Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sponge

Tablety graficzne

Polecane posty

Witam

Ostatnio mnie nabrała ochota na rysowanie i wstawianie grafik do internetu. Z ogólnych opinii dowiedziałem się, że tablet graficzny jest bardzo przydatny. Obejrzałem kilka modeli w sklepie internetowym lecz jako początkujący w sprawach obsługi takiego sprzętu, przed kupnem chciałbym Was prosić o odpowiedź, wyjaśnienie mi paru rzeczy związanych z obsługą.

Mianowicie pierwszą sprawą jest zasada działania takiego tabletu. Jak wygląda takie projektowanie w praktyce? Czy na tym tablecie wyświetla się obraz/grafika/puste pole, takie samo jakie jest w komputerze, które możemy edytować wraz z możliwościami programu? Czy może jest wyświetlane to, co jest na całym monitorze (otwarte okna itp) a działa to tak jak byśmy zamiast myszki (kursora) używali tego 'rysika'? Przynajmniej tak to sobie wyobrażam.

Drugą sprawą jest, czy taki tablet ma przypisane do siebie programy, przez które nie możemy w pełni korzystać pracując na komputerze - to co na pulpicie a to co w programie graficznym?

Dręczy mnie też kwestia rozmiaru tabletu - A4 czy A5. Na czym miałaby polegać różnica w praktyce, podczas pracy? Czy to jakoś wpłynie na jakość?

Przejdźmy do problemu z samym wyborem sprzętu. Nie znam się na markach, dodatkowych funkcjach. Proszę was tu o radę, który tablet się opłaca, jaka marka jest dobra oraz ewentualne wady. Chciałbym kupić takiego w cenie do 500zł.

Proszę o wyczerpujące odpowiedzi jeżeli Wam czas pozwala. Ten sprzęt to dla mnie zupełna nowość. Jak będę miał dodatkowe pytania to z pewnością dopiszę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas mi tak srednio pozwala, ale sprobuje odpowiedziec jak najlepiej. Najpierw punktowo:

1. Masz dwa typy tabletow. pierwszy to tak zwane touch lcd. Czyli sa to normalne monitory ktore mozesz trymac w rece i wszystko co sie wyswietla na ekrania wyswietla Ci sie tez na tablecie. Jest to bardzo przydatne poniewaz w normalnych tabletach ktore nie posiadaja ekranu potrzeba troche czasu by sie przystowowac do rysowania nie patrzac na reke ;) . Ale oczywiscie ceny sa zaporowe (2.5K i w gore) Drugi typ, czyli ten ktory jest najczesciej uzywany, to najprosciej ujmujac plastikowa plyta z sensorami. Oczywiscie mozna pozniej sobie ustawiac (dzieki driverom zapewnionym z tabletem) edytowac wielkosc pola na ktorym sie rysuje. Ja np. mam tablet i 2 monitory. Ustawilem sobie tak by tablet obslugiwal tylko glowny monitor. Natomiast jesli robie wypad po jakies zdjecie na drugii monitor to musze siegnac po myszke. I oczywiscie oczywistosc, tablet to taka myszka, tylko czulsza i zawierajaca sensory ktore mierza sile z jaka naciskasz na tablet.

Twojego drugiego pytania nie rozumiem. tablet to po prostu myszka. mozesz rysikiem operowac tak sama jak myszka ( dotkniecie tabletu oznacza left click, a guzik right click, gumka oznacza middle click itd) wiec nie ma zadnej roznicy w programie czy w windowsie. Programy graficzne jedynie lepiej wykorzystuja ta technologie uzywajac presji wywieranego rysika na tablet.

Rozmiar jest bardzo wazny! Im wiekszy tym lepszy :P. Latwiej jest rysowac na tablecie gszie (widzisz/czujesz) caly swoj rysunek patrzac na ekran, niz rysowac na malym i musiec ciagle przyblizac w corelu czy ps by dorobic detale. Rozdzielczosc (dobrze jesli powyzej 3000) i czulosc (najczesciej tysiac cos) nacisku tez bardzo wazne!

Rynek tabletow jest glownie zdominowany przez Wacomy, genius i troche przez aipteki i w Polsce pentagramy. Jesli poczatkujesz w rysowaniu to kup sobie podstawowy model, takie jak bamboo. Wielkosci A6-A5, jesli natomiast masz pieniadze to kup od razu A4.

bamboo

Genius

pentagram

A po 2-3 latach jak zobaczysz ze rysowanie Ci sie podoba i potrafisz juz robic niezle rysunki to kup sobie taki ;) :

intruos

A jesli bedziesz zarabial na zycie rysowaniem to :

Cintiq

Jesli czytasz po angielsku polecam Ci przeczytac to : tutaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...