Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Master of...

Aktualizacja BIOSu

Polecane posty

Witam!

Problem polega na tym, że mój BIOS nie obsługuje SSE bez którego nie mogę uruchomić różnych gier.

Mam Athlona XP 2000+ więc chyba obsługuje SSE, przynajmniej tak mówi wujek Google :tongue:

Chciałbym zaktualizować BIOS do wersji która obsługuje SSE i mam taką stronkę.

I tutaj pojawia się problem.

Jestem kompletnie zielony w tym temacie i nie wiem który wybrać.

Jak go zainstalować "teoretycznie" wiem ale jakby ktoś pokusił się o dokładną instrukcję to nie mam nic przeciwko. :tongue:

Moja płyta główna to ECS K7S5A v3.1 z BIOSem AMI z 2001 roku.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co wujek google juz 2 raz niechciał pomóc czy jak ...? wpisz u wujka chasło flashowanie ECS i wysypie CI dużo porad zarówno ang / pol

Ponieważ niektórzy po wręczeniu wędki wogule się gubią i niewiedzą co to ryba... moje serce czasami mięknie, to powinno rozwiac wątpliwości.. :

http://forum.pcformat.pl/thread-130636.html

P.S. radze poczytać podobne posty i nierobic nic na szybko bo skończysz z kompem w serwisie. Musisz być na 550 % pewny, że wgrywasz BIOS do swojej płty głownej o takim samym oznaczeniu / symbolu i versji. Więc nie tylko nazwa płyty ma tu znaczenie ale tez wersja/generacja np.: V1.0 to nie to samo co V3.0

Ja bym zrobił tak - na stronie producenta - o ile jeszcze istnieje, odszukał bym FAQ o tym jak sie flashuje - powinno takie coś tam być. A potem dopiero poszukał bym możliwie najnowszego i najstabilniejszego biosu jaki istnieje.

Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że instnieją programy, które po zapodaniu mu BIOSA sprawdza czy on na bank pasuje do tej płyty, a jeśli nie to nie pozwoli się sflashować. Pojęcia bladego nie mam jak się nazywam, ale jak to nie szajs to taka opcja będzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że instnieją programy, które po zapodaniu mu BIOSA sprawdza czy on na bank pasuje do tej płyty, a jeśli nie to nie pozwoli się sflashować. Pojęcia bladego nie mam jak się nazywam, ale jak to nie szajs to taka opcja będzie

Niepotrzebnie mieszasz chłopakowi w głowie niesprawdzoną informacją ( brak konkretnej nazwy programu i przykładu ) a Amiflash, którym sie flashuje z poziomu DOS'a tez sprawdza poprawność biosu z modelem płyty. Są ekstremalne przypadki kiedy ktos sobie wgra zmodyfikowany OC bios niewiadomego pochodzenia a taki Amiflash przepusci go bez zająkniecia - dlatego pisałem wczesniej zeby czytał co i z kąd ściąga i jaki to bios jest.

Oryginalne sterowniki z 2006 roku :

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downloads...D=6&LanID=0

Oraz obrazek z wyjasnieniem dokładnym jak postępowac podczas flashowania z programami do flashowania zarówno pod dosem jak i pod windowsem oraz wyżej wymieniony program do sprawdzania poprawności biosu do danej płyty

M/B PCB version
na tej samej stronie jak bys nie widział gdzie :

jak%20flashowac.JPG

Procedura flashowania biosu po mojemu - przykład który sie powtarza w wiekszości starych płyt bo w większosci wygląda to niemal identycznie - zmieniaja się nazwy programów flashujących i nazwy biosów - reszta ta sama

(UWAGA : jest to proces ryzykowny !) :

0. pobrac plik z biosem oraz programem flashującym dla danego modelu płyty UWAGA : program *Amiflash.exe powinien byc uzyty ten, ktory jest w komplecie z plikiem biosu.

1. przygotowac dyskietke systemowa DOS z wgranym plikiem 'Amiflash.exe' oraz wybranym plikiem biosu (przykladowo 'k7s5a900.rom')

2. wgrac ustawienia domyslne w biosie

3. uruchomic komputer z przygotowanej wczesniej dyskietki startowej

4. z wiersza polecen wpisac :

*Amiflash.exe a gdy sie uruchomi program to poprosi o wpisanie nazwy biosu jaki chcemy załadować i zatwierdzić.

W któryms momencie program spyta nas o to czy nie chcemy zrobic kopi zapasowej / backupu starego biosu - jest to wazne i może nam później uratować skórę więc warto sobie taka kopie zrobić !!!

W oryginalnej instrukcji postepowania pisze troszke inaczej oto wycinek :

1) Make sure the system will boot from the floppy disk. After the system boot from floppy disk, type "A:\> dir" and

press "Enter" to check the entire files in floppy A. Then type the "BIOS flash utility" and "BIOS file" after A:\>. In

this case you have to type "A:\>aminf330 020429.rom " and then press "Enter".

czyli na polski - w wierszu poleceń wpisujesz nazwe programu flashującego- " A:\>aminf330 oraz po spacji nazwę pliku biosu np.: 020429.rom oraz Enter "

5. poczekac az pojawi sie komunikat o zakonczeniu procesu flashowania, wyjac dyskietke i zresetowac komputer

UWAGA : jesli pojawi sie blad pod zadnym pozorem NIE RESETOWAC komputera ! Moze sie potem nie uruchomic. Zamiast tego nalezy po prostu wrocic do punktu 4 i ponowic proces flashowania. ( najlepiej wgrać wtedy stary bios który zgralismy na dyskietkę jako backup/ kopie zapasową )

6. wejsc do biosu i wgrac ustawienia domysle

7. i juz po wszystkim

Jesli cos poszlo mocno nie tak - po punkcie 6 komputer nie uruchomi sie. Wtedy trzeba juz wyjac kosc biosu i szukac czlowieka z programatorem tego typu kosci Ewentualnie jak sie posiada 2 taka sama kosc z zaladowanym dzialajacym biosem dla tej plyty, mozna dokonac 'hot flasha ' - czyli rozpoczac procedure flashowania na komputerze z dzialajaca koscia, przed punktem 4 zamienic kosci przy wlaczonym komputerze i kontynuowac proces. Przy wyjmowaniu kosci nalezy byc BARDZO ostroznym - mozna na niej powyginac styki lub co gorsza je pourywac !

* Amiflash.exe - w momencie pisania tego poradnika / przerabiania go z poradnika pisanego pod moja płyte soltek niepamietałem nazwy dokładnej programu flashującego do ECS tego danego modelu - jest to wazne więc niesugerowac sie nazwami w 100 %.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała ta dyskusja nie ma sensu, bo obsługa SSE jest niezależna od wersji BIOSu. To wewnętrzna sprawa CPU i ani BIOS ani płyta główna nie mają tu nic do powiedzenia. Twój procesor obsługuje je cały czas. Co więcej, pierwsze słyszę, żeby jakiekolwiek gry WYMAGAŁY SSE. Jeśli już wykorzystują to rozszerzenie multimedialne, to zyskują na szybkości, ale na pewno nie odmówią uruchomienia w razie jego braku. Konieczne jest natomiast, do grania, posiadanie CPU wyposażonego w SSE2, które zastępuje w nowszych grach koprocesor FPU. Ale to pojawiło się w prockach AMD dopiero w Athlonach 64, więc ze swoim Athlonem XP nic nie zdziałasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dyskusja ma jakiś sens i napewno morał. Jeśli nic mu to nie da to sie nauczy jak flashowac bezpiecznie BIOS i gdzie takich informacji / w jaki sposób szukać. Pozatym każdy z nas kiedys był zielony i niewiedział od czego zacząć.

P.S. Nic niezaszkodzi mieć najnowszy bios... chyba że kom będzie gorzej chodził to wrócić do starego ot co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Właśnie chciałem się upewnić czy to w ogóle coś da, ale żeby nie było że wymyśliłem sobie jakieś niestworzone rzeczy, sugerowałem się tym tematem ponieważ opisuje ten sam problem.

A tutaj jeszcze o tym że bios wpływa na obsługę SSE.

Ale jeśli to nic nie da to wolę nie ryzykować. A na naukę aktualizacji Biosu jeszcze przyjdzie czas :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Właśnie chciałem się upewnić czy to w ogóle coś da, ale żeby nie było że wymyśliłem sobie jakieś niestworzone rzeczy, sugerowałem się tym tematem ponieważ opisuje ten sam problem.

A tutaj jeszcze o tym że bios wpływa na obsługę SSE.

Ale jeśli to nic nie da to wolę nie ryzykować. A na naukę aktualizacji Biosu jeszcze przyjdzie czas :tongue:

Ja wczoraj aktualizowałem BIOS.Płyta ASUSA program ASUS Update z poziomu Windows.Nerwy były.No i niby było ok ale komp się zawiesił na sprwdzaniu nowej wersji.Po restarcie niby ok.Komp startuje, pojawia sie pulpit ale klawiatura i mysz nie reaguja.Na szczęście wystarczyła instalka Windowsa.Nie ma co kombinować.Chyba że na jakimś starym niepotrzebnym sprzęcie.Ja już tego nie będe próbował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...