Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ruus

[Linux] Z XP na Ubuntu 9.10

Polecane posty

Mam parę pytań dotyczących Ubuntu 9.10. Mam zamiar przesiąść się z Windowsa na Ubuntu. Chciałbym zaznaczyć, że po raz pierwszy będę miał styczność z Linuxem.

Po pierwsze chciałbym wiedzieć, czy warto przenosić się na Linuxa. Wiem, że trzeba samemu się przekonać czy ten system komuś pasuje czy nie, ale ja chcę spróbować czegoś nowego.

Komputer ma mi służyć do:

- słuchania muzyki,

- oglądania filmów,

- tworzenia i przeglądania grafiki (przede wszystkim Corel i Gimp),

- internet,

- komunikatory typu gadu-gadu,

- programowanie,

- tworzenie stron www,

- gry (wiem jakie działają przez program wine - jedynym problemem może być FM? [jedyna gra, której nie ma w wine, a chcę ją koniecznie mieć])

Mój komputer:

AMD Athlon 64 X2 5600+,

2gb ram,

zintegrowana karta graficzna gf 7025,

Asus M2N-CM DVI

Czy są jakieś problemy ze znalezieniem sterowników do podzespołów komputera, działających na Ubuntu?

Czy Ubuntu jest na początek dobrym rozwiązaniem, czy są jakieś problemy z instalacją Linuxa? Dużo różni się od instalacji Windows XP? Czy Linux (Ubuntu) jest bardzo trudny w obsłudze?

Na początek to tyle pytań, proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś zielony, to jak zainstalujesz sobie Linuxa, to Twoje pierwsze chwile będą polegać na zbieraniu szczęki z klawiatury. Nie mam pojęcia po coś się zdecydował na instalowanie tego. Obsługa gier jest, jak sam chyba wiesz, zbędnym ambarasem, którego byś nie doświadczył na XP. Według mnie nie warto więc nawet nie chce się rozpisywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz zainstalować GNU/Linuksa obok XP, by zobaczyć co i jak.

Ze słuchaniem muzyki, oglądaniem filmów, internetem, komunikatorami i tworzeniem stron nie ma problemu. Z programowaniem to zależy w jakim języku chcesz pisać i jakich technologii używasz. Z grami bywa różnie, sporo działa, ale jednak nie wszystkie.

Czy są jakieś problemy ze znalezieniem sterowników do podzespołów komputera, działających na Ubuntu?

Jeśli nie używasz jakiegoś dziwnego sprzętu, to nie powinno być problemów.

Czy Ubuntu jest na początek dobrym rozwiązaniem, czy są jakieś problemy z instalacją Linuxa? Dużo różni się od instalacji Windows XP? Czy Linux (Ubuntu) jest bardzo trudny w obsłudze?

Ubuntu jest jedną z prostszych w obsłudze dystrybucji. Instalacja nie jest skomplikowana, w przypadku Ubuntu uruchamia się instalator z LiveCD, co również daje pewne możliwości zapoznania się z systemem przed rozpoczęciem instalacji. Na początek Ubuntu jest ok, podobnie jak openSUSE i Mandriva, można też się zainteresować Kubuntu - klon Ubuntu, który używa KDE zamiast GNOME'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Spokojnie dasz sobie radę, o ile komputer nie służy ci tylko do grania (dlatego odradzam linucha wszystkim znajomym :>). Wszystko to co cię interesuje, tam jest. Windowsa możesz sobie owcoz zostawić na innej partycji do grania czy korzystania właśnie z programów, które nie wyszły, bądź nie odpalą się na Linuksie.

Czy Ubuntu jest na początek dobrym rozwiązaniem, czy są jakieś problemy z instalacją Linuxa? Dużo różni się od instalacji Windows XP? Czy Linux (Ubuntu) jest bardzo trudny w obsłudze?

Na początek jest świetny. On lub Mandriva czy OPENSuse... Z góry polecam Kubuntu zamiast Ubuntu, różnią się środowiskiem graficznym (ubuntu ma minimalistycznego gnome'a, który wygląda dość biednie przy kubuntowym KDE). Oczywiście, po zainstalowaniu jednego ze środowisk, będzie można doinstalować każde inne, nie ma problemu. Różnice w instalacji owcoz są, ale szczerze mówiąc, instalka ku/ubuntu jest jeszcze prostsza od instalacji Windowsa. Ubuntu jest bardzo łatwy w obsłudze, po paru godzinach rozeznasz się w podstawowych funkcjach.

- gry (wiem jakie działają przez program wine - jedynym problemem może być FM? [jedyna gra, której nie ma w wine, a chcę ją koniecznie mieć])

Nie ma tak, że jest sztywna lista gier działających dzięki wine. Niektóre uruchomią się bez bólu, z resztą trzeba będzie pokombinować i pogooglować, ale ogólnie, większość działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie używasz jakiegoś dziwnego sprzętu, to nie powinno być problemów.

Nie chodzi mi głównie o sterowniki do płyty głównej, karty graficznej itd.

który używa KDE zamiast GNOME'a.

Duże są różnice pomiędzy KDE a GNOME?

Cóż... Spokojnie dasz sobie radę, o ile komputer nie służy ci tylko do grania (dlatego odradzam linucha wszystkim znajomym

Czasami w jakieś gry gram, ale na pewno nie jestem osobą, która musi grać w każdą nowość, najbardziej zależy mi na FM'ie 10 i Wolfenstein - Enemy Territory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki - Kiedyś byś się męczył, teraz nie ma problemu.

Gry - Dadzą radę.

KDE jest imho ładniejszy :) Deko bardziej cukierkowaty i ma multum możliwości kustomizacji... Czego powiedzieć nie można o "sztywnym" gnomie. Poza tym, KDE jest nieco bardziej pamięciożerny. I z większych różnic to by było na tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry polecam Kubuntu zamiast Ubuntu, różnią się środowiskiem graficznym (ubuntu ma minimalistycznego gnome'a, który wygląda dość biednie przy kubuntowym KDE).

Z tego wnioskuje, że jeżeli zainstaluje Ubuntu nie będę mógł zamiast Gnome zainstalować KDE?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ;) Poszukaj w google Ubuntu KDE, tu masz po ang. http://www.psychocats.net/ubuntu/kde

Ja jako system poleciłbym ci Linux Mint - opiera się na Ubuntu, ale nie trzyma się tak mocno samego wolnego oprogramowania (kodeki, sterowniki itp komercyjne są już zainstalowane).

Aha Wolfenstein - Enemy Territory jest w wersji na Linuxa http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/...ritory-i-linux/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak wszystko działa jak należy, zainstalowałem Ubuntu UE 2.5 (opierającą się na Ubuntu 9.10). Mam jednak pytanie czy jest odpowiednik windowsowskiego programu microsoft dreamworks oraz jakiś program P2M? A i czy muszę instalować dodatkowe kodeki, jeśli tak to jakie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi powiesz co to jest to Microsoft Dreamworks, to może coś znajdę.

MOORIE i openP2M, ale nie wiem jak działają, bo na P2M nie ma nic, czego nie byłoby w normalnych źródłach, więc nie testowałem.

Jeśli chodzi o kodeki, to nie wiem jakich potrzebujesz, generalnie jeśli coś nie będzie działało, to wtedy się zgłoś, bo pełna lista kodeków jest długa i zapewne nie wszystkie będą od razu w systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory nie Microsoft tylko Macromedia Dreamworks, program pomocny przy tworzeniu stron internetowych. Co do Moorie, to ten program zazwyczaj wywala mi błąd, że nie można otworzyć hashcode, a openp2m nie potrafiłem zainstalować, ale już sobie poradziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla windowsowca polecam KDE bo jest najbardziej podobny do Windy GNOME ma więcej wspólnego z Mac'ami. Tak jak napisał Sevard najlepiej zainstaluj sobie Linuxa obok Windy, zawsze jak coś na nim nie będzie działać to będziesz miał alternatywę. Ja z darmowych dystrybucji polecam Mandrive chyba najbardziej dopracowana i sprawia mało problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, ale wybrałem Ubuntu 9.10, i od początku roku go mam, jak na razie nie było problemów.

Potrzebuję programu, dzięki któremu będę mógł zamontować obraz .iso, .bin, .mdf itp. Wiem, że istnieje metoda robienia tego przez konsolę, ale u mnie to nie działa. Potrzeba mi odpowiednik windowsowskiego daemona/alkohola 52%. Jeśli nie istnieje taki program to proszę o dokładne wyjaśnienie jak zrobić to poprzez konsolę.

Po zrobieniu przez konsole pojawia mi się takie coś:

Usage: mount -V                 : print version
       mount -h                 : print this help
       mount                    : list mounted filesystems
       mount -l                 : idem, including volume labels
So far the informational part. Next the mounting.
The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
Details found in /etc/fstab may be omitted.
       mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
       mount device             : mount device at the known place
       mount directory          : mount known device here
       mount -t type dev dir    : ordinary mount command
Note that one does not really mount a device, one mounts
a filesystem (of the given type) found on the device.
One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
       mount --bind olddir newdir
or move a subtree:
       mount --move olddir newdir
One can change the type of mount containing the directory dir:
       mount --make-shared dir
       mount --make-slave dir
       mount --make-private dir
       mount --make-unbindable dir
One can change the type of all the mounts in a mount subtree
containing the directory dir:
       mount --make-rshared dir
       mount --make-rslave dir
       mount --make-rprivate dir
       mount --make-runbindable dir
A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
For many more details, say  man 8 mount .

A w folderze media/obraz nie pojawia mi się nic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uruchomić grę w Ubuntu z wirtualnym pulpitem, znalazłem poradnik, jak uruchomić FM'a 10 na Ubuntu, ale tam jest tak napisane:

Sama gra działa bardzo dobrze, jeśli naśladować go w wirtualnym pulpicie, jeśli nie używasz wirtualnego pulpitu robi buggy i nie można grać

Więc jak włączyć wirtualny pulpit?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...