Jump to content
  • entries
    18
  • comments
    67
  • views
    13,028

Porady dla kolekcjonerów Vol. 1- Jaka konsola dla ciebie?


lastkill3r

408 views

 Share

Ja się zastanawiam, po co w ogóle piszę ten wpis, skoro i tak nikt tego nie przeczyta. Ale do rzeczy. Jeśli chcesz być kolekcjonerem, musisz mieć jakąś konsolę, na której możesz zbierać. Może być PC, aczkolwiek ja od tego rozwiązania trzymam się daleko. Na długość kilometra. Albo dwóch. Ale zacznijmy wreszcie ten głupi wpis. Jak wybrać sobie konsole? Oto moje wskazówki:

1. Zdecyduj się, w jakim kierunku chcesz podążać.

Chodzi mi tu o wybór generacji konsol. Niektórzy będą chcieli, tak jak ja, zacząć od samego początku, t.j. od Atari 2600, Intellivision lub ColecoVision. Niektórzy wolą grafikę 16 bitową jak na sedzę megadrive, a inni (niestety największa grupa) tylko next-geny. A inni mają jakieś osobiste uprzedzenia. Ja na przykład nie toleruję grafiki PSX-a i Segi Saturn. Ale zamierzam mieć po co najmniej 1 konsoli z każdej generacji.

2. Wybierz sposób kolekcjonowania

2a. Kolekcjonowanie "agresywne"

Kolekcjonowanie agresywne polega na tym, że bierzemy paręnaście złotych, wchodzimy na Allegro/Ebay i wychodzimy z 5-20 grami na raz. Do takiego kolekcjonowania idealnie nadają się GameBoy, XBOX-1, Pegazus, a jeśli nie boisz się importów z USA/Niemiec/Anglii także NES, Atari 2600, ColecoVision, Intellivision, Atari 5200* i Atari 7800. Trzeba się jednak przygotować na to, że raczej nie uda się zebrać wszystkich gier.

2b. Kolekcjonowanie "Umiarkowane"

Kolekcjonowanie umiarkowane polega na tym, że za powiedzmy 50 zł możemy dostać ze dwie gry, ale za to dużo łatwiej (choć wcale nie łatwo!!!) zebrać całą bibliotekę gier na daną konsolę. Mi osobiście podoba się ten sposób, ale jeśli nie podoba ci się importowanie z zagranicy, to w polsce masz tylko GameBoya Advance i SNESa, natomiast z importów mogą dojść jeszcze wszystkie konsole Segi, Turbografx-16 oraz Nintendo 64.

2c. Kolekcjonowanie "spokojne"

Dotyczy ona słabiej sprzedających się w swoich czasach konsol. Gry są drogie (taka Zelda na CD-i sięga czasami 800 złotych!!!) ale za to dużo szybciej zbierzemy całą bibliotekę. Koronnym przykładem są tutaj VirtualBoy i Phillips CD-i, ale zalicza się też 3Do czy Atari Jaguar.

3. Wybierz konsolę.

3a. Wybierz system, z którym dorastałeś.

Najlepiej na początek wybrać system, z którym dorastałeś. Dla mnie to były Sega MegaDrive, PSX i Commodore 64. Dla większości polaków będzie to komputer ZX Spectrum, C-64, Amiga lub 8 bitowe Atari, albo konsola Pegazus czy PSX. Chociaż zdarzają się takie przypadki jak mój kolega, co to z Atari 5200 i Lynxem dorastał. To jest wyjątkowo subiektywny wybór, ja nie mogę wam w nim pomóc.

3b. Wybierz konsolę, na której jest dużo gier z twojego ulubionego gatunku.

Jeden z najoczywistszych sposobów. Przykładowo, jeśli lubisz RPG polecam skierować się w stronę PSX, SNESa lub PC. Jeśli uwielbiasz platformówki 2D takie jak Sonic czy mari, powinieneś spojrzeć na NESa/Pegaza, Segę Master System i Segę MegaDrive. Jeśli uwielbiasz gierki na parę minut, zwróć się do starszych konsol Atari (2600, 5200, 7800), ColeCovision, Intellivision lub Vectrexa. Lubisz FPS? Tylko ostatnie dwie generacje .Interesują cię tzw. "spaceship shootery" (lecisz małym stateczkiem i laserami roz[beeeep] wszystko co się rusza)? Sega Saturn to dla ciebie ideał. Jeśli nie wiecie na jakiej konsoli jest wasz ulubiony gatunek, napiszcie w komentarzach lub na PW, a wam powiem.

3c. Coś innego?

A może chcesz konsoli, której kolekcja gier będzie się super prezentowała? Jak tak, to boxy gier od 3Do, Segi MegaDrive i N64 są dla ciebie stworzone. Chcesz pograć z kumplem? Bierz next-gena lub Atari 2600. Konsola ma wyglądać zarypiaszczo? No to spróbuj kombosa MegaDrive z dodatkami Mega-CD i 32x. Chcesz grać tylko np. w pociągu? GameBoy lub DS będą super! Jeśli ktoś wciąż ma pytania, proszę skierować je do mnie w komentarzach lub przez PW.

*Aczkolwiek to ostatnia konsola, jaką poleciłbym do kolekcjonowania, problem z nią opiszę w następnym wpisie.

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Ja się zastanawiam, po co w ogóle piszę ten wpis, skoro i tak nikt tego nie przeczyta.

Przetań tak jęczeć na początku wpisu, nie wygląda to atrakcyjnie.

EDIT: Co do mojego ulubionego gatunku, kocham mordobicia. Czekam aż mi zaproponujesz konsolę x].

Link to comment

Imo wolę najpierw kupić Segę Genesis ( ;) ), a potem do niej Segę 32x, ten zbędny bajer, na który wyszło mało gier xD. 3Do nawet nie jest popularne. Spytałem się o te konsole dla zgrywy, też się trochę interesuję retro. Co do bijatyk, ja bym typował PlayStationOne, Super Nintendo Entertainment System i Neo-Geo AES (ale ta ostatnia jest za droga :P). Może jest więcej bijatyk na Genesis niż na SNESa, ale chyba jestem po stronie Ninny.

Link to comment

Nie chce byc zlosliwy, ale takie rzeczy sie pisze po ilus latach kolekcjonowania i zaznajmiania sie z tematem. Sam bym sie raczej nie powazyl na tego typu wpis. Zapomniales o takich rzeczach jak regiony, klasyfikacje rzadkosci gier, o tym, ze niektore konsole moga miec rozne warianty, a dostep do gier utrudniony. Dla przykladu konsole 3DO dostaniesz w Polsce, ale z grami moze byc problem. Jag, 7800 i inne maja podobna sytuacje.

Nie wspomniales rowniez slowem o komputerach 8/16 bitowych i sofcie do nich, ktore kupuje sie na troche innych zasadach, czy grach z epoki MSDOS/WIN95, czy peryferiach do nich, czy setce klonow rozmaitych maszyn i peryferiach firm trzecich.

Przede wszystkim nalezy sobie zadac pytanie PO CO zbierac te maszynki, a potem, jak bedziemy z nich korzystac i czy w ogole, bo znam takiego, co kupuje sprzety firmy atari i po prostu ustawia je w domu jedno na drugim. Juz o takich detalach jak konserwacja sprzetu i gier, kupowanie nowek i uzywek, bootlegi, pirate originals nie wspomne. Zatem, idea sluszna, ale troche sie z nia pospieszyles - tak o 10 lat :)

Link to comment

xD Będą kolejne wpisy z serii, a w tym się skupiłem raczej na konsolach ;P

bo znam takiego, co kupuje sprzety firmy atari i po prostu ustawia je w domu jedno na drugim.

AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!! Świętokradztwo! Już ja mu powiem!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...