Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

pinkman

Jest Ubuntu, a ma być XP i Ubuntu

Polecane posty

Witam,

Aktualnie posiadam na dysku tylko Linuxa Ubutnu 9.10, jednak chciałbym doinstalować XP. Stworzyłbym partycję pustą, na którą wrzuciłbym XP, ale wiem, że kiedy go zainstaluję, będzie uruchamiał się tylko on, nie będę miał możliwości wyboru, jaki system chcę uruchomić.

Wiecie może, co mam wtedy zrobić, żeby mieć menu wyboru? Wiem że w Win tego nie ustawię, a w tych Linuxowych komendach słaby jestem.

Z góry dzięki za pomoc,

Pozdrawiam

.ap

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że używasz GRUBa jako bootloadera.

Najpierw wykonaj kopię pliku /boot/menu.lst (tak w razie czego), następnie zainstaluj XPka. W tym momencie nie masz dostępu do Ubuntu, bootujesz więc system Live CD z Ubuntu, wchodzisz do konsoli i wpisujesz komendę "sudo grub", dzięki temu dostaniesz się do konsoli konfiguracyjnej GRUBa, tam wpisujesz komendy:

root (hdx,y)
setup (hd0)
quit
exit

(hdx,y) oznacza partycję na której masz katalog /boot. x to numer dysku, a y to numer partycji. Numeracja w obydwóch przypadkach zaczyna sie od 0, więc jeśli masz ten katalog na pierwszym dysku, na pierwszej partycji wpisujesz (hd0,0). Po tym zabiegu będzie można uruchomić Ubuntu, ale nie XPka. Uruchom ponownie komputer, w Ubuntu otwórz konsolę i wpisz w niej komendę "sudo gedit /boot/grub/menu.lst". Następnie na końcu pliku dodaj taki fragment

title Windows XP
root (hdx,y)
makeactive
chainloader +1

Gdzie (hdx,y) oznacza partycję z XP (np. pierwszy dysk, druga partycja wyglądałaby takL (hd0,1)).

Polecam z zaznajomieniem się z tutorialem z dokumentacji Gentoo. GRUB wygląda tak samo, więc problemów nie powinno być, chyba że używasz GRUBa w wersji 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...