Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Bingo21

Ustawienie timingów oraz napięcia pamięci RAM

Polecane posty

otóż chciałbym podkręcić procesor, z czym łączy się także pamięć ram. muszę ustawić właściwe timingi, dzielnik oraz napięcia, jednakże nie wiem jak mam się za to zabrać. wchodzę do biosu, wciskam ctrl+f1, wchodzę w opcję (nie pamiętam nazwy dokładnej) mającą w nazwie M.I.T i w tym momencie kompletnie się gubię - nie wiem w jaki sposób ustawić te timingi i napięcia. byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi to w jakiś zrozumiały sposób wyjaśnić.

(płyta główna gigabyte GA-965P-DS3, pamięć GoodRam 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 PRO)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli wchodzisz do M.I.T i widzisz coś takiego:

bios_mit1.jpg

bios_mit2.jpg

CPU Clock Ratio - mnożnik procesora

CPU Host Freq - szyna procesora

System Memory Multiplier - mnożnik pamięci

Taktowanie procesora obliczasz poprzez szyna*mnożnik procesora (w przypadku E4300 - 200*9=1800). Pamięci zależą również od szyny - szyna*mnożnik pamięci. Jak ustawisz jakiś mnożnik BIOS sam ci policzy, ile wyniesie taktowanie i pokaże to w opcji niżej (Memory Freq).

Timingi będziesz mógł zmieniać, jak ustawisz DRAM Timing Selectable na Manual. Pierwsze 4 ustawiasz na 5-5-5-15, resztę przy niezbyt zaawansowanym OC można pominąć.

Napięcie pamięci ustawiasz w DIMM (DDR2) Voltage Control. Standardowo jest 1.8V, a tam ustawiasz, ile dodajesz, czyli np. ustawiając +0.1V ustawiasz 1.9V itd. Możesz śmiało ustawić +0.3V.

Napięcie procesora - CPU Voltage Control. Na początek kręcenia ustaw takie, jakie Ci wyświetla opcję niżej. Jeśli komputer w programie testowym Orthos (test SmallFFTs, priorytet 9) będzie niestabilny, podwyższasz je. Temperatury sprawdzaj programem CoreTemp lub HWMonitor. Powyżej 80*C w tym teście to zbyt duża temperatura (w grach będzie mniej, +- 10*C).

PCIE Voltage Cię nie interesuje, FSB Voltage też. MCH Voltage możesz zwiększyć +0.1V, jak będziesz w okolicach 300-350MHz na szynie (FSB).

Możliwe, że Twój BIOS wygląda troszkę inaczej - było parę rewizji tej płyty...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że Twój BIOS wygląda troszkę inaczej - było parę rewizji tej płyty...

Jak załaduje BIOS F9 to będzie miał prawie to samo, z biosem F10 (beta!) powinno być identycznie (ale nie pamiętam dokładnie, procesor coś mi świrował na tej becie i wróciłem do F9).

Akurat bawię się identyczną płytą, "demonem OC" to ona nie jest ...

Procesor i RAM podkręca się bez problemu, gorzej że stabilnością systemu po OC. Nie jest stabilny, głównie dlatego że sekcja zasilania CPU niezbyt mocna i grzeje się chipset. Żeby tylko jeden mostek! ale gdzie tam, oba, i nawet scalak kontrolera RAID nagrzewa się tak że aż parzy. Na razie dałem na NB radiatorek Zalman (NB74J), i udało się zrobić stabilnie 3 GHz - co wcale mnie nie cieszy, bo ten procesor (na innej płycie głównej) bez problemu pracuje taktowany 3,8-3,9 GHz.

Żeby nie było nieporozumień - procesor jest zimny, napięcie każde sprawdziłem po dwa razy (zasilanie NB/SB/CPU też - nie tylko wychodzące z zasilacza). W spoczynku temperatura procesora 35-40, pod obciążeniem OCCT czasem dochodzi do 70. Problem jest z płytą, im lepszy nawiew powietrza na nią daję tym dłużej chodzi stabilnie. Być może jest lekko "trafiona", ze sprzętem z drugiej ręki tak bywa (-> ale bez OC działa stabilnie, co prawda tylko 8 godzin testowałem ... grzała się, ale system chodził bez sensacji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...