Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Szczubaczu

Monitor 400-600 PLN

Polecane posty

Witam ponownie.

Kilka dni temu doradzono mi myszke na tym forum, więc postanowiłem się zwrócić o pomoc w zakupie monitora. Monitor ma służyć do gier (szczególnie League of Legends i jakieś RPG). Przydało by się, żeby gry ładnie działały na 30 FPS, bo na obecnym kineskopie, który posiada odświeżanie 85 hz, na 30 fps grać się nie da bo gra nie jest płynna. Kwota jaką mogę przeznaczyć to od 400 do 600 zł, zależy mi na najlepszej cenie w stosunku do jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się, żeby gry ładnie działały na 30 FPS, bo na obecnym kineskopie, który posiada odświeżanie 85 hz, na 30 fps grać się nie da bo gra nie jest płynna
A to jest stałe 30fps, czy tylko tak około i ograniczane przez słabą konfigurację komputera? Bo jeżeli to drugie, to wątpię, żeby wymiana monitora tu pomogła, a zakładając, że ten kineskop nie ma przesadnie wysokiej rozdzielczości, to po przesiadce na FullHD może być jeszcze gorzej.

@Dirian

Tak się trochę przyczepię do stwierdzenia, że IPS to najlepszy wybór - w LoLu interfejs i środek ekranu to rzeczywiście fajne, pastelowe kolory, ale boki są dosyć mocno zaciemnione i wydaje mi się, że mogłyby na matrycy VA wyglądać trochę lepiej. No ale z drugiej strony z VA "zyskuje" się gorsze czasy reakcji, do tego ciężko wskazać jakikolwiek sensowny model, a podczas rozgrywki i tak się raczej nie podziwia otoczenia, więc raczej nic ciekawszego się nie wymyśli.

@spinacz

Biorąc pod uwagę, że BenQ jest na matrycy TN, to nie bardzo wiem, jak tym opiniom ufać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie trudno szukać dużo modeli na IPS-PLS bo to to samo więcej modeli jest na TN

Na morelach jest jeszcze AOCi2369Vm na IPS fajnie wygląda ma dobre też opinie w swojej cenie do 600zł w tym przedziale cenowym nie ma dużego wyboru

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom

Na 30 fps zablokowanych w Wiedźminie 3 na tym monitorze nie da się grać, komputera jakiegoś słabego nie mam gpu-gtx760, cpu-i5 3750k 4,6 ghz ram-8 gb.

Nie za bardzo wiem o co chodzi w tych wszystkich matrycach, mógłby ktoś mi wytłumaczyć poszczególne, albo jakiś link podrzucić gdzie jest wszystko wytłumaczone dla osoby nie obeznanej w temacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian

Tak się trochę przyczepię do stwierdzenia, że IPS to najlepszy wybór - w LoLu interfejs i środek ekranu to rzeczywiście fajne, pastelowe kolory, ale boki są dosyć mocno zaciemnione i wydaje mi się, że mogłyby na matrycy VA wyglądać trochę lepiej. No ale z drugiej strony z VA "zyskuje" się gorsze czasy reakcji, do tego ciężko wskazać jakikolwiek sensowny model, a podczas rozgrywki i tak się raczej nie podziwia otoczenia, więc raczej nic ciekawszego się nie wymyśli.

W LoL-a co prawda nie gram, ale w DOCIE nie robiło mi większej różnicy, czy była to matryca IPS czy TN. Znaczy na IPS było nawet fajniej, bo ładniejsze kolorki ;) A czasy reakcji w tych grach jakoś większego znaczenia mi nie robiły - nie czułem różnicy grając na TN 144 Hz vs jakimś tanim IPS'ie od LG (nie pamiętam dokładnie modelu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczubaczu

Tutaj ktoś popełnił całkiem spory kawałek tekstu (nie ma nic o TN, no ale moim zdaniem one są warte uwagi głównie przy 144Hz). Być może to wynika z tego, że tam omawiane są telewizory, a nie monitory, ale z moich obserwacji wynika, że to matryce VA mają gorsze czasy reakcji, natomiast matryce IPS wcale nie mają wybitnie lepszych kątów widzenia (szczególnie w przypadku wyświetlania ciemnych obrazów).

W każdym razie jak na końcu wspomniałem, nawet ciężko o jakiś sensowny model na matrycy VA w tym budżecie (bo branie małego GW2255 jakoś mi się nie widzi), a ogrywane przez Ciebie gry to nie Thief, czy Slender, gdzie czerń gra pierwsze skrzypce, więc Samsung będzie zapewne najsensowniejszym wyborem.

Co do wydajności - mógłbyś spróbować obniżyć detale i sprawdzić, czy problem nadal występuje?

@Dirian

Też w LoLa nie gram, odpaliłem tylko jakiś gameplay na yt (tak swoją drogą, wydaje mi się, że DOTA 2 nie ma aż tak mocnego zaciemnienia, a jedynka to już w ogóle). Całkiem możliwe, że jestem po prostu przewrażliwiony na punkcie srebrzenia, zresztą jak już wspomniałem podczas gry pewnie się na takie detale nie zwraca uwagi, a najważniejsze obszary są jaśniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że 85Hz to niemal 3-krotność 30Hz, więc nie wiem, czy to powinno być tak widoczne.

Próbowałeś zmienić częstotliwość odświeżania w Panelu Sterowania NVIDIA (Wyświetlanie->Zmiana rozdzielczości)? A nuż jest tam gdzieś do wyboru 60Hz i uda się rozwiązać problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego doświadczenia miałem kineskopowy z 85Hz mimo 17 cali w dawnych czasach ale mam wrażenie że obraz był na nim płynniejszy niż na LCD 60hz ale to tylko moje odczucie.Tak samo jak przesiadłem się z tv 100hz na 600hz to obraz był bez porównania płynny tak samo uważam jest w monitorach.Co do matryc TN i IPS miałem obydwa Acera 22c na TN i Teraz 27c LG na IPS kolory są żywsze na ips i katy bez porównania lepsze ale oba na 60Hz nie zauważyłem różnicy w płynosci obrazu żeby któryś górował.Co do czerni to nie ma róznicy czy LCD IPS Czy TN tylko od zastosowania podświetlenia matrycy profesionalne monitory IPS czt TN korzystające z podświetlenia Local Dimming uzyskują wyskoki kontrast i głębie czerni bo potrafią wygasić odopowiednie selekcje diod LED gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz ale profesionalne moniotry kosztują swoję więc to nie jest wina matrycy tylko zastosowanego podświetlenia jej tak samo jak w TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...