Skocz do zawartości
KVADRAT

KOMPUTER DO PROGRAMOWANIA DO 2000-2100 zł

Polecane posty

Cześć,

  • Budżet na komputer: 2000 zł, ew. do 2100 zł
  • Części do kupienia:Wszystko tj. skrzynka+monitor+klawiatura+myszka i podkładka
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: programowanie(python, vs code, pycharm, docker itp.), maszyny wirtualne, prostsze gry(LoL, CS:GO, Minecraft), troszkę Godot(silnik do gier)
  • Preferowany sklep: w sumie obojętnie, aczkolwiek najbardziej przemawia do mnie morele ze względu na montaż komputera za 1 zł
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): brak, ale planuje kupić jakiegoś taniego, poleasingowego Della z pivotem jako dodatkowy monitor
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: w chwili obecnej raczej nie
  • Termin zakupu komputera: być może nawet ten lub przyszły tydzień
  • Dodatkowe uwagi: używam dystrybucji Linuxa Fedora

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest duży budżet, ale komputer będzie mi służył głównie do nauki programowania i okazjonalne granie w ww. gry. Złożyłem jakiś zestaw na morele: https://www.morele.net/inventory/info/9f1b858f/ . Wziąłem 16 GB ram ze względu na korzystanie z Dockera i maszyn wirtualnych. Co do zestawu to jestem otwarty na propozycje. Zaakceptuję również podzespoły używane (jeśli będą w dobrym stanie, sprawdzone, z gwarancją, itp.). 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KVADRAT Masz kod na zlozenie i wysylke za zlotowke: W3FHN58JFW ;) Wyslij tez zapytanie o oferte do handlowca.

Ogolem za ~1500 PLN kupilbys na internetowych targowiskach duuuuzo mocniejszego uzywanego peceta, ktory nadal by sie nawet do nowych gier (bez wysokich detali oczywiscie).

Jesli chcesz zostac przy wybranych czesciach, proponuje 3 zmiany:

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-cmk16gx4m2e3200c16-6025893/ Wybrana przez Ciebie plyta nie obsluguje pamieci 3000 MHz, a te sa szybsze i kosztuja 2 dyszki wiecej. Problem jednak w sprzecznych informacjach obslugi predkosci RAM przez procesor. Pogrzeb za tym albo zapytaj sie sprzedawcy i niech on za to odpowiada:

https://www.guru3d.com/articles-pages/amd-athlon-3000g-review,18.html

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg4-pure-black-spc177-978269/ Wybor biurowej obudowy niemal bez wentylacji w polaczeniu z dodawanym do procesora coolerem to bardzo glosny pomysl. Warto doplacic do obudowy, ktora zapewnia przeplyw powietrza i jest byc moze najlepsza i jedyna sensowna opcja w segmencie <200PLN.

Jesli chcesz, by pecet po prostu pracowal cicho, musisz polaczyc procesor z coolerem innego typu, ktory wlaczy sie w obieg powietrza w Regnum:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-gammaxx-400-dp-mch4-gmx400-991037/

 

 

 

Edytowano przez SolInvictus
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Co do pamięci RAM to wrzuciłem do koszyka te zaproponowane przez Ciebie. Co do reszty to nie jestem za bardzo w stanie przekroczyć budżetu 2100 zł, ale znalazłem takie chłodzenie https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-lt-he1012-spc145-858456/ , tylko czy będzie ok? Jeśli chodzi o obudowę, to w chwili obecnej też nie jestem w stanie kupić droższej, a komputer raczej będzie wykorzystywany do prac biurowych + programowania więc nie wydaje mi się, że temperatury będą niesamowicie wysokie, a co do głośnej pracy, to poniekąd jestem przyzwyczajony. 

Edytowano przez KVADRAT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KVADRAT Biorac pod uwage, ze oszczedzilem Ci 90 PLN na zlozeniu (nie mowiac kolejnych dyszkach na wysylke), dolozylbym do tej budki. Na pewno lepszym pomyslem bedzie obudowa z obiegiem powietrza niz sam cooler go wspomagajacy w obudowie, w ktorym przeciez ow nie istnieje. Roznica pomiedzy coolerem stockowym, a zaproponowanym wiezowym polega na tym, ze ten pierwszy wyrzuca z procesora gorace powietrze do obudowy, a drugi takze je wyciaga, ale wlaczajac je w obieg powietrza w obudowie. Jednak by w ogole warto bylo go kupic, potrzebuje wentylatorow z przodu i z tylu obudowy.

Co do Spartana. Nikomu nie polecilbym coolera za 60 zlotych, gdy mozna dolozyc 40 do Gammaxxa. Po prostu chlodzenie za taka kase nie zrobi Ci roznicy pomiedzy stockowym i byc moze bedzie jeszcze gorsze i glosniejsze, a przeciez doplacasz do niego. Gammax to stary, brzydki i zapomniany cooler, ktory pod wzgledem wydajnosci i cichosci pracy kladzie wszystko w przedziale 1-200 PLN. Troszke siedze w temacie chlodzen CPU, wiec jestem w stanie wyciagac takie niebywale konstrukcje. Przyznam jednak, ze to jedyna i niczego innego bym nie polecil.

Jedyna sensowna opcja oszczednosciowa jest dolozyc do Regnum, a na ten moment zostac z chlodzeniem dolaczanym do procka. I wiedziec, ze mozesz wydac stowke, by miec zdecydowanie ciszej.

Co do przyzwyczajenia - ja jeszcze w 2012r. gralem w Far Cry'a 3 w 20-paru klatkach i bawilem sie bardzo dobrze. Na biurowym monitorze 1280x1024 i nawet ustawilem grafike na maxa, bo owa plynnosc animacji mi wystarczala. Teraz nie miesci mi sie to w glowie. Tez mialem glosne pecety i myslalem, ze cicho sie nie da. Teraz mam taki, ktory poza grami jest nieslyszalny bez przylozenia ucha do kratki na topie. I tez wczesniejsze kompy nie mieszcza mi sie w glowie.

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie na chwilę obecną zmieniam obudowę na Regnum. Dodatkowo nie kupuję tego Gammaxa, ale jeżeli będę miał faktyczny problem z głośnością pracy, to go kupię. Prawdopodobnie kupię jakiś tani HDD 500 GB (używany od jakiegoś sprawdzonego sprzedawcy) na wszelki wypadek, co sądzisz? I jeszcze pytanie jakie masz przemyślenia nt. starszych płyt tj. na chipsecie b350? Są tańsze niż b450 i też nadają się do OC procka (czego nie wykluczam w przyszłości, jeśli kupię cooler).

Edytowano przez KVADRAT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KVADRAT Przyznam, ze nie interesowalem sie nigdy tematem, ale orientuje sie tyle, ze - co konieczne - moze byc niemozliwe update'owanie biosu (problem z wielkoscia pamiecy plyty glownej), by obsluzyly Ryzeny 3000 czy wybrany przez Ciebie procesor. Bardzo bym sie sprawa zainteresowal zanim zdecydujesz sie oszczedzic na takim ruchu. Pamietaj, ze oszczedzajac na plycie glownej ograniczasz sobie mozliwosci OC i mozesz napotkac problemy laczac ja z przyszlym, mocniejszym procesorem. Dobrze zbadaj temat, bo smutno byloby kupowac nowa plyte glowna przy najblizszej przesiadce na takiego Ryzena 3600. Pamietaj tez, ze chcac dokupic w przyszlosci grafike, zasilacz takze bedzie do wymiany (chyba ze tego kategorycznie nie planujesz). Niestety, ale oszczednosci wiaza sie zwykle z wiekszymi wydatkami w przyszlosci.

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SolInvictus Nastąpiła zmiana planów, zmieniam procesor na ryzen 3 3200g, RAM g.skill ripjaws 2x8GB 3200MHz, obudowa Regnum, reszta bez zmian. Dokupuje używany HDD za ~40-50zł, w przyszłości nowy zasilacz, GPU i chłodzenie. Poradzisz coś jeszcze? Czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KVADRAT Jesli bierzesz plytke B450M-HDV R4.0, wszystko gra, zasilacz tez starczy do tego procka. Dorzuciles do CPU i zblizylismy sie na paredziesiat zlotych do o wiele lepszego Ryzena 1600AF. Procesor na tyle mocny, ze pozbawi sensu przyszla przesiadke na 3600, a uciagnie karty graficzne rzedu 2060:

https://www.ceneo.pl/86478283

Za 60 zlotych wielka roznica, bo ma 6 rdzeni i 12 watkow, co przyda sie przy wszystkim wlacznie z grami i uciagnie sensowne karty graficzne, czego nie mozna powiedziec o 3200G. Jednak pozbawiony jest zintegrowanego ukladu graficznego. Pomyslalbym nad kupnem jakiejkolwiek uzywanej karty, byle tylko postawic na tego Ryzena. Specyfika twojego budzetu jest to, ze dokladajac doslownie stowke mozesz dostac cos zdecydowanie lepszego i bardziej perspektywnicznego. Jesli teraz ja oszczedzisz,  w przyslosci wydasz pareset zlotych wiecej. Jesli teraz nie ma mozliwosci, zdecydowanie poczekalbym, az bedzie.

https://www.olx.pl/elektronika/komputery/q-gtx/?search[filter_float_price%3Ato]=100

WAZNY EDIT: Ponownie upewnij sie co do koniecznosci akutalizacji biosu. Wybrana plyta obsluguje Ryzeny 3000 dopiero od ktorejs wersji biosu, a ja nie jestem w stanie sprawdzic, ktory bios raczyli wgrac w fabryce:

https://www.morele.net/komputery/uslugi-komputerowe/uslugi-serwisowe-77/?q=aktualizacja biosu

Edytowano przez SolInvictus
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SolInvictus Hmm, na chwilę obecną budżet rozciągnąłem praktycznie do maksimum. Upgrade komputera nastąpi nie szybciej niż za około 1,5 roku. Komputera potrzebuję praktycznie na teraz. Wiem, 1600af to dobry wybór, ale dopłata do procesora+używana karta graficzna+większy zasilacz sporo wykracza poza mój budżet. Jak wspomniałem na początku nie gram w mega wymagające gry, więc Vega 8 powinna wystarczyć. Komputer ma mi służyć głównie do nauki programowania. Wstępnie kupuję ten zestaw, który podałem. Co do płyty głównej, jest potrzeba aktualizacji bios-u do r3 3200g?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...