Skocz do zawartości

Blog imć Rączki

  • wpisy
    78
  • komentarzy
    196
  • wyświetleń
    59232

Orzeźwiający łyk historii


konjel

857 wyświetleń

Kolejne zadanie domowe - z historii, a jakże! Zadaniem tym było opisanie losów wybranego członka rodziny w czasie II Wojny Światowej. Wyszedł mi raczej jakiś biogram i zapomniałem dopisać o losach przedwojennych, ale mimo wszystko zrobiłem to co miałem zrobić. Postacią tą jest mój pradziadek ze strony ojca. Wykształcony weterynarz, który, pomimo braku większych umiejętności walki, chciał pomagać Polsce.

fajfer.jpg

St. sierż. pchor. Marian Franciszek Fajfer ps. ?Pogończyk?

Słowem wstępu

Urodzony 16 lipca 1908 roku w Piotrkowie Trybunalskim, zmarł 12 listopada 1983 roku.

"Pogończyk" (NN- już nie Marian Franciszek Fajfer) st. sierż. z cenz. (od 28 XI 1944 r. st. sierż. pchor.), od 15 XI 1944 r. w Brygadzie, w której służył w Oddziale Rozpoznawczym, a od 28 XI 1944 r. był p.o. szefem weterynaryjnym, od 2 I 1945 r. szefem weterynarii. Latem 1945 r. opuścił Brygadę. Do Polski powrócił w 1947 r. pomimo ostrzeżeń kolegów z AK i NSZ. Ujawnił się i od tamtego momentu właściwie do końca życia był represjonowany (kilka razy przebywał w więzieniu; w roku ?50 agenci SB przeszukiwali dom w poszukiwaniu broni i radia). Nigdzie nie pracował dłużej niż 2-3 lata. Cała rodzina przeprowadzała się co najmniej dwadzieścia razy.

patrolc.jpg

Brygada Świętokrzyska - oddział zbrojny części Narodowych Sił Zbrojnych (Narodowe Siły Zbrojne-Związek Jaszczurczy), która nie podporządkowała się rozkazowi scalenia z Armią Krajową, działający w okresie od połowy sierpnia 1944 do połowy sierpnia 1945. Utworzony decyzją Rady Politycznej NSZ-Zachód w dniu 10 sierpnia 1944. Liczyła od 822 żołnierzy (w grudniu 1944) do 1417 żołnierzy (5 maja 1945).

W lipcu 1944 roku, wobec zbliżania się Armii Czerwonej do centralnej Polski, dowództwo NSZ?ONR zarządziło koncentrację oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie. 11 sierpnia 1944 roku z tych oddziałów sformowano Brygadę Świętokrzyską NSZ. Walczyła ona przez kilka miesięcy z hitlerowcami i partyzantką komunistyczną. W styczniu 1945 roku, gdy rozpoczęła się wielka ofensywa radziecka, Brygada podjęła marsz na Zachód wraz z wycofującymi się wojskami niemieckimi. Dzięki porozumieniu z Niemcami dotarła do zachodnich Czech, gdzie doczekała końca wojny. W sierpniu 1945 roku przeszła do Niemiec na tereny zajęte przez III Armię amerykańską gen. Pattona.

Tymczasem po zajęciu ziem polskich przez Armię Czerwoną władze komunistyczne wydały bezwzględną walkę NSZ, które propaganda określała jako ?faszystów?, ?bandytów? i ?hitlerowskich kolaborantów?. Wobec nasilenia terroru w kwietniu 1945 roku NSZ?ONR przekształciły się w organizację kadrową. Została ona rozbita przez UB i NKWD między lipcem a listopadem 1945 roku. Na czele ocalałych struktur NSZ?ONR stanął ppłk Stanisław Kasznica ?Przepona?. Aresztowano go w lutym 1947 roku, po pokazowym procesie skazano na śmierć i stracono w marcu 1948 roku. Oznaczało to symboliczny koniec NSZ.

cmentarz.jpg

Wpisy z książki ?Rozkazy dzienne Brygady Świętokrzyskiej NSZ? dot. Mariana Fajfra

Rozkaz dzienny nr 102

(?) 2) Przydziały

Przydzielam: st. Sierż. z cenz. Pogończyka do OR Dyr.; kprl. pchor. Bora i strz. z cenz. Orła do 2/F. 1.

***

Rozkaz dzienny nr 106

(?) 2) Mianowania

Mianuję dr Lorda lekarzem Filii 1; ST. Sierż. pchor. Pogończyka p.o. szefem wet[erynaryjnym] Firmy.

(?) 4) Awanse

L.p. Przydz[iał] org[anizacyjny] Pseudo Stopień obecny Awans na Starsz[eństwo]

4 Pogończyk _?__?_ st. sierż. pchor. _?_

***

Rozkaz dzienny nr 121.

(?) 3) Przeniesienie.

(?) Przenoszę p.o. szefa wet. Firmy st. sierż. pchor. Pogończyka z OR Dyr. do O. IV Dyr.

(?) 8) Przydział gospodarczy.

Pod względem gospodarczym i zakwaterowania przydzielam p.o. szefa wet. i sanitariusza wet. do OR Firmy. Przy zakwaterowaniu OR D-ca OR będzie przydzielał p.o. szefowi wet. Stajnię dla chorych koni.

(?) 11) Zmiany w stanach koni.

Każda sprzedaż, zamiana i rekwizycja koni ma być dokonana decyzją D-cy Filii, a w Dyr. Komendanta Kwatery Głównej na wniosek p.o. szefa wet. i of. taborowego i uwidoczniona w ewidencji koni.

12) Przydział koni.

Przydzielam konia z rzędem Szelmę z OR p.o. szefowi wet[erynarii].

***

Rozkaz dzienny nr 144.

(?) 3) Odprawa.

W dn. 6 bm. o godz. 10 w jadłodajni Dyrekcji zameldują się na odprawie u Komendanta Kwatery Głównej mjr. Jura: kpt. dr Żar, kpt. ks. Mróz, chor. Śmieszny, st. sierż. pchor. Pogończyk (?)

***

Rozkaz dzienny nr 172.

(?) 8. Pielęgnacja koni.

Stwierdzam zły stan pielęgnacji koni. Większość koni ma wszy, skutkiem nie czyszczenia ich. Skaleczenia i choroby ich nie są meldowane lekarzowi wet. Niektóre konie nie są podkute na cztery nogi, nie mają wyciętych włosów w pęcinach, kopyta nie są czyszczone i smarowane tłuszczem. Polecam p.o. Kier. Filii i Kom[endantowi] Kwat[ery] Gł. Dokonywać codziennego przeglądu koni i meldować mi o wyniku aż do odwołania. St. sierż. pchor. Pogończyk przeprowadzi w każdej Filii wykład o pielęgnacji koni i środkach na odwszawienie.

***

Rozkaz dzienny nr 185.

(?) 5. Zorganizowanie izby chorych koni.

P.o. szefowi san[itarno]-wet[erynaryjnemu] polecam zorganizować stajnie dla chorych koni z całej Firmy. Filia przysyłając chorego konia na leczenie odkomenderowuje na czas leczenia konia luzaka do opieki nad chorym koniem. Luzak na ten czas pozostaje w dyspozycji szefa san[itarno]-wet[erynaryjnego].

***

Rozkaz dzienny nr 191

(?) 3. Zwolnienia od zakwaterowania w rejonie kursu.

Zezwalam na zakwaterowanie na kwaterze OR szeregowym, którzy mają przydzielone konie i p.o. of. tab. Firmy wachm. pchor. Grzeli. Zezwalam na kwaterowanie przy izbie chorych koni st. sierż. pchor. Pogończykowi ? p.o. szefowi san[itarno]-wet[erynaryjnemu] Firmy.

***

Rozkaz dzienny nr 193.

(?) 3. Przegląd broni.

W dn. 26. bm. i 27 bm. polecam p.o. szefowi wet. dokonać przeglądu sanitaryjnego koni Firmy, sporządzić nowe ewidencje koni, sporządzić raport z przeglądu i z różnicy między nową a starą ewidencją koni. (?)

***

Rozkaz dzienny nr 199.

(?) 5. Przegląd koni w Dyrekcji.

P.o. szef san[itarno]-wet[erynaryjny] dokona przeglądu koni Dyrekcji w dn. 31 bm. [w] godz. 8.00-12.00

***

Rozkaz dzienny nr 202

(?) 8. Zmiany w stanach koni.

P.o. Kier. Filii, kwatermistrzom, of. tab. i kmdtowi Kw. Gł. przypominam § 11 rozkazu dz. Firmy nr 121 z dn. 13 XII 44 i polecam, aby każde przeniesienie konia w Kw. Gł. i Filiach było uwidocznione w rozkazach dziennych pododdziałów i ewidencjach koni oraz zgłoszone p.o. szefowi san. wet.

***

Rozkaz dzienny nr 209

(?) 4. Przeniesienia.

Przenoszę kpt. Korczaka z kursu nr VI do Kw. Gł. Dyr. do dyspozycji Pana Dyrektora: st. sierż. pchor. Pogończyka z kursu nr III do Kw. Gł. Dyr.(?)

***

Rozkaz dzienny nr 215.

(?) 13. Zmiana przydziału koni.

Klacz szpakowatą ?Szelmę? przydzielam kpt. Wilkowi, klacz gniadą ?Sarenkę? p.o. szefowi san. wet sierż. pchor. Pogończykowi.

***

Rozkaz dzienny nr 238.

(?) 5. Przygotowanie kuchni do transportu samochodowego.

Szef tab. z p.o. szefem wet. i przy współudziale of. tab. sporządzą w jak najkrótszym czasie ewidencję koni wg czterech kategorii: 1. klacze-matki, rasowe, przedstawiające wartość z punktu widzenia hodowlanego. 2. klacze mniej wartościowe z wyżej wymienionych punktów, wartościowe z punktu widzenia użytkowego. 3. wałachy, wartościowe z punktu widzenia użytkowego. 4. klacze i wałachy o małej wartości hodowlanej i użytkowej. Ewidencje w 2 odpisach przedstawić natychmiast Szefowi Sztabu.

***

Rozkaz dzienny nr 272.

(?) 5. Urlopy.

Udzielam urlopu sierż. pchor. Pogończykowi dla kontynuowania studiów.

6. Zwolnienia.

St. sierż. pchor. Pogończyka zwalniam ze stanowiska szefa san. wet. Gr. Kpr. z cenz. Falę zwalniam z funkcji kier[ownika] kursu oświatowego nr 1.

***

Rozkaz dzienny nr 288.

(?) 4. Powrót z urlopu.

W dn. 7 bm. Powrócił z urlopu st. wachm. pchor. Pogończyk.

5. Urlopy.

Udzielam urlopu wypoczynkowego mjr. Jurowi na 10 dni. Ppor. Hubie i ppor. Wickowi z B. III udzielam urlopu 7 [dniow]ego wypoczynkowego, pchor. Pogończykowi urlopu okolicznościowego do dn. 15 bm. włącznie.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...