Jump to content
  • entries
    21
  • comments
    102
  • views
    10,409

Wolny ptak


EsseaZireael

309 views

 Share

ocena 6/10 :admin_twisted:

?Moje serce obawia się cierpień. Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgnęło po swoje marzenia, bo każda chwila poszukiwania jest chwilą spotkania z Bogiem i z Wiecznością.'

Paulo Coelho jest uznawanym za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy (chociaż np. Kosciół uważa go za heretyka). Grunt, że jego książki zmuszają do rozmyślań nad życiem i przypominają ludziom o prawdach, które coraz częściej zostają wyeliminowane ze społeczeństwa. Pokazują jak ważna jest wiara, nadzieja i miłość.

Najbardziej znaną w Polce książką brazylijskiego pisarza jest 'Alchemik' - opowieść ukazująca te zakamarki duszy, o których wolelibyśmy zapomnieć. Alchemia to nauka praktykowana już w starożytności między innymi w Egipcie czy Chinach. W średniowieczu wierzono, iż przetwarzanie metali szlachetnych w złoto jest możliwe dzięki kamieniowi filozoficznemu. Nauka ta zajmowała się również poszukiwaniem leku przeciw wszelkim schorzeniom oraz zapewniającego długowieczność eliksiru życia. W 1317 roku Papież Jan XXII wydał bulle przeciwko alchemikom, gdyż uważano ich praktyki za szatańskie.

Kto z nas porzuciłby wszystko co ma i wyruszył śladem marzeń? Kto podjąłby ryzyko i mimo przeciwności szedł dalej do celu? Takim człowiekiem był Santiago, pewien hiszpański pasterz. Kiedy był dzieckiem marzył aby podróżować, dlatego kupił sobie owce. Już wtedy była to jego własna droga, bo rodzice chcieli by był księdzem. Przemierzał Ziemię by sprzedawać ich runo. Był szczęśliwy, poznał piękną córkę kupca i zakochał się w niej. Niedługo miał dotrzeć do miasta, w którym mieszkała. Nie widział jej od roku, nie wiedział czy w międzyczasie nie wyszła za mąż. Myślał jak to będzie kiedy znowu się spotkają, planował każdą chwilę. Tą noc postanowił spędzić w jaskini i wyruszyć wraz ze świtem w drogę. Kiedy usnął zobaczył, że jakieś dziecko bawi się z jego owcami. Podszedł, a wtedy ono zabrało go do Egiptu, gdzie zobaczył piramidy. Dziecko powiedział mu, że jeśli dobrze poszuka znajdzie skarb. Wtedy się obudził. Już drugi raz z rzędu śniło mu się to samo. A ponieważ 'sny są językiem Boga' udał się do wróżki. Ta przepowiedziała mu, że odnajdzie swój skarb. Na swojej dalszej drodze spotkał wielu dziwnych ludzi m.in. sprzedawcę kryształów, króla Salem, Alchemika. Został także wielokrotnie oszukany. Czy dotarł do skarbu i było warto?

Chciałam Wam ją pokazać, bo podczas czytania 'Alchemika' można zburzyć bariery naszej własnej wyobraźni. 'Kiedy czegoś gorąco pragniemy, cały świat działa potajemnie, aby udało nam się to osiągnąć', a jedynym powodem, dla którego ludzie nie spełniają marzeń jest to, że często sami w nie po prostu nie wierzą. Książka może i jest kiczowata i nastawiona na bycie bestsellerem, ale na smutki jak najbardziej polecam. Warto marzyć, nawet o lataniu na własnych skrzydłach, bo w marzeniach zawsze jesteśmy wolnymi ptakami.
:ok:

Essea Zireael

P.S. Czytaliście? :wink:

Essea Zireael

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...