Skocz do zawartości

Pandeaemon Asylum

  • wpisy
    15
  • komentarzy
    163
  • wyświetleń
    17383

Wirtualne oko na wszechświat


Pandeaemon

1016 wyświetleń

Wirtualne oko na wszechświat

"Najcudowniejsze jest to,

że wszechświat czuje."- Albert Einstein

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam, kilka pomocnych programów dla obserwatora, nocnego nieba, z którymi miałem styczność i od razu na wstępie chcę zaznaczyć, że wszystkie opisane przeze mnie aplikacje są darmowe.

1.KStars 1.2.0 (Gwiazdy)

Typowy, multimedialny atlas nieba, który dostępny jest w polskiej wersji językowej posiada dość rozbudowane opcje. Oprócz standardowo przedstawionych tu gwiazdozbiorów, planet, możemy dopatrzeć się również komet, planetoid, konfiguracje księżyców Jowisza, czy wykres wysokości, danego obiektu nad horyzontem.

kstars2big.jpg

Niestety jak duża część tego typu aplikacji, posiada w swojej bazie tylko kilka polskich miast, jednak możemy wprowadzić współrzędne ręcznie i po problemie.

Kolejną ciekawą opcją i chyba, najbardziej przydatną dla osób prowadzących obserwację jest zakładka, w której możemy znaleźć wszelkie obiekty, które są dostępne, danego dnia na niebie.

kstars14big.jpg

Jednak największymi minusami tego programu jest to, że aplikacja ta przeznaczona, jest dla Linuxa, ponieważ pracuje w jego środowisku.

Następnym, negatwywnym aspektem jest to, że aplikacja ta jest brzydka w odbiorze, a wszelkie obiekty są dwuwymiarowe, zaś sam interfejs potrafi odstraszyć początkujących użytkowników.

2. Celestia 1.4.1

Celestia jest tu nietypowa w tym zestawieniu, a to dlatego, że jest ona najprościej rzecz ujmując, ?symulatorem podróży w kosmosie?

Wszelkie obiekty są trójwymiarowe, a sama baza danych programu jest pokaźna i na bieżąco aktualizowana.

Graficznie program prezentuje się dobrze, a samo sterowanie odbywa się, domyślnie za pomocą klawiatury numerycznej i skrótów klawiszowych, co sprawia , że możemy siedzieć w wirtualnych odmętach wszechświata, przez długie godziny.

celestia1big.jpg

Co dodaje zabawy, to możliwość obserwacji prawdziwych statków jak i stacji kosmicznych, jednak twórcy poszli o krok dalej i mamy również dostęp do fikcyjnych statków z różnorakich seriali.

Kolejną ciekawostką jest to, że możemy przenieść się w czasie, maksymalnie do roku 9999 i obserwować jak się zmieni do tego czasu, nasz układ słoneczny.

Jest jeszcze wiele opcji, ale te pozostawię zainteresowanym do odkrycia, bo jak sami widzicie program ten, nie tylko edukuje swojego użytkownika, ale przysparza mu również wiele zabawy.

celestia2big.jpg

Celestia dostępna jest na większość systemów operacyjnych, a jedynym z jej minusów, ze względu na mnogość opcji, jak i świetną oprawę graficzną, są wymagania sprzętowe.

Potrzeba, w miarę średniej jakości sprzętu, aby podróż dawała nam wiele radości.

Kolejną niedogodnością jest to, że program dostępny jest, w angielskiej wersji językowej(jeśli jest już dostępna pl, to proszę mnie poprawić w komentarzach)

A także to, że przed przyjemnym i pełnym korzystaniu z możliwości tej aplikacji zmuszeni jesteśmy do nauczenia się skrótów klawiszowych, które są na szczęście dostępne w zakładce ?help?

Wymagania minimalne:

Procesor: 1GH

Pamięć: 1GB Ram

Karta Graficzna: 128 MB Ram

Dysk twardy: 2GB wolnej przestrzeni.

3. Stellarium 0.7

Stellarium jest podobny do pierwszego z opisywanych przeze mnie programów, aczkolwiek jest on dużo ładniejszy.

Jak poprzednik, posiada on szeroką bazę danych, która pokazuje nam siatki gwiazdozbiorów, dzięki czemu, osoby nie potrafiące dostrzec na niebie układów gwiazd, opanują tą czynność w dość szybkim tempie.

A dodatkową ciekawostką jest możliwość włączenia rysunków, gwiazdozbiorów, co nie jest praktyczne, ale ładnie wygląda.

stellarium11big.jpg

Ponadto możemy włączyć tryb podczerwieni i w taki sposób przyglądać się obiektom, które oczywiście możemy dowolnie powiększać, przybliżając widok.

Interesująco rzeczą dla obserwatora jest to, że program ten, o ile jesteśmy podłączeni do Internetu aktualizuje nam pozycje obiektów, zgodnie z tym co widzimy w tej samej chwili na niebie. Dlatego też, nie musimy spędzać wiele czasu, na poszukiwaniu wybranego przez nas, obiektu, który mamy zamiar badać, naszym wzrokiem.

Co się wiąże z czasem, możemy go również przyśpieszać, aby dla przykładu zobaczyć co będzie dostępne nad naszą częścią nieba za kilka godzin.

stellarium7big.jpg

Program posiada opcję wtyczek, które możemy zainstalować w łatwy sposób, a które dają nam dostęp do wielu nowych opcji, takich jak wyświetlenie, niektórych, historycznych wybuchów typu supernowa, czy też przewidywanego położenia sztucznych satelitów.

Osobiście używam w czasie obecnym, dwóch ostatnich programów.

Celestii, to umilenia sobie czasu w wirtualnej przestrzeni kosmicznej, zaś Stellarium jako pomocy, do prowadzenia obserwacji przez teleskop.

Dlatego, osoby zainteresowane, powinny same sprawdzić każdy z tych programów i dobrać odpowiedni do własnych preferencji.

Wiem, że jest jeszcze wiele podobnych aplikacji, ale szczerze powiedziawszy nie miałem okazji ich testować, ponieważ nie są mi one potrzebne do szczęścia, a to czego szukałem odnalazłem w omawianych w dniu dzisiejszym pozycjach.

Na koniec, życzę wiele przyjemnych chwil spędzonych z tymi aplikacjami i przyjemności płynących z podróżowania po zakamarkach wirtualnej przestrzeni kosmicznej, a także podaję linki do wyżej wymienionych programów.

Linki:

Sear Bliss - Blood on The Milkyway

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Programy wydają się ciekawe.

Gdy zanurzam się we wszechświecie, codzienne sprawy wydają się mało istotne. Właśnie dlatego uwielbiam kosmos - świetny sposób na ?oderwanie się? bez żadnych wspomagaczy ;)

Link do komentarza

Dokładnie, to samo uczucie mi towarzyszy co Tobie.

Uwielbiam siąść przy teleskopie, wyłączyć telefon, założyć słuchawki, puścić muzę i oddać się wielogodzinnej obserwacji.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...