Skocz do zawartości

ASUS N51 problem z chłodzeniem, albo coś....


Aftar2

Polecane posty

mam sobie ASUS-a N51

procek t5800

4gb

geforce 9650m gt 1gb

windows 7 64bit

oczywiście wszystko oryginalne na kompie itp.

grzeje się strasznie, albo coś innego. Chodzi o to, że mogę czasami grać długo długo, a po jakimś czasie, czy to w grze, czy to w procesie bezczynności "pyk" i się wyłącza.

Kupiłem go z 2 i pół roku temu. Na początku Red Alert 3, później CoD:MW2 ładnie chodziły na maksymalnych ustawieniach i było miło. No ale zaczął się grzać, więc kupiłem chłodnicę. Myślę, że dosyć porządną, bo ZALMAN NC1000. Grało się dalej super, a do tego chłodno w kolana jak pykałem w pozycji pół leżącej. Niestety od jakiegoś pół roku strasznie się grzał. Rozkręciłem go wyczyściłem i nic nie pomogło. Czasem było słychać tarcie jakby wiatraczka, teraz już nie. Dodatkowo wydajność strasznie spadła.... w MW2 musiałem wyłączyć wygładzanie dymu, bo się zaczynał ciąć strasznie, Red Alert 3 nie idzie na maksa, o Black ops nie mówię, bo może to nie na jego siły, ale taki Risen rok tem śmigał, a teraz idzie się dobrze i raz na minutę się wyłącza. No i doszły te "wyłączajki" co jakiś czas, które mnie dobijają.

Nie wiem co się dzieje, czy mam dać lapka do majstra, czy coś trzeba ustawić. Robiłem format ostatnio i jest na oko 30gb wolnego miejsca na dysku C, a wszystko mam na innych dyskach. Pulpit praktycznie pusty, w moich dokumentach prawie nic nie trzymam, ani w folderach muzyka itp... ogólnie nigdzie gdzie jest przekierowanie na dysk C. Nie jest zaśmiecony, bo mam tylko gry wymienione wyżej plus jeszcze dwa, trzy starocia oraz prezentacje na studia.

Znam się troszkę na stacjonarnych, kiedyś je podkręcałem, składałem, grzebałem itp, ale z lapkami jestem kompletnie zielony, więc sam sobie nie poradzę, a nie chcę dawać kasę komuś, jeśli to można samemu naprawić. Ogólnie w lapkach nie można za bardzo grzebać w biosie, co uważam za minus;/

Moje sugestia: może coś w środku co chłodzi procesor "odkleiło się"?

pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej to" coś w środku co chłodzi procesor" przestało się kręcić. Próbowałeś go rozkręconego odpalić, albo rzucić okiem przez wlot powietrza czy wentylator się kręci? Jeśli siadł to pewne jest, że się przegrzewa i potrzebna będzie wymiana. Jeśli nie, to zapewne potrzebne będzie gruntowne czyszczenie z wymianą pasty termoprzewodzącej na wszystkich elementach generujących ciepło (bo firmowe nie zawsze są dobrej jakości). Zbytnio nie różni się to od czyszczenia normalnego kompa (no, może lekko trudnością).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, sprawdzę to jak tylko będę mógł i napiszę tutaj.

Jeśli okaże się, że to wentylator, to jaki polecasz/polecacie do tego laptopa?

Grzebanie w lapku wydaje mi się takie "stresujące", bo jest tam tak cholernie mało miejsca.

sUk- widzę, że mamy podobną konfigurację laptopową, tylko procek masz lepszy :) jak wydajność?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, tylko, że mój laptop ma wymienione wszystko co się dało. Jeśli padł Ci wentylator to polecam poszukać na allegro, może nawet trafisz na oryginalny i mało używany, a wymiana wentylatora to kilka minut roboty. Tutaj nie ma co polecać, każdy producent stosuje inne. Jest mało miejsca, dlatego trzeba robić powoli, ale wszystko jest wykonalne ;). Jeśli nie czujesz się pewnie, to zanieś do serwisu (zaufanego oczywiście ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...