Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tressela

Używany PC

Polecane posty

Kupiłem na allegro.pl używany pecet. Głównie z uwagi na to, że jest to komplet gotów do pracy z oryginalnym Win 98 SE. Do obudowy wepchano:

Dane techniczne:

Procesor: Intel Celeron 533 MHz

Płyta główna: Epox EP-3VBA

Karta graficzna: ATI 3D-Rage IIC / Voodoo 3000 [mam obie]

Karta dźwiękowa: zintegrowana (AC'97)

Pamięć ram: 256 MB SDRAM

Dysk twardy: 15 GB

Napędy: CD ROM + FDD

Co o tym sądzicie? Nie znam się na starym sprzęcie a szukam czegoś, co udźwignęłoby gierki wydane przed rokiem 2000. Konkretnie Mechwarrior 2 oraz Oddworld 2 [Exoddus]

Jeśli to nie jest to, czego szukałem, co należałoby zmienić - i na co? :) [sprawdzić póki co nie mogę, bo jak dotąd nie zapłaciłem a więc pc leży w magazynie formy u której ten sprzęt nabyłem]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecha spokojnie pociągnie, ogólnie piecyk całkiem przyjemny i 98SE będzie na nim śmigał, sam jednak postawiłbym na nim Win 2000

czy cos do wymiany - polecam zrobic BARDZO dokładny skan dysku twardego i zobaczyć w jakim jest stanie, mówię tak o testach SMART jak i dedykowanym oprogramowaniem producenta dysku [do znalezienia w sieci] pokroju Seatools od Seagate`a etc... bo taki wiekowy dysk to może być bomba zegarowa ktora ci zaraz zabierze wszystkie dane z kompa, a przy obecnych warunkach kupno jakiejś 80tki na ATA to nie będzie raczej problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być do starych gier sprzed 2000 to powinno spokojnie starczyć. Szczególnie Mechwarrior 2 i Oddworld, te działały nawet na 2-3 razy słabszych. A na podanym nawet sporo od nich nowszy NFS Porsche powinien ładnie działać w przyzwoitych ustawieniach.

A Windows 2000 nie jest zły, sam go długo używałem, ale przydaje się do niego 512 RAM i jak do starych gier, to WIN 98 miał jednak lepszą kompatybilność.

Jeszcze poza tym sprawdzeniem dysku można by było zmienić kartę dźwiękową, nawet byle najtańszą za 20-30 zł na PCI z Allegro, żeby tylko pozbyć się tego zintegrowanego dziwadła. Sam na różnych kompach miałem z tym masę problemów z nie pasującymi sterownikami, trzeszczącym dźwiękiem albo zawieszaniem. No chyba, że po odpaleniu będzie działać normalnie, to wtedy rzczej nie ma sensu zmieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie, gdyby dysk twardy niedomagał - wstawię mój główny, 80'tkę ;)

Wiecie, partycja, instalka Win 98 i wsio śmiga... Tylko kicha będzie z każdorazowym wymontowywaniem twardziela, gdy zechce mi się pograć w coś nowszego. Oczywiście, po jakimś czasie kupię nowy dysk do mojego drugiego kompa.

O ile zamontowany w nim twardziej będzie za stary na współpracę, rzecz jasna :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony radziłbym zrobić dwie rzeczy:

- o ile płyta ma złącze ISA, wsadziłbym kartę dźwiękową z takim złączem (co najmniej Sound Blaster 16, jak uda Ci się zdobyć AWE64 to już będzie ekstaza ;)), przyda się do gier DOSowych (nie wiem, czy MW2 czasem się do takich nie zalicza), które zwykle żrą się z kartami na PCI (w najlepszym razie w przypadku takiego "konfliktu" nie ma dźwięku)

- niezależnie od karty graficznej dorzuciłbym VooDoo 2 12 MB, przyda się do gier korzystających z glide'a.

Jeśli uda Ci się zdobyć SB AWE64, to służę sterownikami i pomocą z jego skonfigurowaniem pod DOS :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 2000 bym nie instalował nie z tego względu, że za mało ramu (akurat na 256MB ten systemik bardzo dobrze chodzi), tylko dlatego, że Win98 będzie bardziej kompatybilny z grami pisanymi jeszcze pod DOS'a. Poza tym cały zestaw jak najbardziej nadaje się do ogólnie pojętego oldschoolu, więc jego upgrade'y (które to parę osób sugeruje) możesz sobie spokojnie odpuścić.

@Blackhand

Po co polecasz dorzucenie Voodoo 2 (miałem kiedyś dokładnie ten model z 12MB ramu :) ) skoro w pierwszym poście Tressela pisze, że ma Voodoo 3000?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ImpulseM

Bo, przynajmniej z moich doświadczeń, V2 jest optymalny dla gier korzystających z glide, większość gier napisanych pod pierwszego VooDoo działa na nim, co nie jest pewne w przypadku innych kart (co prawda najgorzej było z Rushem i Banshee, ale inne modele też takie super nie były).

Jeśli chodzi zaś o system, to jeśli ten 98 nie jest narzucony przez sprzedawcę, to polecałbym (o ile komp ma służyć głównie do gier DOSowych) przerzucenie się na 95 OSR2 (może być ciężko, bo występował tylko w wersji OEM). 98 i 98SE mają buga, przez którego ilość pamięci konwencjonalnej dostępnej dla programów w czystym DOSie (czyli nie tym z Start -> Uruchom ponownie w trybie MS-DOS, bo tam traci się jeszcze większy kawał pamięci konwencjonalnej) jest zmniejszona o kilkadziesiąt KB (chodzi o to, że HIMEM.SYS nie da się wpakować do obszaru powyżej 640KB), co może być problemem w przypadku gier nie wykorzystujących dosextenderów (takich, jak DOS4GW), np nasz polski Sołtys.

AWE64 to karta idealna do gier DOSowych - każda ją obsłuży (jeśli nie ma w setupie AWE64, to należy wybrać AWE32, jeśli go też nie ma - SB16, potem SB2.0, SBPro i w ostateczności zwykłego SB), poza tym ma świetny WaveTable, przez co muzyka w formacie MIDI nie będzie przyprawiała o ataki epilepsji (owszem, są/były karty z lepszym WT, np. ś.p. GUS, ale SoundBlastery są o wiele mniej problematyczne).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...