Jump to content
  • entries
    36
  • comments
    123
  • views
    73,147

Artemis Fowl + Apel


Demol

452 views

 Share

//dodaje ten krótki crap jako zapychacz miejsca, ale Demol piszę coraz lepiej :3

W tym wpisie pragnę zrecenzować książkę "Artemis Fowl" Eoina Colfera. Ale wpierw apel: Raczej prośba Raczej jak nie wiesz, to się nie odzywaj. //Demol

Jeśli ktoś wie może, jak nazywa się książka, w której jeden z występujących ludzi nie mógł jeść srebrnymi sztućcami, a nie było innych, i wszyscy musieli jeść tak jak, on, gdyż był panem domu (palcami na przykład), oraz siostra głównego bohatera była czarownicą i uratowała go kiedyś od utonięcia, a potem się okazało, że to główny bohater był czarownikiem, i to ona się uratowała, gdyż wiedziała to, łapiąc się brata... Takie pogmatwane, tak napisałem, ale jeśli wiecie, jak się nazywała ta książka, to zrozumiecie pewnie, co chciałem powiedzieć.

OK, tak więc. Nie będzie screenów (za wyjątkiem autora i okładek książki), ponieważ książka nie ma ekranizacji ani egranizacji. Zaczynamy.

Artemis Fowl jest książką opowiadającą o młodym geniuszu zła, którego nagle naszła myśl, iż istnieją wróżki. Zaplanował sobie, iż złapie taką wróżkę, by wziąć okup. No więc zaczaił się w jednym z magicznych miejsc. W nocy, w tym miejscu, wylądowała wróżka. Razem ze swoim ochroniarzem, Butlerem, Artemis złapał ją, i zabrał do swojej posiadłości pod Dublinem. I, uwaga - tutaj się zdziwicie - Wróżki nie są magicznymi stworkami ze skrzydłami, spełniającymi życzenia. Chociaż nie, poniekąd są. Są magiczne, to fakt. Nie są stworkami, są prawie wysokości ludzi. Poniekąd mają skrzydła (jako ekwipunek dla funkcjonariuszy SKR - Sił Krasnoludzkiego Reagowania) i nie spełniają życzeń. No, może czasami, jak ich magia będzie mogła spełnić to życzenie, na prośbę jakiegoś młodego ge... UPS!

Artemis.jpg

Artemis, trzymając elfkę w zamknięciu, dowiedział się wielu ciekawych rzeczy, o podziemnym królestwie wróżek. Mianowicie, dowiedział się między innymi o wysoko zaawansowanej technologii podziemnych mieszkańców. W związku z porwaniem elfki, SKR rozpoczęło działanie - przygotowano sprzęt do wymazywania pamięci, tak samo sprzęt do zatrzymywania czasu. Rozpoczęło się oblężenie Posiadłości Fowlów.

A teraz troszkę historii Artemisa i jego rodziny.

Jego ojciec, także Artemis, był jedną z największych szych przestępczego półświatka, tak samo, jak dziadek, i reszta rodziny (przynajmniej większość). Niestety, zaginął na morzu, podczas kursu swojego statku "Gwiazda Fowlów", na którym przewożona była gigantyczna dostawa coli. Towarzyszył mu wtedy potomek Butlera.

Tak naprawdę, Butler to nazwisko. Butlerowie od zawsze byli ochroniarzami rodziny Fowlów. Nie wolno im także było zdradzić swojego imienia, aby Fowl nie przywiązał się do ochroniarza, na wypadek jego śmierci.

eoin_colfer.jpg

Wróćmy więc do książki. Artemis zaprojektował okulary pozwalające wykrywać "niewidzialne" wróżki. W rzeczywistości, one po prostu wibrowały z wielką częstotliwością, co doprowadzało do niewykrywalności przez ludzkie oko. Butler, wyposażony w te okulary, wyszedł na spotkanie kilku żołnierzom Sił Krasnoludzkiego Reagowania, i bez większej trudności rozbroił ich. Wszystko to odbywało się już po zatrzymaniu czasu na obszarze Dworu Fowlów.

Teraz krótka notka, czemu Artemis tak bardzo potrzebuje pieniędzy - chce sfinansować poszukiwania swojego zaginionego ojca, o którym niżej. Po zaginięciu ojca, jego matka oszalała, i leży zamknięta w pokoju na górze dworu.

Matce Artemisa podano środki nasenne, wszystko aby mogła zasnąć w spokoju, nie dręczona koszmarami. W posiadłości Fowlów przebywały podczas oblężenia zaledwie 4 osoby. Były to: Matka Artemisa, sam Artemis, Butler oraz jego siostra, Julia.

eoinfoto.jpg

Artemis, pod groźbą zaatakowania dworu rakietą antybiologiczną, zawarł układ z wróżkami - Jeśli przeżyje, dostanie swoje złoto. Wypuścił wróżkę, której imię brzmiało Holly Nieduża, i przygotował się na - według SKR - coś niemożliwego. Mimo wszystko, udało mu się przeżyć. Jeśli chcecie wiedzieć, jak mu się to udało, przeczytajcie książkę. Naprawdę warto. Książka doczekała się 6 kontynuacji i jednego zbioru opowieści i biografii włącznie z krzyżówkami itp.

Fabuła książki jest bardzo wciągająca, bohaterowie naprawdę ciekawi, czasem znaleźć można fragmenty komiczne.

Dziękuję za uwagę, dziś niezbyt wyszedł mi wpis, nie miałem natchnienia - było to odgórne postanowienie połączone z naciskiem "Masz 4 godziny. Jeśli nie napiszesz czegoś, zabiorę ci reda." Mam nadzieję, że zaciekawiłem was do przeczytania.

Dziękuję //Demol ?

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...