Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

PawelG

Sprawa się rypła (1984), Janusz Kidawa

Recommended Posts

Jako, że lubię polskie filmy, choć oczywiście nie wszystkie :) postaram się zamieszczać tematy z takowymi filmami.

Na pierwszy ogień idzie film Janusza Kidawy pt."Sprawa się rypła" na podstawie sztuki Ryszarda Latki ?Tato, tato, sprawa się rypła? z 1984 roku.

206kq.th.jpg

Film opowiada historię rodziny Placków skromnie mieszkającej w niewielkiej wsi Pokuta Górna. Seniorka rodziny Kornelia Placek obchodzi urodziny (setne) i z tego powodu władze wsi postanawiają zorganizować festyn z wielką pompą by uczcić ten niezwykły jubileusz. Jednak nie wszystko układa się pomyślnie, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji.

Obsada filmu to przede wszystkim naturszczycy, ale w żadnym stopniu nie wpływa to na poziom filmu, wręcz przeciwnie, uważam że aktorzy zostali dobrani właściwie. Każda z ról szczególnie w rodzinie Placków jest charakterystyczna i zapada w pamięć (szczególnie Jontek) :):):)

Ze znanych aktorów oczywiście trzeba wymienić Franciszka Pieczkę oraz Mariana Dziędziela.

Poniżej obsada:

Franciszek Pieczka - Placek

Anna Miesiączek Anna Miesiączek - Plackowa

Roch Sygitowicz - Józek

Justyna Pilarz - Helka

Jerzy Korcz - Kadela

Liliana Czarska - Kadelowa

Wawrzyn Pytlarz - Jontek

Janusz Paździorko - Syn Kadeli

Marian Dziędziel - Ignac

Czas spędzony na obejrzeniu tego filmu uważam za jak najbardziej udany. Bardzo dużo zabawnych tekstów i sytuacji sprawiły, że jest to jedna z moich ulubionych komedii, dość powiedzieć, że znam większość z dialogów, ale może ja tak mam, że zapamiętuje dialogi z wielu filmów :)

Kto nie widział, szczerze polecam obejrzeć, a kto już oglądał, zachęcam do pisania swoich opinii.

Uwielbiam ;) Doskonale oddany klimat polskiej wsi i stosunków między sąsiadami. Do tego dzięki dialogom i całej otoczce doskonała komedia. Przypomniałeś mi o tym filmie i stwierdziłem, że musze sobie go odświerzyc :D

Oj już myślałem, że nikt nie oglądał tego filmu, a naprawdę warto :)

Odsłon prawie 70, a odpowiedź na wątek tylko jedna.

A ta "wojna" między sąsiadami, to prawie jak u Kargula i Pawlaka :)

Co do oglądania to teraz kanał Kino Polska często emituje ten film. Będzie dzisiaj tj. 31. 07. 2011 (niedziela) o 23:25 na Kino Polska.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...