zł droższy od 75Hz. Jest też nowszy Acer Nitro VG271USBMIIPX HDR 165Hz. Na pulpicie ppm i w panelu sterowania można zejść niżej z hercami, gdyby 165Hz było zbyt rażące. Nie musi to być koniecznie Acer. Możesz równie dobrze wybrać monitor innej firmy jak choćby LG 27GL850-B Nano IPS HDR10.

Ogólnie matryce va są bardzo dobre w przypadku telewizorów, bo mają wieczorem bdb czerń i kontrast. Oglądając wieczorem film na matrycy ips możesz narzekać na kiepską czerń i słaby kontrast. Jak znowu da się jaśniej, to kontrast jest lepszy, ale tv daje bardzo po oczach. Jedynym minusem tych matryc są trochę gorsze od ips kąty widzenia.  Druga kwestia jest taka iż chciałeś mieć dwa monitory a to bartdziej odpowiednik zakrzywionych va 21:9, czy ew 16:9 niż prostych z których większość to ips-y.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestią w tamtym monitorze była jedynie zmiana z 60Hz na 75Hz, żadnej innej ingerencji w ustawienia jasności, czy kontrastu.

Do VA byłem nastawiony negatywnie ze względu na przedawnioną wiedzę (ostatnio szukałem monitora 5 lat temu). I fakt faktem, przy dostawionym drugim monitorze zakrzywiony lepiej się plasuje. Kąty widzenia nie mają właściwie znaczenia, bo patrzeć będę na niego jedynie na wprost. Poszukałem o tym Samsungu trochę i nie wiem i nie mam pojęcia jak wygląda sytuacja z faktycznym pokryciem barw, jedne źródła mówią o 120% sRGB a inne o 90%. Do tego wygląda, że monitor ma problemy z ghostingiem i powidokami (ale to chyba domena wszystkich VA jak się domyślam?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...