Skocz do zawartości

Blog mazowszaka;)

  • wpisy
    66
  • komentarzy
    287
  • wyświetleń
    19304

Podcasting growy w Polsce


mazowszak45

586 wyświetleń

rss-headphones-2001.jpg

Brakuje ci świata gier podczas mycia naczyń, czy spacerów z psem? Lubisz sobie posłuchać czegoś przed snem, co traktuje o twoim hobby? Lub może masz po prostu trochę wolnego czasu? Jeśli tak to ta forma rozrywki jest właśnie dla ciebie!

Zacznijmy od tego, że podcasty to nic skomplikowanego. Jedyna różnica między nimi, a audycją radiową jest taka, że z wielu różnych przyczyn dialogi uczestników nie lecą na żywo, tylko po nagraniu i zmontowaniu trafiają na youtube, lub są udostępniane za darmo do pobrania, dzięki czemu każdy może sobie ich posłuchać kiedy znajdzie tylko chwilę czasu.

Historia takich nagrań w Polsce nie jest wcale długa. Jej początków możemy szukać dziewięć lat temu, a wszystko zaczęło się oczywiście od nagrywanych audycji radiowych, głównie regionalnych, a dopiero parę lat później wykształcił się podcasting o tematyce growej. Jednym z pierwszych polskich podcastów o tej tematyce jest Fantasmagieria, która istnieje już 6 lat i nadal trzyma się dobrze, przy okazji wydając jeszcze oddzielne nagrania o fantastyce.

Jak nagrać taką audycję?

Z tym problemem zetrze się każdy, który myśli o uczestnictwie w takim przedsięwzięciu. W erze Skype?a i łatwo dostępnych na rynku mikrofonów dobrej jakości samo nagranie jest rzeczą mało skomplikowaną. Na dobrą sprawę wystarczy mały programik do zapisywania głosu, znajdujący się na każdym komputerze Windows Movie Maker i już możemy nagrywać, a później wrzucić do Internetu, gdzie każdy może później odsłuchać naszego dzieła. Jednak samo suche nagranie zazwyczaj nie jest produktem, którym moglibyśmy się pochwalić. Do obróbki nagrania, aby te wyglądało profesjonalnie, było pozbawione szumów, a także zawierało jakieś fajne intro i outro trzeba mieć przynajmniej podstawową orientację w innych programach, które pozwolą nam ulepszyć nasze nagranie. Oczywiście te elementy nie są konieczne do funkcjonowania podcastu, lecz są bardzo mile widziane przez słuchaczy. Nieodpowiednio poskładane nagranie może zniweczyć cały ogrom pracy całego zespołu. Drugą i najważniejszą sprawą jest to, aby mieć właśnie towarzystwo, które nie dość, że wie dużo o grach, potrafi sobie wyselekcjonować czas na nagrywanie, to jeszcze wszyscy w teamie muszą mieć głos, który przyjemnie się słucha. Możesz wiele wiedzieć o grach, ale gdy innych denerwujesz swoim głosem to nie zaskarbisz sobie wielkiej sympatii.

Tyle teorii, niestety rzeczywistość czasami twardo weryfikuje nasze plany, a coś co wydawało się takie łatwe na początku wcale takie nie jest. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zorganizowanie takiego podcastu i przetrwanie jest bardzo trudne. Po pierwsze zebrać muszą się 3-4 znające się o grach osoby, dyspozycyjne, z odpowiednią barwą głosu, zgrane ze sobą i niepoddające się presji która towarzyszy tego typu nagraniom. Jeśli te warunki zostaną spełnione znaleźć się musi ktoś który sprawnie to zmontuje dodając klimatyczną muzykę na początek i koniec nagrania i kasując towarzyszące niestety takim nagraniom różnego typu szumy i inne niedoskonałości połączeń internetowych. Nawet jak te wszystkie warunki zostają spełnione to nadal podły Windows może nam zrobić jakąś niespodziankę i baj, baj parogodzinna roboto.

Piszę to dlatego, bo sam organizowałem takie nagrania i wiem, że dogranie wszystkich szczegółów jest w praktyce bardzo trudne. Może nagranie pierwszego odcinka nie nastręcza jeszcze trudności, bo wszyscy garną się do uczestnictwa w nowym przedsięwzięciu, ale za to organizowanie takich nagrań regularnie to jednak wielka sztuka. Podziwiam grupy podcastowe, którym udaje się dostarczać regularnego contentu. Co warto podkreślić bardzo ciekawego contentu, w którym widać, że mimo iż udostępniają swoją pracę za darmo to przykładają do niego serce i poświęcają wiele czasu, aby zaspokoić zazwyczaj nieliczną grupkę fanów. Poniżej przygotowałem zestawienie podcastów growych godnych odsłuchania, które prezentują bardzo dobrą jakość. Wasza wola które wybierzecie, lecz warto je po prostu sprawdzić.

Kapryfolium- jeden z tych podcastów, które bardzo rzadko porusza tematykę grową, raczej zajmuje się filmami i książkami, lecz warto zwrócić na niego uwagę. Wyróżnia ten podcast obecność kobiety w teamie( co się nie zdarza zbyt często ) i to że nagrywa je rodzeństwo( + ewentualni goście) co nie zdarza się prawie nigdy. Warto dać szansę.

Fantasmagieria- jest to najbardziej doświadczona ekipa podcastingowa, dużo ponad dwieście odcinków, więc ci ludzie znają się praktycznie na wylot. Co prawda słucha się ich nawet przyjemnie, ale opadu szczęki przynajmniej u mnie nie wywołuje. Może jakby zrobili sobie małą przerwę?

DualShock- bardzo dobry podcast growy, chyba drugi pod względem liczby odcinków. To co w nim tak mało trybi to osoba prowadzącego, który mówi jakoś nienaturalnie, wydaje się jakby specjalnie zmieniał barwę głosu. Myślę, że podcast powinien spróbować prowadzić ktoś inny, a on skupić się na roli zwykłego odpowiadającego, bo to jednak prowadzący ,,sprzedaje? nagranie.

GnM Plus-Wyróżnia go to, że w porównaniu do innych podcastów jest bardzo krótki, co niekoniecznie musi być wadą bo słuchanie dwóch godzin nagrania może być dla niektórych uciążliwe, jednak jest mało wybijający się, taki zwyczajny. Najczęściej ginie wśród natłoku innych podcastów.

Padcast- W przeciwieństwie do DualShocka tu dla mnie prowadzący wybija się na plus. Fajna muzyczka startowa, nagranie uporządkowane, a prowadzący poruszają bardzo fajne, nieprzewałkowane tematy. Dla mnie chyba drugi podcast w Polsce, zdecydowanie warto spróbować.

Nieczyste Zagrywki- jest to seria nagrań tworzona przez redaktorów Wirtualnej Polski. Jak pierwszy raz słuchałem tego podcastu to odbiłem się porządnie od niego. Było to nagranie w całości o Bioshocku Infinite, a to co mnie zdenerwowało to śmiech podcasterów, którego wtedy nie dało się słuchać, a śmiali się praktycznie bez przerwy;). Dałem im drugą szansę później i przekonałem się, że naprawdę pechowo trafiłem na początku, a sam podcast jest naprawdę w porządku. Teraz naprawdę mogę polecić.

Co-Relacja- jest to podcast tworzony przez społeczność skupioną na Forum Actionum. To co ich wybija to to, że mają bardzo ciekawy kącik kolekcjonerski, a i wrażenia po odsłuchaniu mam zawsze bardzo sympatyczne. Podziwiam ich za ogrom pracy, bo jako jedyni w nagraniach na YouTube wklejają gameplaye pasujące do danej gry. Tworzą też niesamowite opisy do każdego odcinka, organizują też liczne konkursy, ale coś nie mogą się wybić. Zdecydowanie warto ich przesłuchać.

Forumogadka- Powiem szczerze jest to jedyny podcast, do którego odliczam dni. Jedyny podcast którego mógłbym słuchać zawsze, wszędzie i gdziekolwiek tylko jestem. Co ja mogę napisać: cudowne intro, wspaniali, zgrani ze sobą podcasterzy, nie udający niczego. Panuje tam taki zdrowy luzik, słucha się tego cudownie, Mike Tartaq i Qbar potrafią opowiadać o grach bardzo ciekawie, potrafią się skupić na szczegółach, a ich opinie są bardzo szczere. Bardzo fajnie i naturalnie wychodzą im żarty sytuacyjne, które powodują banana na twarzy. Dodatkowo jeden z podcasterów o pseudonimie Qbar mieszka na stałe w USA więc mamy okazję poznać świat gier z trochę amerykańskiego punku widzenia świata. Jeśli miałbym zabrać na bezludną wyspę empetrójkę z jednym nagraniem to byłaby to zdecydowanie Forumogadka. Najwspanialszy podcast growy w Polsce w mojej skromnej opinii.

Input Lag- na koniec trzeci podcast w moim prywatnym nastawieniu. Mówią bardzo ciekawie, mają fajne intro, nie brakuje tej serii absolutnie niczego, a miejsce 3 tylko dlatego, że słucham go bardzo nieregularnie i nie czekam na niego tak jak na pozycję numer jeden i dwa. Do polecenia.

Podsumowując podcasty w Polsce prezentują bardzo wysoki poziom i większości z nich słucha się z niebywałą przyjemnością. Przepraszam z góry tych, których nie wymieniłem w tym zestawieniu, widać nie zwróciliście niestety szczególnie mojej uwagi lub ja po prostu o was kompletnie zapomniałem, za co z góry przepraszam. Suma sumarum mam nadzieję, że zjawisko słuchania o grach nadal się będzie rozwijać i słuchanie podcastów stanie się tak oczywiste dla graczy, jak dla przeciętnego Kowalskiego słuchanie muzyki. Do usłyszenia!

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Mógłbym słuchać na bieżąco Forumogadki i Nieczystych Zagrywek, ale jakoś średnio znalazłbym na to czas, bo za dużo zabiera mi go nadrabianie TGS/Co-Optional Podcastu (3h tygodniowo, czyli żeby jakoś nadrabiać powinienem słuchać 6h tygodniowo :pokerglass: ) i Vergecast na bieżąco. Ale zobaczymy, może wkręcę się jakoś w jakiś polski, bo jak na razie to tylko angielskie lądują w PocketCasts.

PS. Genialna apka

Link do komentarza

Dzięki za podrzucenie podcastów po angielsku. Kilka już przesłuchałem, oczywiście łącząc naukę z przyjemnością. Do tej pory głównie IGN-u, ale jak podrzuciłeś nazwy, to chętnie też inne sprawdzę;)

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...