Skocz do zawartości

piramidesBlog

  • wpisy
    2
  • komentarzy
    68
  • wyświetleń
    3895

POSTĘP czyli celowe postarzanie idei


piramids

1327 wyświetleń

Wszystko zaczęło się od porozumienia producentów żarówek. Umówili się oni, ze żadna żarówka nie będzie świeciła dłużej niż określony czas, mimo iż z technicznego punktu widzenia mogłaby świecić dziesięć razy dłużej. Producent, który nie dostosował się do danego czasu działania produktu musiał płacić haracz lub na skutek zmowy cenowej jego firma upadała. Mimo iż sprawa wyszła na światło dzienne a część zarządu tych firm wylądowała za kratkami, zbyt wiele się nie zmieniło ? nadal żarówki przepalają się szybciej niż powinny.

Dlaczego? W ekonomii nazywa się to ?zamierzonym postarzaniem przedmiotów w celu napędzenia koniunktury?. Co to oznacza w praktyce? Że twój ulubiony odtwarzacz DVD pewnego dnia po prostu się nie włączy. Mimo iż mógłby działać jeszcze parę lat, jakiś mały chip uzna ze naoglądałeś się już wystarczająco i uniemożliwi włączenie urządzenia. I nie będzie to dysfunkcja, awaria czy wada konstrukcyjna. W ten sposób koncern produkujący odtwarzacze zmusi cię do kupna kolejnej kopii.

Można się oburzać, można pisać skargi lub felietony, nic jednak nie zmieni faktu, że świat jaki znamy, istnieje dzięki celowemu postarzaniu produktów. To podstawa gospodarcza tego i ubiegłego wieku, podstawa postępu i naszego dobrobytu. A jak się skończy? Prawdopodobnie źle, bo nie można się w nieskończoność rozpędzać. Ale zatrzymać tego tez nie ma jak. Kto pierwszy zwolni tego zadepczą. Jesteśmy wyznawcami kultu wzrostu i tragedią nie jest nawet spadek, tylko już samo spowolnienie tego wzrostu.

Nie inaczej jest z kulturą. Makulaturyzacja lektur polega na celowym wydawaniu byle jakich książek, które mają zostać kupione, przeczytane i zapomniane, by zrobić miejsce następnym. Dla rynku nie jest dobrze, jeśli czytelnik ma biblioteczkę, a w niej ulubione książki, do których co jakiś czas wraca. W zalewie miałkich popowych książek, filmów, muzyki, coraz rzadziej zdarza się dzieło, które wyskoczy na tyle ponad przeciętność, że przetrwa lata. Jak inaczej wytłumaczyć nawet nie miałkość, ale całkowitą padakę polskiej muzyki pop?

Uproszczone przekazy działają jak smar na synapsy, mają ułatwić szybki przerób, wydalenie i zassanie nowej porcji. Przemiana kultury, podobnie jak przemiana materii, powinna być szybka.

A może tak musi być? Nieśmiertelność oznacza przecież stagnację. Wszyscy chyba narzekają na kanon lektur szkolnych. Sterta zatęchłych, nieaktualnych ksiąg, których miejsce jest na cmentarzu literatury. Więc może nie ma niczego złego w przyspieszaniu biegu? Może spacer jest niemożliwy? Może wybór jest tylko taki: albo stać w miejscu albo biec coraz szybciej, do upadłego?

Co ciekawe, nikt nie zwrócił uwagi na to, ze celowe postarzanie produktów nie zostało wymyślone przez zachłannych kapitalistów. Stosuje je również przyroda i to niemal od początków istnienia życia. Wszystkie organizmy wielokomórkowe, w tym również i człowiek, są skonstruowane tak, by działały poprawnie tylko przez określony czas. Potem powinny zacząć się psuć i wreszcie odejść by zrobić miejsce następnemu pokoleniu, udoskonalanemu przez dobór naturalny, gwarantującemu większe bezpieczeństwo informacji niesionej przez gen.

PS. Wcześniej zapowiedziany mój pierwszy post napisany za pomocą komputera, tak jak umiem najlepiej. Jeśli nadal uważacie że piszę słabo będzie to zarazem mój ostatni post. Z tegoż powodu naprawdę gorąco zachęcam was do komentowania, przy okazji licząc na KONSTRUKTYWNĄ krytykę, bo pisanie że "post w ogóle nie powinien powstać" sprawia, że nawet nie za bardzo wiem co autor uważa za złe. Mam nadzieję że się podoba, do zobaczenia za tydzień albo wcale.

26 komentarzy


Rekomendowane komentarze




Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...