Jump to content
  • entries
    26
  • comments
    153
  • views
    18,788

WOW - czyli co mnie w tym roku zaskoczyło


ganfrod

237 views

 Share

Czas na podsumowania. Kolejny rok zbliża się ku końcowi, kolejne zaskoczenia te bardziej pozytywne i te mniej. Czas na to aby to lekko podsumować. Nie chce wybierać najlepszych pozycji, bardziej interesowało by mnie zestawienie tych pozytywnych ale także negatywnych zaskoczeń jakie przez ten rok dane nam było przeżyć. Więc cóż zacznajmy:

Elektroniczna rozrywka

Pozytywnie

No tutaj nie mogę się zdecydować na jedno pozytywne walące mnie po łbie i niedające odetchnąć zaskoczenie dlatego podam dwa:

The Elder Scrool: Skyrim

Kurcze nigdy do mnie ta seria nie przemawiała. Morowind mnie wypluł przeżutego i zmęczonego, Oblivion okazał się cukierkowym doświadczeniem z irytującymi błędami. Dlatego do tej części podchodziłem z rezerwą i niestety z przekonaniem, że odejdę od niej nie kończąc nawet wątku głównego. Ba nawet miałem jej nie kupować. Ostatecznie do kupna tego produktu zachęciły mnie pozytywne recenzje. I wiecie co? To były bardzo dobrze wydane pieniądze. Do dnia odpalenia Skyrim myślałem, że idealny Rpg to taki w którym obok dynamicznej walki, występuje pełna szarości i niejednoznaczności fabuła (patrz Wiedźmin 2). Jak już powiedziałem do dnia odpalenia bo po Skyrim nie mam pytań już o idealny Rpg. Beztroska wolność tworzenia siebie, beztroska wolność odkrywania przepięknego świata, wolność w każdym działaniu jakie podejmujesz, doprawiona (nie aż tak złą) fabułą. Skyrim wchłonął mnie do reszty i wybacz Geralt ale musisz zejść z piedestału i oddać tam miejsce mojemu magowi z mieczem ze Skyrim.

Deus Ex: Bunt Ludzkości.

Tutaj cały scenariusz się powtarza. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć fenomenu pierwszego Deusa. Podchodziłem kilka razy i nic nie złapałem bakcyla. Sam Bunt Ludzkości jednak mnie już ciekawił od pierwszego trailera. Podobała mi się bardzo oprawa , złoto czarny filtr który oddziaływał na moje ośrodki estetyki w mózgu, a że było trochę zaoszczędzonych pieniędzy a gier dawno nie kupowałem to się skusiłem. W końcu na Batmana trzeba było trochę poczekać. I co? No ta część mnie zaskoczyła, sam po kilku godzinach gry złapałem się na tym, że bardzo mi się podoba strzelanie w Rpg i zamiast talentów i kolejnych wymienianych czarów to robocie wszczepy do "mojego" ciała zajeły mi około 40 godzin. Poza tym Deus ma bardzo dobrą fabułę, podobnie jak Wiedźmin 2 stawia trudne pytania, z tą różnicą iż tutaj nie ma pytań o rasizm a o człowieczeństwo i jego granice. No cóż grę kupiłem zachęcony jej wyglądem a odchodzę zachwycony całością, jako dojrzałą wciągającą produkcją która idealnie połączyła dla mnie FPS Z Rpg.

Negatywnie

Sytuacja rynku PC.

Wiem, wielu za ten minus nazwie mnie hipochondrykiem. PC podobno przeżywa swój renesans. Kolejny mniejsze tytuły (wyłączam Alana Wake?a bo to akurat duży produkt) trafiają na tą platformę, chociaż z opóźnieniem, a prawie wszystkie wielkie hity na PC są albo bez poślizgu albo z małym w stosunku do wersji konsolowych. Ale czy jest dobrze? Niestety nie, piractwo hula aż miło, a sprzedaż na tą platformę kuleje. Dajmy na to taki hit Might and Magic: Heroes VI sprzedało się według vgchartz.com tylko w 130 tysiącach. Kurcze ja myślałem że w takiej liczbie to się tylko w Polsce sprzeda. Poza tym coraz więcej koncernów zastanawia się nad wykluczeniem PC jako platformy. Popatrzcie tylko Activision prócz Prototype 2 nie ma nic innego zapowiedzianego na PC. Transfomersy oraz nowy Spider-Man mają pojawić się tylko na konsolach, głośno krzyczy także Ubisoft stwierdzając fakt iż wydawanie pozycji na blaszaki jest nieopłacalne. Co nas czeka w przyszłości? Tego się boje, i to jest moje negatywne zaskoczenie.

Muzyka

Pozytywnie

Lioness: Hidden treasures.

No i jest tak. Amy nie żyję a producenci nakręcają hype na jej śmierć. To że ta płyta będzie kasowym sukcesem to więcej niż pewność, ale jaka ona będzie? Takie zadawałem sobie pytania przed 5 grudnia. Teraz mogę stwierdzić wprost. Płyta jest bardzo dobra. Odrzucone przez artystkę utwory okazują się samą esencją Winehouse. Słucha się tego naprawde świetnie. Po raz kolejny czysto i z wielką przyjemnością ja jako słuchacz dałem się złapać za ręke i poprowadzić po świecie ?czarnej muzyki? Amy Winehouse.

Negatywnie

East West Rockers ?EastWest FM?

No I klops. Po romansie z Hip Hopem, chłopaki wracją do korzeni tworząc raegge. I chwła im za to. Tylko czemu ta muzyka jest taka słaba? Z całej płyty znośne są tylko dwa kawałki. A co mi się nie podoba? Hmm wszystko. Teksty są słabe, a muzyka jakaś taka stonowana, wolna, brakuje jej jakiegoś tempa. Poza tym ja zdaje sobie sprawę że zespół jej mocno wierzący ale aż tak? Słuchając płyty czułem się jak na jakiejś chrześcijańskiej dyskotece albo innej Lednicy. Gdzie podział się niegrzeczny klimat jak z ?Dotknąć Cię?? Gdzie wesołość i zabawa. Ta płyta według mnie nie jest dobra i tyle.

http://www.youtube.com/watch?v=IjsqvO3uRzM

Telewizja

Pozytywnie

The Voice of Poland ? Głos Polski

Już kiedyś pisałem, że lubie Talent Show. Zaciekawił mnie nowy format, który stoi gdzieś pomiędzy X factor a starusieńkim Idolem. I co? Pozytywnie na tak. Znaczy pozytywnie w pierwszej części ale o tym za chwilę. Po pierwsze brak ludzi którym się coś wydaję, uczestnicy to naprawdę dobre głosy. Po drugie profesjonalne jury, które nie jest cyniczne a sili się na oceny związane z tematem, oceny głosu a nie osobowości. Po trzecie formuła, iż liczy się tylko głos, juror nie widzi osoby dopóki nie zdecyduje się jej przyjąć do drużyny. I po czwarte, wreszcie ten sam juror musi się wysilić, zareklamować siebie by dany głos chciał z nim pracować. Świetna formuła, ciekawa, nadająca troszeczkę innego smaku do skostniałego już gatunku, z wielką zabawą więc oglądałem tak zwane przesłuchania Blind. Dopóki?

Negatywnie

The Voice of Poland ? Głos Polski

? moim zdaniem nie zaczęto z tą formułą przesadzać. Same bitwy czyli kolejny etap jeszcze przeżyłem (mimo do granic możliwości kiczowatej oprawy). Ale odcinki Live były porażką. Głos widza liczył się tam minimalnie, a po obejrzeniu choć jednego odcinka wiedziałeś już kto dotrze do finału. Półfinał (gdzie moim zdaniem decydujący głos powinni mieć widzowie) należał do sympatii jurorów, i to tak naprawdę od nich zależało kto otrzyma szanse na 100 000 złotych. Prócz finalistów obok w drużynach były 4 osoby które były ewidentnymi zapychaczami czasu antenowego, a same jury okazało się subiektywnymi bubkami, prężnie i definitywnie idącymi za sympatiami. Jak się z kimś źle pracuje, wywalamy. Jak ktoś nie uznaje podobnego gatunku muzyki wywalamy. Jak ktoś nie jest naszym ?kumplem? z przeszłości, wywalamy. Nie wiem czy to wina wspomnianych już osobowości-trenerów czy raczej formatu ale po pozytywnym zaskoczeniu zostało niewiele.

Kino

Pozytywnie

?80 milionów?

Kurczę lazłem na polski film spodziewając się albo komedii romantycznej albo wielkiego narodowego dramatu o tym ?jak to było źle?. A co otrzymałem? Prawdziwe dobre kino akcji/szpiegowskie na polską miarę i kiesę. No dobra ma przydługi wstęp. Ale po wstępie zaczyna się. Pościgi ?dużymi fiatami?, tortury z wódką w tle, przerażający i zły do szpiku kości wróg. I siatka wywiadu, podziemia i kupa kasy. Brzmi jak produkcja z Hollywood? No pewnie że tak. Cieszy tam wszystko od dobrego scenariusza, po dobre aktorstwo. Naprawdę godny polecenia polski film.

Negatywnie

?Green Lantern?

I tu krótko. Po Batmanach czy nowszym ?X men : Pierwsza Klasa? tak mocno chciałem by polska opinia publiczna zrozumiała wreszcie iż komiks nie jest dla dzieci. Ten film udowodnił mi, że nie tylko w naszym kraju nad Wisłą borykamy się z takim przeświadczeniem.

A dla was? Co w tym roku stało się zaskoczeniem w naszej kulturze masowej? Zapraszam do komentowania.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...