Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tomi8191

Rozwiązany: GF 9600GT i Intel E4600

Polecane posty

Witam . (Trochę nobskie pytania to są bo nowy całkiem w tym świecie O/C jestem ale te części w standardzie już mi nie wystarczają)

Mam kilka pytań odnośnie podkręcania mojego procka i karty graficznej wymienionej w tytule. Posiadam zasilacz Modecom Fell III wiem, że nie jest za dobry zbieram kaskę na coś po żądnego :) A moje pytanie to opłaca się bawić w O/C na tym zasilaczu ? Czy O/C obu podzespołów dały by dużą poprawę wydajności? Bo w nowsze gierki już nie mogę sobie pograć na High detalach. Czym jeśli już (jaki program) bawić się w podkręcanie karty? I dało by rade kręcić kartę na fabrycznym chłodzeniu pasywnym? W stresie osiąga 47-50 stopni bo zmieniłem obudowę i dodałem 1 wiatraczek. I takie pytanko poza tematem jaki zasilacz byście polecili w miarę tani do 300 ZŁ ?

Specyfikacja Kompa:

Zasilacz- jak wyżej Fell III

Procek- Intel Core 2 Duo E4600 ~2.4 GHz

Karta Graficzna- GeForce 9600GT 512 MB (fabryczne chłodzenie, a to standardowe zegary z CPU-Z. Core 450 MHz Shaders 1200 MHz Memory 750 MHz)

Ramy- GoodRam 2x 2 GB 400 MHz

Płyta Główna- Gigabyte EP43-DS3L

Obudowa- Cooler Master Elite 430 :) Dlatego takie temperatury i 3 wiatraczki w środku 2x 120mm 1x 90mm.

Monitor- Jeden z nowszych LG 1920-1080x rozdzielczość sama sporo obciąża mi kare :( w grach.

Zapomniałem dodać WIN 7 Ultimate 64 bit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłacalność podkręcania w tym przypadku to kwestia względna, wydajność na pewno się zwiększy ale nie oczekuj fajerwerków. IMO lepszym rozwiązaniem było by podkręcić procek do ok. 3 GHz i wsadzić np. GTX460 768MB. Co do zasilacza nikt Ci gwarancji nie da, że wytrzyma, ja na Twoim miejscu na nim bym nie podkręcał...tym bardziej że grafika ma pasywne chłodzenie. Nie musisz na niego wydawać aż 300 złotych, do tej konfiguracji to nie potrzebne, taki Fortron: http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=7488 będzie w sam raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grafą chłodzeniem to nie ma problemu bezpośrednio na nią wieje 120mm wiatraczek i w stresie się za dużo nie grzeje. Tak myślałem własnie żeby z procka wycisnąć to 3 GHz albo troszkę więcej bo chyba na tym wycisnąć 3 GHz to nie problem będzie ? A co do nowej karty to funduszy nie ma na ową taką lub jakąkolwiek inną (mam 18 lat ale jeszcze nie pracuje i kasy mało) dysponuje max 300-400 zł do uzbierania :( na nowe części, a tak poza tym ta karta to w jakich cenach jest i czy do 400 zł warto cokolwiek by było kupić z kart lub czegoś innego do tej konfiguracji kompa ? Proponujesz jeszcze jakieś zasilacze do 200 zł teraz ? :D Bo np NFS Hot pursuit na high z moją rozdzielczością zgrzyta przy większej prędkości i dużej ilości aut w wyścigu. Widzę że masz takie same Ramy jak moje, fabrycznie one mają 1333 MHz czy podkręcane ? moje tylko 400MHz .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) A czym mierzyłeś tę temperaturę w stresie?

2) 3GHz przy dobrym chłodzeniu powinieneś wyciągnąć, to wszystko zależy od konkretnej sztuki, dwa teoretycznie identyczne modele mogą inaczej się podkręcać

3) za około 400 złotych najlepszym wyborem było ty chyba GTS450 1GB http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=7...oducts_id=31226

bo GTX460 kosztują już ponad 500 złotych ale IMO warto by było dozbierać a potem jeszcze podkręcić.

Ale najważniejsze, jak chcesz cokolwiek podkręcać najpierw musisz zmienić zasilacz, może być ww Fortron albo każdy inny zasilacz szanowanej firmy, np. Antec, BeQuiet, Chieftec, Corsair, OCZ, Seasonic,

A co do mojego RAMU to jest to fabryczna częstotliwość, ze zmienionym podczas podkręcania mnożnikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Mierzyłem te temperaturę przy gta4 na full :P z moim monitorem i hot pursuitem mierzyłem Speed Fanem i próbowałem Everestem Home Edition ale nie wykrywało temp Karty tylko hdd i procka.

2) Mam nadzieję że chłodzenie da rade ale i tak też nie duże temperatury są nie więcej niż 45-47 stopni przy tych samych grach. Zadowolony z obudowy bardzo jestem :)

3) Co do karty to kupno nowej schodzi na dalszy plan póki co stać mnie na nowy zasilacz i tyle ... Ale karta fajna na pewno dużo lepsza od mojej + fajny wygląd i dobre chłodzenie, może poczekam dłużej i dołożę do tej 2 :)

4) Zasilacz to zastanawiam się nad jakimś BeQuiet, Corsair i Chieftec zależy mi na odłączanych kablach i cichej pracy.

5) Jeszcze jedno co do ramu wygląda na to że mamy takie same i czy bawienie się mnożnikiem sporo by dało moim ramom łatwo chyba je podkręcić ? O ramach kręceniu nie wiem nic jak to jest że masz fabrycznie 1333 GHz a ja 400 Ghz na to mnożnik wpływa czy coś innego ? Możesz mi jakoś jaśniej z tymi ramami wytłumaczyć o co chodzi ?

A no i bawić się w to zacznę po wymianie zasilacza czyli za jakieś 2 tygodnie.

Zapomniał bym, Dzięki wielkie za tamte rady ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem te temperaturę przy gta4 na full

To nie jest dobra metod kolego, żadna gra nawet GTA czy BF:BC2, które mocno obciążają procesor nigdy nie wyciskają z niego 100%. Możesz do tego użyć np. OCCT i opcji GPU:OCCT na pół godzinki do grafiki i CPU:OCCT jak wyżej tylko do procesora. Po ukończonym teście program wygeneruje wykres z temperaturą pod obciążeniem. Dopiero wtedy się przekonasz jakie są prawdziwe temperatury w stresie.

Zasilacz to zastanawiam się nad jakimś BeQuiet, Corsair i Chieftec zależy mi na odłączanych kablach i cichej pracy.

To jest bardzo dobry zasilacz z odpinanymi kablami:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=15181

Jeszcze jedno co do ramu wygląda na to że mamy takie same i czy bawienie się mnożnikiem sporo by dało moim ramom łatwo chyba je podkręcić ? O ramach kręceniu nie wiem nic jak to jest że masz fabrycznie 1333 GHz a ja 400 Ghz na to mnożnik wpływa czy coś innego ? Możesz mi jakoś jaśniej z tymi ramami wytłumaczyć o co chodzi ?

Z pamięcią jest tak, że gdy podkręcasz procesor podkręca się także RAM, po przez zwiększanie CPU Frequency.

Przykład: standardowo moje pamięci pracują z prędkością 200 MHz (CPU Frequency) * mnożnik (Memory Clock) 6,66 co daje ~1333 MHz

Podkręcając procesor podkręcasz tą pierwszą opcję z 200 na 210,220 itd. przez co pamięć przekracza 1333 MHz, dlatego zmniejsza się mnożnik na niższy dostępny, u mnie 5,33 aby komputer był stabilny. Podwyższając CPU Freq. do 250 MHz osiągnie się znów bazowe 1333MHz (250*5,33= ~1333MHz).

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale Ci to przedstawiłem :)

Dzięki wielkie za tamte rady

You're welcome ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pobawię się tym programikiem i ci dam znać :) Co do zasilacza naprawdę fajny podałeś podoba mi się + te 500W troche w zapasie zostanie i chyba go kupię wiesz, fajnie że czarny bo mam okno z boku obudowy i żeby było na co patrzeć a nie na pozwijane kable, ciekawe czy w miarę cichy jest, na dodatek lepsza cyrkulacja powietrza im mniej kabli, trochę mnie kręci Case Modding :D Z ramami coś mi tam świta w głowie z tego co napisałeś tak jakby kręcąc procka to i ramy jednocześnie a resztę rozumiem :) Szkoda że grafy nie wymienię to by była już dobra maszynka z podkręconym Prockiem. Prawda ??

Coś nie będę wiedział to napisze jeszcze.

Thx jeszcze raz ^^ Widzę że tylko w tym sklepie kupujesz sentyment jakiś czy ... ? Znalazłem ten zasilacz w moim ulubionym sklepie (215zł) w którym już kupowałem pen-drive oraz moją obudowę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam sentyment, u mnie w okolicy nie ma żadnego porządnego sklepu więc muszę wszystko kupować na zamówienie a ten jest jednym z tańszych. Ale jeśli znalazłeś jeszcze tańszy to jeszcze lepiej :ok:

Po zmianie zasilacza i grafiki oraz po podkręceniu procka będzie to zacny zestaw :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Też mam nadzieje że mocny wreszcie będzie bo 2,5 roku temu każdy mi zazdrościł ale teraz to pół szmelc xD Ale grafa to i tak potem :/ ale procek podkręcić to już niebawem :) na pewno samo to, dużo mi da. Jutro ci napisze temp karty i procka bo dziś mi się już nie chce tego robić. Ten sklep co ja kupuje na razie 2 rzeczy, to polecany jest i też tani, wiem przynajmniej że bezpiecznie mogę kupować tam + jest że na stanie go mają już. Obudowa zamówiona w pon koło 16 a we wtorek o 9 dzwonią że zaraz będą u mnie w domu :) to samo z pen-drivem było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć to znowu ja sory, że tak długo wyniki tego testu to 55 stopni max :) na karcie procka nie patrzyłem. Mam jescze jedno pytanko, skoro niedługo będę kręcił procka to chciałbym zainwestować w chłodzenie na procka bo mam zwykłe boxowe intela. Doradziłbyś coś ciekawego do 50-60 zł ? A może to AAB COOLING SUPER SILENT P3 LED LINK Pasowało by do mojej płyty bo obsługuje Socket 775 który mam. To oczywiście po wymianie zasilacza a do tego jednak jeszcze trochę daleko :( I jeszcze jedno bardzo dawno temu kupiłem podświetlany wiatraczek Cooler Mastera lecz nie świeci bo... zasilany jest 3 pin wejściem i oddzielnie do podświetlania 2 pin z 1,5 cm kablem są jakieś przejściówki dłuższe bo nie mogę nic takiego znaleźć, chce żeby świecił :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...