Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kusi

Czy RAM jest problemem po wymianie części

Polecane posty

Cześć, przepraszam za długi post, ale chciałem zawrzeć w opisie wszystkie szczegóły sytuacji.

Po niedawnej zmianie sprzętu, moja specyfikacja wygląda następująco:

CPU - AMD Ryzen 1600X

Płyta główna - ASUS B350 PRIME PLUS

RAM - G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16(2x8GB) DDR4 (F4-3000C16D-16GISB)

GPU - Gigabyte GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5

Zasilacz - XFX TS 550W (P1-550S-XXB9)

SSD - SSD Transcend SSD370 128GB SATA3

HDD - Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

W zeszłym tygodniu zostały wymienione procesor, RAM oraz płyta główna. Poprzednia konfiguracjadziałała sprawnie, chciałem jednak wprowadzić ulepszenia.

Niestety, po wymianie tych 3 komponentów nastąpiły pewne problemy. Bez jakiejś wyraźniejszej przyczyny, aplikacje, a zwłaszcza gry, crashują się po pewnym czasie użytkowania. Crash objawia się zatrzymaniem obrazu na około 10 sekund (dźwięk nie zostaje przerwany), w tym czasie niemożliwa jest do wykonania żadna akcja na komputerze, a następnie problemowa aplikacja wyłącza się i komputer działa już poprawnie. Nie ma zasady co do częstotliwości crashowania się aplikacji, ale sytuacja ta dotyczy zarówno przeglądarki jak i gier praktycznie przy każdym uruchomieniu komputera.

Po wymianie sprzętu RAM został defaultowo ustawiony w BIOSie na 2133 MHz. W mojej niewiedzy próbowałem zmieniać tę wartość (teraz wiem, że moje podejście i rozumowanie nie miało w moim przypadku sensu) i zwiększanie jej (do 3000 MHz, zgodnie z opisem kości) zwiększało też częstość występowania crashy.

Sprawdzałem pojedyncze kości, żadna nie wydaje się być wadliwa.

Dyski zostały zformatowane, system (Windows 10) zainstalowany na nowo, BIOS zaktualizowany oraz zainstalowane wszystkie sterowniki.

Spotkałem się z informacją, że kości Hynix mogą powodować problemy przy współpracy z Ryzenami i konieczny może być zakup RAMu B-Side. Chciałem zapytać, czy przyczyna moich problemów rzeczywiście może wybikać z takiej niezgodności, czy może rozwiązanie jest bardziej trywialne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...