Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KafarPL

Podkręcanie i5 4690k na Asrock Z97 Pro4

Polecane posty

Sprawa wygląda tak że za jakiś czas sprawię sobie nowego PC

Generalnie wybór padł na i5 4460 + płyta na H97

Ale całkiem całkiem możliwe że uda mi się wycisnąć te 2-3 stówy więcej i spasować zestaw z wymienionym w temacie i5 4690k i płytą Asrock Z97 Pro4

Tak czy siak - jestem kompletnym noobem w kwestii OC CPU. Mam Phenoma II 965 Black Edition ale w życiu przy nim nie grzebałem. Jedyne co kiedykolwiek podkręcałem to mojego Radka 7750 w programie MSI Afterburner ale w zasadzie nic z niego nie wyciągnąłem - mam już wersję OC z zegarem 880, niby dobiłem do 900 i było stabilnie ale po jakimś czasie już się robiły artefakty

Tak czy siak - nie wiem nic o OC CPU. Tzn czytałem trochę poradników ale generalnie były dosyć chaotycznie opisane (nie wspominając że jeden poradnik zaprzeczał drugiemu, jeden pisał żeby zwolnić pamięci a reszta nic o tym nie pisała itd itp)

Procek defaultowo ma 3.5 GHz. Myślę że mógłbym go kopsnąć do 4.0 GHz na mojej budzie (Storm Scout 2) i coolerze (Fortis HE1225), więcej niż te 500 MHz mi nawet nie potrzebne

Więc - czy ktoś mi może opisać w punktach metodą łopatologiczną proces podkręcania tego procka spod UEFI ? Podobnież do 4.0 GHz nie trzeba nawet bawić się napięciem i wystarczy zwiększyć mnożnik do tych 40 i będzie gitara. "Podobnież" bo nie wiem. Dlatego pytam smile_prosty.gif

Tylko bardzo proszę - bez odsyłania do poradników (bo już chyba wszystkie przeczytałem :P)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP

Bazowe założenia znam. Podbijać mnożnik aż do braku bootu. Potem podbić napięcie (o ile ?)

Jak z testowaniem PC ? Odpalać tety po każdym podniesieniu mnożnika ? (czy np przy podniesieniu z 35 na 38 mogę sobie darować jak się odpali do windy ?)

Jakich testów używać ? Przewijał się jakiś Prime95 ale gdzieniegdzie ludzie pisali że jest to średni program dla procesorów intela

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podbiłem mnożnik z stockowego 35 na 37. Odpaliłem LinX 20 razy - wszystko ok

Potem podbiłem na 39 i znowu 20 razy LinX - już raczej nie OK

Temperatury były na 84 stopni...Nie zmieniałem nic z napięciem, wszystko było zostawione jak jest. CPU-Z pokazał że napięcie się dobrało na 1.2 V. Do tego nie chce ono spaść (a spadało nawet do 0.8 przed OC i jak procek nie był obciążony). I jeszcze do tego - mimo że temperatury już spadły do 30-32 to wentyl CPU wciąż chodzi na 1500 i nie idzie w dół (przez co go słychać...na 1200 jest niesłyszalny)

To moje dzikie zgadywanie brzmi - raczej sobie nie popodkręcam ?

2a680lu.jpg

EDIT: Hmm...odpaliłem wszystko na stockowe ustawienia. Odpaliłem CPU-Z - zonk, przez chwilę był sam na x39 i ogólnie zakres mnożnika ma x8-x39. Co więcej, przez tą chwilę na x39 miał napięcie coś jak 1.12 a cooler chodził normalnie. Uchwyciłem SS'a gdzie jest na x37

eff6oj.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...