Skocz do zawartości

Szumi płyta z Wosq

  • wpisy
    133
  • komentarzy
    612
  • wyświetleń
    86443

Dlaczego gramy?


Wosq

247 wyświetleń

Gry dla mnie to coś więcej niż rozrywka. To swoiste hobby, pasja. Ludzie nieraz pytali mnie dlaczego gram i co mi to daje.

Wielu uważa gry za rozrywkę zarezerowaną jedynie dla najmłodszych. Taa dobitnie świadczą o tym oznaczenia PEGI w stylu 16+, 18+ i odpowiednie znaczki. Widzą w nich największe zło świata. Tak bo najłatwiej jest szukać winnych wokół siebie i zrzucić na coś np swoje niepowodzenia wychowawcze. Wielu pewnie słyszało o różnych aferach z grami w roli głównej. Jednak ten wpis nie będzie o Jacku Thompsonie, Elżbiecie Gas i innym samozwańczych obrońcach moralności. Są zbyt żałośni, by o nich pisać   :)

Dziś chciałbym przedstawić prawdopodobne powody dla których sięgamy po gry:

- Chęć oderwania się od świata zewnętrznego. Owszem może skończyć się to tym, że ktoś nie widzi świata poza wirtualną rzeczywistością. Niektórzy twierdzą, że gracze uciekają w ten sposób od problemów, bo świat ich zbytnio przytłacza. W skrajnych przypadkach może tak być. Jednak to sytuacje marginalne.

- Chęć zrobienia czegoś ,co w rzeczywistości nie jest możliwe lub małoprowdopodobne. Przejażdżka po torze Monza? Pilotowanie F16? Odpalenie głowicy nuklearnej? Żaden problem. Gry serwują nam nie tylko te, ale i inne ciekawe atrakcje. Do tego świat wirtualny to swoisty poligon. Możemy spróbować zrobić coś, na co w rzeczywistości z różnych względów nie możemy sobie pozwolić. Żeby było ciekawiej nie ponosimy za to odpowiedzialności i konsekwencji. Tu rodzi się pewne zagrożenie z przenoszeniem negatywnych zachowań do rzeczywistego świata, dlatego osoby nie potrafiące odróżnić obu rzeczywistości nie powinny sięgać po tego typu rozrywkę.

- Zwiedzanie ciekawych światów. Niezależnie czy to odległa galatyka, Aventuria czy zupełnie alternatywna rzeczywistość, gdzie Hitler nigdy nie dochodzi do władzy. Wypbraźnia ludzka nie zna granic, więc wszystko to jest możliwe. 

- Poznanie ciekawej i epickiej historii. Tu przodują RPG. Owszem ciężko porównać fabułę w grach do tej z książek, jednak nieraz zdarza się, że po ukończeniu danej produkcji chcemy wrócić do niej po raz kolejny lub jesteśmy rozaczarowani, że to już koniec.

- Podczas grania cały czas jesteśmy w centrum uwagi. Jesteśmy częścią tego co się dzieje wokół nas. Mamy na to pewien wpływ. Nie jesteśmy tylko biernymi widzami. Ciężko o faktyczną nieliniowość, jednak dla mnie to lepsze rozwiązanie niż bierne oglądanie beznadziejnych seriali w tv.

- Możliwość wcielenia się w komandosa, rycerza, maga, generała wojska, pilota, kierowcę rajdowego a nawet płatnego zabójcę. Gry oferują cały wachlarz możliwości.

To tylko kilka powodów, które można mnożyć.

W takim razie co dają nam gry?

- Ćwiczą refleks i zmuszają do kombinowania. Różnej maści gry zręcznościowe wpływają na nasz czas reakcji, co przyda się podczas prowadzenia samochodu. Dzięki temu jesteśmy odpowiednio wcześniej zareagowac na sytuację na drodze. Wyniesione ze strategi kombinowanie, opracowywanie i sprawdzanie różnych taktyk pozwala wyszukać co najmniej kilka rozwiązań kłopotliwych sytuacji.

- Ćwiczą koncetrację. Gry często wymagają od nas zaangażowania całej uwagi i potrafią wymusić na nas skupienie się przez kilka h.To, że jesteśmy w centrum uwagi a nie biernym odbiorcą, wymasza na nas odpowiednia koncentrację. Tę umiejętność możemy przenieść na inne dziedziny życia codziennego.

-Oswajają z komputerem. Pozwalają na przełamanie swojej niechęci wobec sprzętu tego typu. Z czasem dzięki temu PC nie ma dla nas niemal żadnych tajemnic. Potrafimy rozwiązywać różne problemy i wyszukiwać potrzebne informacje. Niezależnie czy to sprawdzenie aktualnego kursu walut, czy naprawa Windowsa, który odmawia posłuszeństwa.  Dzięki temu uczymy sie umiejętności, która przyda się nie tylko w domu, szkole, ale też w przyszłej pracy. Obsługa komputera i pakietu Office to niezbędne minimum obok znajomości języka obcego.

-Uczą jeżyków obcych. Dziś niemal wszystkie gry są polonizowane, jednak jest też  cała masa gier MMO, które dostępne są jedynie w języku angielskim. Zamiast wkuwać kolejne słówka, uczymy się języka łącząc przyjemne z pożytecznym. Również korzystanie z obcojęzycznych stron wpływa pozytywnie na nasz proces nauki .. Gry sprawiają, że przyswajamy dany język bardziej naturalnie. Dziś angielski uznawany jest nie tyle za obcy język, co jego znajomość jest niezbędna przy podejmowaniu pracy. 

- Wzmacniają naszą wyobraźnię przestrzenną. Z badań wynika, że ludzie z lepiej rozwiniętymi zdolnościami przestrzennymi rzadziej biorą udział w wypadkach i kolizjach.

- Uczą działania w grupie. Kto grał w tytuły multiplayer dobrze wie, że kluczem do zwycięstwa jest umiejętność działania w zespole. Podział ról i zadań pozwala na osiągnięcie określonego celu. Z czasem mamy szansę nabyć przydatną umiejętność dowodzenia i zarządzania innymi( kłania się WoW  i inne tego typu produkcje). W przyszłej pracy może okazać się to nie do przecenienia. Nie bez powodu mówi się, że gry MMO to drugi etat. Jeśli ktoś nie umie współpracować w grach, to i podczas pracy grupowej sobie nie poradzi.

- Uczą rozsądnego zarządzania ograniczonymi zasobami. Niezależnie czy to złoto, surowce, czy pociski do broni. Pozwalają na ekonomiczne ich wykorzystanie i osiąganie założonego celu. Musimy nieraz swe działania planować z pewnym wyprzedzeniem(strategie) lub podczas wyścigu z czasem.

- Pozwalają uratować życie innemu człowiekowi. Niedawno można było w sieci przeczytać o gościu, który reanimował nieprzytomną osobę dzięki umiejętnościom wyniesionym z gry America's Army. Żeby było ciekawiej tylko nieliczne źródła podawały skąd wiedział jak wykonać to poprawnie. Celowe przeoczeni? Hipokryzja? Nie wnikam, bo szkoda zdrowia.

Jak widać gry mają również dość sporo zalet. Warto umieć się bronić podczas dyskusji z ludźmi podchodzącymi niechętnie do gier. Dlatego najlepiej uzbroić się w niezbędne argumenty.

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Do językowych zalet należałoby dodać komunikowanie się z graczami z całego świata.

A słyszeliście o tym, że grami komputerowymi przystosowuje się dzieci z poważnym ADHD do życia? Rezultaty są niemal natychmiastowe - dziecko, które po kilku sekundach traci kontakt z innym człowiekiem, potrafi skupić się przy grze dłużej niż godzinę!

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...