Skocz do zawartości

Modernizacja trzyletniego komputera


Dudzio

Polecane posty

Witajcie!

Modernizuję piecyk :)

Chciałbym co nieco w nim udoskonalić tak, by najnowsze gry nie przycinały na średnich (Crysis 2 ; Dragon Age 2) a niektóre dawały w ogóle pograć (IL-2 Sturmovik - Cliffs of Dover jest nawet na niskich niegrywalny). Wydaje mi się, że rynek gier ostatnio przystopował (do tej pory nie pojawiła się gra ładniejsza od Crysisa pierwszego) ze względu na ograniczenia konsol i nie ma już sensu wydawania potwornych pieniędzy na najlepszy sprzęt, bo ten ze średniej półki także wszystko pociągnie.

Moja obecna konfiguracja wygląda tak:

Intel Dual Core e2140@3200 | Pentagram HP-120 Karakorum

DFI Blood Iron

Radeon HD 3870

4GB PC6400 800MHz@940 OCZ Platinum rev.2 CL4

Seagate Barracuda 7200.10 250GB 16MB

Amacrox Warrior 450

Wąskim gardłem zdaje się są procesor i karta graficzna. Żeby ograniczyć koszty, potrzebuję proca pod LGA775 (nie musiałbym wymieniać mobo) - czterordzeniowego, żeby nowsze gry mogły sobie poszaleć. Chłodzenie na niego mam bardzo dobre, więc mógłbym go spokojnie podkręcić.

Dobrze byłoby też, gdyby nowe części pobierały jak najmniej prądu (nie wymieniałbym zasilacza).

Gram w rozdzielczościach 1248x1024 i 1248x720.

Po wstępnych rozmowach z forumowiczami zastanawiam się między:

1. Intel Q6600 vs Intel Q8300

2. Radeon HD 5850 vs Radeon HD 6850 vs nVidia GTX 460

Ad.1

Na korzyść Q6600 przemawia niższa cena, lepsze możliwości podkręcania i więcej cache. Mimo to wolałbym nowszy model (Q8300) - bo nie jestem pewny czy markowy bo markowy, ale jednak zasilacz 400w da radę z podkręconym Q6600@3GHz. Czy te 4mb cache więcej będzie zauważalne w fps w grach? Warto ryzykować? Jeżeli tak to jeszcze w jaki sposób rozpoznam rewizję G0 tego Q6600 ?

No i jeszcze jedna kwestia - czy między Q8300 A Q8200 jest jakaś różnica poza taktowaniem? Bo ja żadnej nie znalazłem, a różnica w cenie to prawie 150zł. Może powinienem się nie zastanawiać, tylko brać tego Q8200 za 300zł i kręcić ile się da, a będę zadowolony?

Ad.2

Najlepszy wydajnościowo jest HD 5850, ale ma wyższy pobór mocy (ciągle się martwię czy ten zasilacz podoła) niż HD 6850. GTX 460 jest najtańszy, ale różnica nie jest chyba warta najniższej ze wszystkich trzech modeli wydajności.

Cenę chcę zbić do jak najniższej, ale jeszcze dającej mi wyraźnego kopa w działaniu (Wiedźmin 2 za pasem ;P). Myślę, że mogę wyłożyć ok 700zł + to co dostanę za stary sprzęt.

Co Wy o tym sądzicie? Czy najnowsze produkcje będą mi na takiej konfiguracji hulać? Czy może w tych cenach jestem w stanie znaleźć coś lepszego? Albo w ogóle to co mam ochotę kupić jest nawet za dobre na obecne produkcje i zamiast nich spokojnie mogę brać coś tańszego?

Liczę na pomoc specjalistów. Ja po zakupieniu tego zestawu (prawie 3 lata temu) wypadłem z "obiegu" i nie orientuję się co jest najbardziej ekonomiczne ;)

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładny model Amacroxa, bo nie wiem czy te 450 co podałeś to moc ciągła czy szczytowa ;)

Co do pojedynku Q6600 vs Q8300 wybór jest tylko jeden - Q6600 (rewizję G0 poznasz po napisie SLACR). Tańszy, wydajniejszy i lepiej się podkręcający. Jeśli 450W się okaże być mocą ciągłą to możesz brać HD5850... ale nie wiem czy się zmieścisz w 700zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amarcox Warrior 450 - jest tylko jeden taki model i to zasilacz 400W.

A różnica w wydajności będzie duża? Nie chcę robić żadnego ekstremalnego OC, wystarczy mi 3GHz z kawałkiem. Może gdybym wziął Q8300/8200 to spokojnie mógłbym brać tego HD6850 (ze wszystkich trzech podanych kart pobiera najmniej prądu) i zasiłka stykenie?

Po prostu boje się trochę włazić w 65nm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Oks, kupiłem Q6600 G0. Z tym 3GHz może faktycznie przesadziłem. Pod Pentagramem Karakorum nie powinno mu być za ciepło. 3,4GHz (jeżeli uda mi się) powinno wystarczyć do odpowiedniego zwiększenia wydajności dla lepszej karty graficznej?

Czy HD6850 to nadal najlepsza propozycja na rynku w cenie ok.500zł? Jeżeli tak to karta którego producenta jest najbardziej opłacalna? Brać najtańszą Vertexa (te same bebechy co u Powercolor - ten sam właściciel), która podobno nie jest aż tak głośna jak by się niektórym mogło wydawać, czy dopłacić 30zł (sorry kochanie, jednak nie pójdziemy jutro do kina :P) do Gigabyte?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem skąd dostać tego szafirka HD5850 nawet za 445zł, tylko że z nim jest ten problem, że żre o 30W więcej prądu od referencyjnego HD5850 który to z kolei żre o kolejne 30W więcej od HD6850.

Po podkręceniu Q6600 i zwiększeniu napięcia moja zasiłka może nie dać rady.

Nie jestem żadną ekolożką, ale akurat w tym przypadku liczy się dla mnie pobór energii :P Na wymianę zasilacza nie mam już nawet złotówki.

EDIT1. Niech mnie ktoś poratuje i napisze na PM jak mogę zmienić awatar xD Nie mogę znaleźć tej opcji :(

EDIT2. Poradziłem już sobie z awatarem:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeśli to Ci pomoże, to:

Ja posiadam Q6600, niepodkręcany, i właśnie kartę HD 5850. Nie testowałem go za bardzo, ale Assassin's Creed Brotherhood i II śmigają na max, z multisampling'em na x2 (wyższe odpuściłem, nie widziałem prawie zmian, a FPS wyraźnie spadał), CoD MW2 również, Prototype, AvP, Fallout New Vegas w wysokich, bez max Antyaliasingu i Filtrowania. Fallout 3 tak samo. Temperatury nie przekraczają 55 stopni. Obudowa nie jest jakoś genialnie chłodzona. Ale stąd moje pytanie: po czym można poznać, że karta powoli siada ? Zauważyłem ostatnio spadek wydajności, mało wyraźny, by musieć obniżać ustawienia, ale na tyle mocny, by go widzieć. Czy temp. 55 stopni na tym Radku to go niszczą powoli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jak będziesz go regularnie czyścić, to nie powinien Ci paść ;) Spróbuj go teraz przed zakupem karty przeczyścić sprężonym powietrzem, rozkręcić go możesz (po gwarancji, co Ci szkodzi), odkurzyć pędzelkiem tam dokładnie i wszystko powinno być OK. Jeszcze możesz dla pewności sprawdzić miernikiem napięcia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mordę no, jest ryzyko jest zabawa, jak to się mówi.

Tylko, że to prawdopodobnie mój ostatni upgrade komputera (przesiadam się na konsole wraz z ich nową generacją) i nie chciałbym dowalać kolejnego hajsu bo zasilacz nie daje rady :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...