Skocz do zawartości
TheKjukamber

Laptop do gier - 5000PLN / 1000 GBP

Polecane posty

Witam, jako, że na laptopach znam sie ociupinkę (#pcmasterrace) zgłaszam się jako gracz do was z pytaniem co wybrać, bo trochę więcej ostatnio się przemieszczam i niestety pudła nie da rady ze sobą zabrać :(

Cena - około 5000 zł lub 1000 funtów, plus minus 10-15%


Główne zastosowanie - Głównie gry, potem internet/multimedia. Gram w MMO gdzie łatwo o spadek FPS, raz na jakiś czas wychodzi coś nowego w co też lubię pograć. Stawiam na wydajność, potem jakość. Poniżej 45 FPS źle się gra, a nowości nawet na najniższych detalach wyglądają nieźle.


Rozmiary -  Z tego co widzę to wiekszość modeli ma albo 15.6 albo 17.3. Sądze, że im większy tym lepiej.


Mobilność - Jak już będę na nim grać to bardziej stacjonarnie, jednak po to właśnie kupuję pierwszy laptop, żeby móc go zabrać ze sobą za granicę. Waga ma raczej małe znaczenie, bo to raczej podróż z punktu A do punktu B a potem spokój. Myślę, że kilka godzin awaryjnego korzystania na baterii w zupełności wystarczy.


System operacyjny - Obecnie na PC używam Win10. Laptop nie musi mieć systemu operacyjnego, sam jestem w stanie się tym zająć(mam nadzieję, na PC kilka razy sam to ogarniałem). Jak widzę ile wołają za system w zestawie (około 500 zł nawet), to wolę pokombinować a więcej kasy wrzucić w sam sprzęt.


Dodatkowe uwagi - Jako, że posiadam 2 dyski zewnętrzne podłączone na stałe do PC (służą głównie jako magazyn danych, czasem coś z nich odtwarzam), to większa ilość portów USB mile widziana (nie wiem jeszcze czy będę "umiał" używać klawiatury z laptopa (pamięć mięśniowa robi swoje) czy po prostu zabiorę zwykłą i podłączę, do tego dochodzi myszka, tu nie ma innej opcji). Dysk minimum 500GB. Oczywiście sporo danych zostanie na PC, nie bedę brać ze sobą wszystkiego.
Ile kosztuje w miarę dobra torba do takiego lapka od razu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym na MSI lub Lenovo:

https://www.x-kom.pl/p/507080-notebook-laptop-17-3-lenovo-legion-y540-17-i7-9750h-16gb-480-gtx1660ti.html

https://www.x-kom.pl/p/513903-notebook-laptop-17-3-msi-gl75-i7-9750h-16gb-256-gtx1660ti-120hz.html

Oba z 6-rdzeniowym CPU, 16 GB RAM, wydajną grafiką GTX 1660 Ti  i dyskiem SSD. W MSI jest on mały, ale budżet pozwala jeszcze na dołożenie drugiego SSD 500 GB (lub 1TB jeśli wolisz) na SATA - https://www.x-kom.pl/p/400625-dysk-ssd-crucial-500gb-25-sata-ssd-mx500.html (o ile chce ci się bawić w dokładanie SSD).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za sugestie, oba lapki wyglądają nieźle. Rozumiem, że sugerujesz kupno przez x-kom? Poszperałem chwilę po różnych sklepach oraz allegro i nigdzie nie znalazłem taniej ale do speca od zakupów jeszcze mi daleko. 

Nasuwa mi się kilka pytań gdy porównuję te laptopy:

Głośniki będą dawać radę czy raczej zabraknie "kopa"? 

Czy dodatkowe 16GB RAM mają tutaj sens? Albo czy ewentualnie będzię można  dołozyć w przyszłości?

Czestotliwość odświeżania ekranu w Lenovo to 144Hz ? Nie ma informacji o tym w linku x-kom.

Różnicę w dyskach i możliwe wyboru już opisałeś. Ale wolę mieć pewność - wydaje mi się ze dysk SSD będzie mi potrzebny tylko do postawienia na nim systemu i trzymaniu na nim tych najbardziej wymagających tytułów, bo "starociom" nie będzie robić to żadej różnicy, od lat odpalam różne gierki na PC z dwóch przenośnych HDD (też dosyć leciwych) i nie mam powodu do narzekań. Mimo to wydaje mi się, że  500GB SSD się przyda, do tego 1TB HDD w zupełności jak na laptop wystarczy. Dobrze mi się wydaje, czy jednak lepiej zainwestować w 1TB SDD (biorąc pod uwagę to jak będe korzystać ze sprzętu)?

To bardziej przechyla szalę w stronę Lenovo, zwłaszcza, że te dodatkowe 1TB dosłownie grosze a w przypadku MSI już nie tak mało (trochę dziwne bo dokłada się przecież to samo, skąd ta różnica w cenie?). 

Czyli lapki nieznacznie różnią się baterią i wagą. Wygląd, no cóż, ta czerwona klawiatura w MSI wydaje mi się ładniejsza ale to najmniej istotne kryterium na ten moment. Czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-Kom jest raczej sensownym sklepem do kupna lapka.

Co do reszty:

- od głośników wiele bym nie oczekiwał

- nie, 16 GB wystarczy do tej klasy sprzętu. Dołożyć (a raczej wymienić, bo oba sloty są zajęte) można ale raczej nie będzie to nigdy potrzebne.

- nowe gierki warto wrzucać na SSD, bo niektóre bywają problematyczne przy HDD. W przypadku starych nie robi to aż takiej różnicy. W Lenovo widzę dopłata faktycznie mała, więc zdecydowanie pokusiłbym się o większy SSD.

 

Jeśli chodzi o różnicę w cenie, to lapki MSI z reguły bywają droższe. W tym przypadku na korzyść MSI należy uznać wyraźnie lepszy układ chłodzenia, co prawdę mówiąc moim zdaniem przechyla szalę na jego korzyść, nawet biorąc pod uwagę zakup osobnego SSD na SATA.

Jeśli chodzi o ekran w Lenovo, szczerze mówiąc nie wiem, bo w tym modelu są stosowane chyba z 4 różne matryce. Jeśli jednak skusisz się na Lenovo, to warto dopytać sklep.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czy mogłbyś troszę oświecić laika w kwestii układów chłodzących? Czy istnieje jakaś terminologia czy nazewnictwo dla określonych układów? Pytam bo specyfikacja nic o tym nie wspomina, tylko w opisie Legiona pada termin "Coldfront", w przypadku modelu od MSI nie ma ani słowa o chłodzeniu. Tak więc skąd czerpać informacje które pozwolą ocenić który układ jest wydajniejszy? A może po prostu takie są standardy tych producentów?

Edit. 

Jeszcze jeśli chodzi o dyski, początkowo źle to odczytałem. W przypadku MSI można wziąć dodatkowo 1TB HDD za 200zł, a w przypadku Legiona można zmniejszyć SSD z 480 na 256GB ale w zamian otrzymać 1TB HDD w cenie 50zł niższej. Nie mogę tylko ustawić Legiona tak, żeby był dysk 480 SSD i do tego 1TB HDD, gdy zmieniam spowrotem na 480 SSD, automatycznie usuwa mi dysk HDD. Nie ma tam takiej możliwości?

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ukladów chłodzenia, to na żadne "określenia" nie ma sensu patrzeć. Najlepiej zerkać na recenzje, gdzie mamy zdjęcia i testy układów chłodzenia:

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y540-17IRH-in-Review-Mid-Range-Gamer-Makes-Full-Use-of-its-Core-i5.428305.0.html

https://www.notebookcheck.net/MSI-GL75-9SEK-Laptop-Review-An-average-mid-range-gaming-laptop-with-loud-fans.435496.0.html - tu akurat wersja z RTX 2060, ale ta z 1660 Ti ma taki sam układ

Już na pierwszy rzut oka widać, że chłodzenie w MSI jest bardziej rozbudowane - więcej rurek cieplnych robi robotę. Niżej na podlinkowanej stronce są testy, które potwierdzają wyższą wydajność chłodzenia w MSI.

 

Widocznie taka konfiguracja dysków nie wchodzi w grę. Z Lenovo najsensowniej wziąć z SSD 1TB wg mnie - https://www.x-kom.pl/p/507084-notebook-laptop-17-3-lenovo-legion-y540-17-i7-9750h-16gb-960-gtx1660ti.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem, poczytałem źródła które podałeś i generalnie jest tak jak mówisz. MSI ma lepsze temperatury niż Lenovo, ale oba wciąż stają się dosyć głośne pod presją. Pod koniec podsumowania MSI pada porównanie do: https://www.x-kom.pl/p/509348-notebook-laptop-17-3-asus-rog-strix-g-i7-9750h-16gb-512-win10.html#Specyfikacja

Co myślisz na jego temat? Bardzo podobny sprzęt ale też sporo droższy (jest z systemem operacyjnym czyli 450 zł wg. x-kom). Znalazlem go też na allegro tylko w mniejszej wersji ekranu, cała reszta specyfikacji się chyba zgadza, a cenowo wygląda nieźle (ale z promocją z 7200 na 4850 grubo przesadzili ale czego się nie robi, żeby klienta nastroić): https://allegro.pl/oferta/asus-rog-strix-g-i7-9750-16gb-1tb-pcie-gtx-fhd-w10-8702635138?fromVariant=8702614492

Jednak to nie to, grafika też jest o oczko słabsza w tym z alledrogo. Więc raczej odpada.

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Asus z X-Kom fajny, ale jak widzisz cena wyższa. Powinien być jednak trochę cichszy od MSI i najprawdopodobniej ma też lepszą matryce (lepsze odwzorowanie kolorów). 

Z Allegro, no to cena fatalna jak na laptop z GTX 1650, bo to grafika dużo słabsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem x-kom o matryce ekranów w Legionie i niestety mają tylko 60Hz i to mnie troche dręczy. Niby prawie zawsze na mniej więcej takim odświeżaniu grałem, ale przy takiej kwocie chciałoby się chociaz te 100-120Hz. Jakieś pomysły, może inne źródła kupna? Czy nie będzie mieć to tak na prawdę znaczenia bo i tak trudno dostrzec więcej niż 60fps?

 

@Stever

Przeglądając porównania obu kart graficznych model RTX2060 jest 10-15% wydajniejszy co w sumie by się opłacało przy dopłacie około 200zł na tym podzespole. Pytanie tylko czy wtedy nie trzeba by już zacząc patrzeć na większą ilość pamięci RAM, czy 16GB wciąż w zupełności wystraczy?

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie DELKOM udało mi się znależć Legiona w z matrycą 144Hz: https://www.delkom.pl/p/61597-laptop-lenovo-legion-y540-17irh-81q400b8pb-i7-9750h-173fhd144hz-8gb-512ssd-gtx1660ti-noos.html

Należy tylko wybrać rozbudowę do 16GB ram, i wychodzi kwota 5050 zł. Tutaj dysk jest w wariancie 512GB SSD jako podstawowy, co by początkowo wystarczyło. Chyba nie przegapiłem niczego, reszta podzespołów jest taka sama.

 

W początkowej propozycji Legion z X-KOM to z tymi samymi parametrami, matrycą 60Hz, i w opcji z dyskiem 512 SSD kosztuje 4800 zł.

https://www.x-kom.pl/p/507080-notebook-laptop-173-lenovo-legion-y540-17-i7-9750h-16gb-480-gtx1660ti.html

 

250zł różnicy za to lepsze odświeżanie. Podpowiedzcie bo nie mam pojęcia czy warto. Naooglądałem się testów 60Hz vs 144Hz i mam mieszane odczucia, ludzie też mówią różnie, jedni, że nie ma różnicy, drudzy, że jest ogromna i do 60Hz już nigdy nie wrócą.

 

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na tyle duża żeby uzasadnić dopłatę 250zł? Nadal mieści się w budżecie, szczerze mówiąc to gdybym nie zainteresował się tymi matrycami na początku to pewnie ten Legion 60Hz byłby już w drodze do mnie, a teraz bardziej skłaniam się ku opcji z 144Hz. W końcu to nowy i solidny sprzęt w którym klatek brakować nie będzie (wg. testów różnych gier na tym laptopie to 80-100FPS w bardziej wymagających grach to norma, i to na wysokich ustawieniach).

Jak czytam to co sam napisałem to chyba mam już gotową odpowiedź.

Edytowano przez TheKjukamber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gier MMO matryca 144Hz nie jest konieczna, natomiast możesz opcjonalnie doinwestować do pojemniejszego dysku.

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/960 GTX1660Ti

Lenovo Legion Y540-17 i7-9750H/16GB/960 GTX1660Ti

Bardzo dobrą matrycę z odświeżaniem 144Hz ma laptop HP Omen.

HP OMEN 15 i5-9300H/16GB/512 GTX1660Ti 144Hz

HP OMEN 17 i5-9300H/16GB/512 1660Ti 144Hz

Legion i Omen mają również wolne miejsce na dołożenie drugiego dysku SSD/HDD. Każdy z modeli występuje zarówno wersji 15-sto jak i 17-sto calowej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...