Jump to content
PhoeniX426

Komputer do 5000zł

Recommended Posts

Witam. Chcę sobie kupić nowy komputer stacjonarny razem z monitorami. Proszę więc o pomoc w wyborze odpowiednich podzespołów.

Budżet: do 5000 zł. Ewentualnie mogę jeszcze dołożyć ok. 1000zł

Sprzęt: GPU, CPU, Płyta główna, RAM, Dysk SSD, Dysk twardy,  Obudowa, Zasilacz, Napęd DVD

Czy wliczyć system w cenę: Nie. Zamierzam używać Linuxa. Na ten czas rozważam Debiana.

Zastosowanie komputera: Głownie do serfowania po Internecie i programowania.

Preferowany sklep: Najbardziej pasowały by mi Morele.

Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie

Termin zakupu komputera: Generalnie chciałem zakupić komputer przed końcem tego roku.

Uwagi: Generalnie chcę kupić dwa duże monitory i podłączyć je do nowego komputera. Przydała by się jakaś porządna klawiatura. I teraz jeżeli chodzi o obudowę to biurko ma miejsce na komputer i ma ono wymiary 55 wysokości, 25 szerokości, 43 głębokości. Dodatkowo z tyłu jest deska która wystaje która ma wysokość 17 cm wiec jeżeli w obudowie będzie jakieś gniazdo niżej to może być problem że nie będzie dało się do nich podłączyć żadnych kabli. Kiedyś w starym komputerze miałem drewniane klocki które stawiały komputer nieco wyżej, wiec w razie czego spróbuje coś takiego skombinować. Jeżeli nie będzie żadnej dobrej obudowy to zawsze mogę nawet kupić nowe biurko.

To coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/vyi0xyt18 i do tego 2 monitory: https://www.x-kom.pl/p/361947-monitor-led-27-289-lenovo-l27q-10-srebrny.html

Jeśli w ogóle nie chcesz grać to można zejść z kartą nawet do jakiegoś GT 1030 czy tam Radeona RX 550 - zależnie od tego gdzie masz lepsze sterowniki pod Linuksa.

Oczywiście można pomyśleć o większym SSD czy HDD - wedle uznania.

Można wziąć 8 GB na razie, choć warto za jakiś czas dokupić drugą kość żeby pracowały w dual-channel.

RAM wziąłbym raczej https://www.x-kom.pl/p/388739-pamiec-ram-ddr4-hyperx-8gb-3000mhz-hyperx-predator-black-cl15.html - niewiele droższy a niższe CL. Choć finalnie w przypadku AMD i tak różnie to bywa z ustawieniem prędkości / opóźnień - trzeba się z reguły pobawić trochę w BIOS.

Ok zdecydowałem że zostanę przy tym RAMie z listy. Tylko teraz widzę że w tym zestawie obudowa jest niedostępna i teraz poczekać aż znów się pojawi czy może coś innego wziąć? W tej karcie graficznej jest po jednym wejściu HDMI I DVI. MOje pytanie jest takie czy jeżeli podłącze monitory do dwóch różnych gniazd to  nie będzie problemów z wyświetlaniem obrazu na obydwu? Pytam się bo mam niewielkie doświadczenie jeśli chodzi o podwójne monitory.