Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

sHChypp

Wariujący monitor - brak możliwości zmiany rozdzielczości

Polecane posty

Witam i pytam: jak długo jeszcze wytrzymam? :] Od przeszło tygodnia walczę z komputerem mojego znajomego. Standardowa płyta główna, ze zintegrowanym układem graficznym. Zamarzyła się znajomemu grafika z prawdziwego zdarzenia. Zaproponowałem 9600GT. Zgodził się - założyłem zatem. I zaczęły się grubsze jaja. System (winxp he sp2) ogłupiał. Przy referencyjnych sterownikach nie pozwolił na ustawienie rozdzielczości wyższej niż 640x480. Nic to, Disc Cleaner i instalacja sterów z rodziny 170.X. To samo. Zatem reinstalka? Reinstalka. Nowiusieńki system, najnowsze stery pod chipset etc. TO SAMO.

Miałem kiedyś podobną sytuację u siebie (chipset KT333, do którego chciałem dołożyć GF6200) zaproponowałem zmianę płyty głównej. W starej upalony był LAN, więc kumpel nie oponował. Wziałem pudło do domu, kupiłem płytę, dokupiłem RAMu, zainstalowałem system, stery - wszystko ok. Tyle, że na moim CRTku... Kumpel zabrał kompa, podpiał do swojego monitora (SM 910MP) i sytuacja analogiczna. Z tym, że maksymalną rozdzielczością teraz jest 800x600 w 4 bitach. Myślałem, że to wina złącza (i u mnie i u znajomego wykorzystywane było D-Sub), więc dałem mu przejściówkę z DVI na D-Sub. Nic nie pomogło. Nie pomagają żadne AutoAdjustmenty z poziomu OSD monitora. Nie pomaga nic. Na zintegrowanej grafice chodzi wszystko ok.

Ludzie, poradźcie coś, pomóżcie, bo oszaleję chyba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile jesteś zaawansowany w temacie sprzętu, więc wybacz, że zacznę od rzeczy oczywistych (?)[
od przeszło 10 lat siedzę we flakach, a takich cudów jeszcze nie widziałem ;]

Podaj model płyty, sprawdź czy grafika dobrze siedzi w slocie,

Te rzeczy zdarzały się i na starej płycie (MSI) jak i na nowej (Gigabyte) więc raczej nie ma to nic wspólnego z MB. Zresztą, jak pisałem wcześniej, komp, po podłączeniu do mojego monitora (crt) nie sprawia żadnych problemów. Grafika siedzi dobrze.

wyłącz integrę i biosie, tam też przestaw inicjowanie grafiki z [auto] lub [agp] na [pci], sprawdź w menedżerze urządzeń czy grafika jest rozpoznawana jako 9600GT czy jako standardowe VGA.

Zintegrowanej grafiki na MSI nie dalo sie wylaczyc, na Gigabyte tez (chyba) nie. Wiesz, jak postawilem system i chodzilo wszystko cacy, wraz z dwiema garfikami, to po go naprawiac cos, co dziala.

Grafika rozpoznawana jest prawidlowo, lecz z tego co mowi kumpel, nie ma mozliwosci zmiany monitora z domyslnego na P'nP. Czuję, że w tym jest problem. Chociaż na sterownikach dostarczanych od producenta monita sytuacja się nie zmienia (nadal 800x600)

EDIT:

Profilaktycznie podaje modele płyt :

MSI - 945GZM3

oraz

Gigabyte - GA - 73PVM-S2H

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja obsługi monitora Samsung 910MP [PL]

Problemy tego typu przeważnie powodują:

- brak lub niewłaściwa instalacja sterownika monitora

- za wysoka domyślna częstotliwość odświeżania (powyżej 60 lub 75 Hz zależnie od modelu)

- uszkodzenie kabla sygnałowego

- uszkodzenie wyjścia karty graficznej (w obu przypadkach chodzi o jedną lub obie linie odpowiadające za podłączenie szyny I2C, czyli przesyłanie danych PnP)

- wyłączenie usługi PnP w systemie

-> i/lub dowolne kombinacje w/w czynników. Z "ciekawych przypadków" ostatnio Windows 7 komplikuje życie użytkownikom dwóch kart graficznych, mianowicie w niektórych konfiguracjach potrafi przy starcie "losowo" wybierać kartę aktywną, a ta druga jest "nieczynna" (całkowity brak sygnału wyjściowego, albo niska rozdzielczość bez możliwości zmiany). Ale to tylko tak na marginesie, na razie spotkałem 3 takie przypadki i dwa "rozwiązałem" zmieniając karty graficzne (na zbliżonej wydajności karty z GPU drugiego producenta - bo trafiło się 2x ATI / 1x NV, w kombinacji z "niewyłączalnymi" kartami wbudowanymi w płytę główną)

Słowo daję że nie wiem co masz w tym kompie kolegi skaszanione, ale walcz. Może zacznij od kabla D-Sub? jest typowy. Przeczytaj instrukcję instalacji sterownika monitora ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie chyba sprawdzę go jutro na innym kablu D-Sub. Chociaż zastanawiające, że na zintegrowanej grafice chodziło wszystko ok (na pierwszej MB, czyli MSI, teraz, na GB, nie wiem jak jest)... Szczerze mówiąc mam dość, bo to niezbyt typowy problem, ciężki do zdiagnozowania, a i fakt, że chyba bezpodstawnie namówiłem znajomego do zmiany płyty nie nastraja mnie zbyt optymistycznie :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbudowane grafiki mają domyślne odświeżania 60-75Hz, a cała reszta daje "z urzędu" 85Hz i więcej. To może być główna przyczyna.

Ale faktycznie problem nietypowy, i sam sobie zrobiłeś psikusa nie testując od razu po złożeniu na monitorze kolegi. Ja też tak pare razy zrobiłem ... używając na serwisie głównie monitorów Sony wyciągających 100-120Hz w podstawowych rozdzielczościach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawa wygląda tak: Monitor faktycznie, choć posiadający tuner, nie ma podłączone nic, oprócz kablad-sub. Udało mi się, koniec końców uruchomić normalne rozdzielczości oraz odświeżanie. Ale jest ale. I to pierońskie ale. Gdy odpalam kompa, z podłączonym kablem d-sub, to system wstaje na rozdzielczości 800x600 w 4 bitach. Nie ma możliwości zmiany odświeżania monita. Czyli jest tak jak było. Ale gdy bootuję go z odpiętym kablem z portu grafiki i w momencie załadowania systemu podłącze mu monit, to wszystko uruchamia się poprawnie. Autentycznie, zgłupiałem gdy to zobaczyłem... Co Wy na to? Jutro próbuję podłączyć inny kabel, choć nie wydaje mi się by to pomogło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie pod inny ("normalnie" działający z dowolnymi monitorami LCD) komputer pozwala wyeliminować monitor i kabel jako potencjalne przyczyny problemu (albo przeciwnie - wtedy zostają tylko te dwie rzeczy do dokładnego zbadania). Jakoś trzeba sie dowiedzieć co naprawić żeby było dobrze ;)

Ja zawsze sprawdzam po kolei, zaczynając od rzeczy prostych i łatwych do zdiagnozowania, i zawsze na swoim sprzęcie (którego działanie dokładnie znam). Wbrew pozorom tak jest szybciej i łatwiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu monitora do innej jednostki sytuacja powtarza się. Jest praktycznie tak samo, z tym że na drugim stanowisku przy podłączonym przewodzie system w ogóle nie wstaje, tylko wpada w spiralę restartów. Jak poprzednio, przy odłączonym kablu w momencie bootowania, a podpięciu go przy uruchomionym systemie nie ma żadnych problemów.

Kabel połączeniowy zmieniony, więc odpada teoria jego uszkodzenia. Co w tym momencie czynić? Serwis monitora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem uszkodzona pamięć NVRAM w monitorze (scalak odpowiedzialny za przechowywanie i przesyłanie do komputera danych PnP po szynie I2C).

Ja na takie okazje mam przejściówkę D-Sub/D-Sub (gniazdo/wtyk) w której mogę odłączyć I2C i/lub ustawić "Monitor ID 0/1/2/3", albo wręcz podpiąć przez I2C własny scalak z odpowiednią zawartością (ale to już hardkor). Tam masz dokładny opis co który pin robi:

http://pinouts.ru/Video/VGA15_pinout.shtml

(zobacz "VGA pinout : monitor ID detection pin assignments")

Możesz się pobawić, z tym że jak dla mnie monitor do naprawy (w to że nie jest zgodny z VGA DDC2 nie wierzę, wszystkie nowsze są zgodne).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...