Skocz do zawartości

Spowolnione uruchamianie się systemu


OberstPrymas

Polecane posty

Od jakiegoś czasu mam problem z szybkością z jaką uruchamia się system. Wygląda to tak, że większość programów/usług ładuje się bardzo szybko po ukazaniu się pulpitu, ale takie rzeczy jak Avast, jeden z svchost.exe i wmiprvse.exe ładują się dobrą minutę po reszcie. Poza tym mam wrażenie jakby dwie ostatnie usługi blokowały uruchamianie się Avasta, innych programów i nawiązanie się połączenia internetowego (tj. po naciśnięciu ikonki połączenia z internetem absolutnie nic się nie dzieje - komputer się nie zawiesza, ale i nie reaguje na dwuklik). Już czyniłem podstawowe działania, takie jak skan antywirem, czyszczenie rejestru, itd. itp.

Przyznam że bardzo mnie ta sytuacja irytuje i będę bardzo rad jak ktoś mi coś zaradzi. Mój system to Windows XP SP3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz system? Mówisz, że masz problem z połączeniem internetowym, czy wygląda to tak, że gdy chcesz uruchomić to nic się nie dzieje i załapuje dopiero po ok. 1-2min? I gdy zaraz po uruchomieniu systemu wejdziesz w panel sterowania->połączenia sieciowe to system się wiesza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz system? Mówisz, że masz problem z połączeniem internetowym, czy wygląda to tak, że gdy chcesz uruchomić to nic się nie dzieje i załapuje dopiero po ok. 1-2min? I gdy zaraz po uruchomieniu systemu wejdziesz w panel sterowania->połączenia sieciowe to system się wiesza?

XP SP3 - to system.

A z łączeniem z internetem wygląda to tak: system się uruchamia, pojawia się pulpit i gdy po paru sekundach klikam podwójnie na ikonkę od internetu to nic się nie dzieje. Dopiero po jakiejś minucie pojawia się okienko i połączenie z internetem się nawiązuje. Nic się nie zawiesza, foldery można otwierać, jakieś małe programy też. Zwyczajnie wygląda to tak, jakby system w oczekiwaniu na uruchomianie się svchost.exe i wmiprvse.exe "przysypiał".

@up

Komp w środku nie jest zakurzony. Ostatnio czyściłem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niemal identyczny problem jeśli chodzi o połączenie internetowe. Długo z nim walczyłem i w końcu znalazłem przyczynę - okazała się nią ostatnia aktualizacja Net Framework. Wpisz w uruchom msconfig, przejdź do zakładki usługi i sprawdź czy masz coś w rodzaju .Net Framework NGEN. Sprawdź również w menadżerze zadań czy po starcie systemu proces wmiprvse.exe zużywa dużą ilość pamięci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem ją i wychodzi na to, że to nie jej wina :/ Wygląda na to, że za wszystko jest odpowiedzialny jeden z "svchost.exe" - dokładnie ten o ścieżce "C:\WINDOWS\system32\svchost.exe -k imgsvc". Dopiero jak on się włączy (minuta od pojawienia się pulpitu) to załącza się jeden z procesów Avasta i da się podłączyć internet. Także nadal jestem w kropce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rozwiązanie swojego problemu - http://forum.dobrepr...ic-t148571.html

Skąd ta pewność? Bo tak napisali na tamtej stronie?

svchost odpala sporo usług w systemach Windows. Owszem odpala również Winodws Update, ale nie tylko. Tutaj kluczowy jest przełącznik

-k imgsvc

Odpala to coś, co zowie się Windows Image Acquisition (WIA). Jest to API dla drukarek, skanerów, aparatów itp. O samej idei można sobie poczytać tutaj.

@OberstPrymas Jeśli nie masz urządzeń takich jak aparat, kamera, drukarta lub skaner, to usługę WIA (nie jestem pewien jak to się nazywa w polskiej wersji systemu, ale najpewniej tak samo jak w angielskiej wersji, jeśli nie, to najpewniej tłumaczenie będzie dosyć dosłowne) można bezpiecznie wyłączyć przez services.msc. Jeśli masz takie urządzenia, to przeinstaluj sterowniki od nich i zobacz co się stanie (mogą tu również bruździć jakieś stare, nieużywane już sterowniki od urządzeń jak wyżej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm jeśli komputer nie jest mechanicznie zakurzony sprawdź rejestr, błędy w nim powstałe potrafią spowolnić pracę komputera/systemu zwłaszcza jeśli jest to WinXP poza tym warto też zajrzeć tak jak pisał u góry kolega do aplikacji i procesów systemowych. Dodatkowo skontroluj wykorzystywanie zasobów pamięci komputera. Sprawdż w WindowsUpdate czy są nowe aktualizacje z tego co kojarzę to wsparcie dla XP ma być do następnego roku jeśli jednak takowe są pobierz je i zainstaluj. Gdyby to nic nie pomogło odpisz zastanowimy się nad innymi aspektami rozwiązania twojego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

To znowu ja z tej strony. Cóż, dziabnąłem w services.msc tego jednego svchosta... i wychodzi że to nie jego wina. To znaczy Avast nadal uruchamia się bardzo długo i internetu też nie można podłączyć.

Udało mi się za to złapać moment w Process Explorer przed uruchomieniem się Avasta. Proces na czerwono znika i wszystko zaczyna się uruchamiać (np. procesy imapi.exe, keytool.exe). I na pasku zadań pojawia się ikonka Avasta. Pamiętam że kiedyś go próbowałem przeinstalować, ale to niewiele (znaczy nic) nie dało.

W załączniki screen.

start.bmp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...