Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DarthKoza

Monitor full HD w 22" i 23"

Polecane posty

Hej!

Mój aktualny monitor to rozdzielczość "laptopowa" (1366x768). Chciałbym się dowiedzieć, czy znajdę monitor, który spełniłby moje niewygórowane oczekiwania względem obrazu? Znalazłem jakieś używane monitory w full HD - jednakże jak duża różnica istnieje między 22" a 23"? Te pierwsze są oczywiście łatwiej dostępne i wydają się tańsze, więc bardziej skłaniałbym się w ich stronę. Podkreślam, że nie szukam niczego do profesjonalnych zastosowań, fakt faktem wydaje mi się, że cokolwiek bym wziął, i tak wypadałoby lepiej niż mój aktualny monitor.

Dodatkowo - czym się kierować w doborze monitorów? Np. taki model: ASUS VW221 - co z nim jest ewentualnie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualny monitor to rozdzielczość "laptopowa" (1366x768)
To od razu wspomnę, że przesiadka na FullHD może być sporym szokiem dla Twojej karty graficznej - to 2x więcej pikseli do wyświetlenia. Co naturalnie nie zmienia faktu, że FullHD to obecnie jedyny słuszny wybór.
jednakże jak duża różnica istnieje między 22" a 23"?
Zasadniczo 1'', ale że ostatnio pod 22'' podpadają monitory 21.5'', to może się zdarzyć, że 1.5''. Jeżeli chodzi o powierzchnię, to 23'' jest większa o odpowiednio ~10% i ~15%, pod FullHD wydaje się lepszym wyborem.
Dodatkowo - czym się kierować w doborze monitorów? Np. taki model: ASUS VW221 - co z nim jest ewentualnie [nie] tak?
Przede wszystkim brak złącza cyfrowego i rozdzielczość niższa niż FullHD. Dodatkowo jest w proporcjach 16:10, co przy przeglądaniu neta może być zaletą, ale np. przy filmach raczej na pewno będzie sporą wadą. No i jest na matrycy TN, czego jednak tak staremu monitorowi bym nie wypominał*.

*W nowych monitorach polecałbym matrycę IPS (ewentualnie VA, ale raczej nie te najtańsze), która zapewnia dużo żywsze kolory i szersze kąty, ale ponoć w starszych konstrukcjach czasy reakcji nie prezentowały się rewelacyjnie, więc TN może być pewniejszym wyborem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Wydaje mi się, że mój 280x podoła. ;)

Czy komfort jest aż tak duży między 23" a 22", aby znacząco za to przepłacać?

TN a IPS to ogromna przepaść? Z tego, co znalazłem, to chyba nie do końca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komfort jest aż tak duży między 23" a 22", aby znacząco za to przepłacać?
Może nie aż tak, żeby jakoś mocno przepłacać, ale 20-25% bym dorzucił. Zresztą to pewnie kwestia przyzwyczajenia.
TN a IPS to ogromna przepaść? Z tego, co znalazłem, to chyba nie do końca.
Przyznam, że nie miałem styczności z monitorami TN z wyższej półki, ale jeżeli chodzi o tanie monitory, to różnica w jakości obrazu jest całkiem zauważalna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...