Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Raiven

Niestabilność po podkręceniu procka E7400.

Polecane posty

Witam! Posiadam następujący sprzęt:

Asus P5Q SE

Intel Core 2 Duo E7400 2,8 GHz

Corsair Dominator 2x2GB 1066 Mhz.

Problem polega na tym że gdy zmienie FSB Frequency z 266 Mhz na 333 Mhz. Komputer po pewnym czasie w systemie się wyłącza a w grach wyłącza się praktycznie po chwili. Wyłączyłem C1E i Speedstepa. W najnowszym CD-ACTION pisze że nie powinno być żadnych problemów przy podkręcaniu tego procka. Gdy obciążałem Prime95 to po jakiś 5 minutach również się wyłączył (temperatura nie przekroczyła 70 stopni, oscylowała w granicach 58-65 stopni, zaraz przed wyłączeniem się komputera wynosiła 65 stopni).

Co może być przyczyną bo raczej nie chodzi tu o płyte główną ani o pamięci.

Załączam zdjęcie biosu. Próbowałem jak widać zmieniać również na sztywno 333 MHz FSB Strap to North Bridge ale to nic nie dało..

Procesor fabrycznie ma 266 Mhz przy mnożniku 10,5x czyli 2,8 Ghz

Ja chcę podkręcić 333x10,5 czyli na 3,5 Ghz ;)

post-21938-1242405582_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podniosłeś napięcie na procesorze? Zazwyczaj jest to konieczne przy podkręceniu, a już niedopuszczalne jest pozostawienie tam wartości AUTO. Uważaj też czy przy okazji podkręcania procka nie podkręcił się też RAM. Ja u siebie po podwyższeniu FSB musiałem obniżyć mnożnik pamięci aby powróciły do fabrycznego taktowania i dodatkowo jeszcze podnieść na nich napięcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zapomnieli o tym wspomnieć. U mnie dopiero po podniesieniu napięcia maszyna zaczęła pracować stabilnie.

EDIT: Podkręcałem FSB na swoim E7300 podobnie jak ty do 333 Mhz co dało mi taktowanie 3,33 Ghz i mogę stabilnie pracować dopiero na napięciu 1,275V. Dodam że najwyższe bezpieczne napięcie dla C2D E7XXX to 1,4V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że ryzyko uszkodzenia sprzętu jest znikome, a nawet w artykule na który się powoływałeś jest tłustym drukiem napisane, że "płyta musi dawać możliwość zwiększenia napięcia zasilania procesora". Szkoda, że nie wyjaśnili po co. W każdym razie nie masz się czego obawiać przy podnoszeniu napięcia. Proponuję zacząć od wartości 1,3V i jeśli komputer działa stabilnie to obniżać wartość o 0,25V aż osiągniesz najniższą stabilną. Jeśli jednak nie działa stabilnie to podwyższać nieco mniejszymi krokami nie przekraczając przy tym wartości 1,4V. Po każdej operacji sprawdzaj na Prime95 czy działa stabilnie przez przynajmniej 15min (choć i 30 nie zaszkodzi). Bazowa wartość 1,3V którą podałem jest całkowicie bezpieczna a domyślna wynosi chyba 1,2V.

EDIT: Dodam, że napięcie procesora to VCore, CoreVoltage lub coś w tym stylu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem już BIOS. :) Spróbuje tak jak mówicie ;)

Zwiększyłem FSB na 315 Mhz ( 3,31 GHz ). Testowałem Prime'em, Coretemp po 30 minutach wskazywał temperature od 68-72. Komputer nie wyłączył się. Czy muszę teraz zostawiać komputer na 10 godzin włączony ? ;o Jest taka konieczność?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć pewność :diabelek:

Jeśli używasz kompa przede wszystkim do grania, to spokojnie możesz sobie tak długi czas odpuścić, w razie czego stracisz nieco czasu na przejście gry od ostatniego save.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z napięciami zależy głównie od samego procka. To zależy ile poprostu procek może. Są sztuki które mogą bardzo dużo bez ponoszenia napięcia a i są sztuki które już przy relatywnie małym o/c potrzebują dovoltowania. Podnieś więc nieznacznie napięcie i zobacz jak będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli ma w VCore ustawione na AUTO to być może płyta sama mu o tą odrobinę podniosła, a ta odrobina może okazać się za mało. Dlatego też nie rezygnowałbym z FSB = 333mhz i ręcznie szukał najniższego stabilnego napięcia tak jak pisałem wyżej. Ja tam nigdy tym automatom nie ufam :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem FSB na 325 (3,41 Ghz) i zapuściłem Prime'em i CoreTemp. Temperatura 71-72 stopnie ale po około 10 minutach komputer się zrestartował. Z czego może wynikać ta niestabilność? Pamiątki b.dobre ( według mnie lepsze do O/C niż popularne OCZ Reapery ) , z płytą gorzej.. Chciałbym jeszcze zauważyć że jak próbuje zwiększyć napięcie to cały czas po zatwierdzeniu przeskakuje na AUTO.

P.S Może zainwestować w paste termoprzewodzącą? Albo jakiś dodatkowy wiatrak do chłodzenia? Co byście polecili ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bardzo często w takim przypadku wina leży po prostu w nie najlepszej płycie głównej. Do o/c nie należy na tym podzespole oszczędzać. Mobo to podstawa w tej zabawie. Co do pamięci OCZ mnie one nie zawiodły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak w końcu to P45. Ale wiesz jak to jest. Mobo ma dosyć ubogie chłodzenie jeden z kolegów zwracał uwagę na temperatury...Cóż może troszkę się cała sprawa za bardzo grzeje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje.. Wiedziałem że ta płyta nie będzie zbyt dobra do O/C ale nie myślałem że będe miał problemy z takim niskim podkręcaniem ; ) Wspominałem już dziś o chłodzeniu . To jest mój pierwszy raz jeśli chodzi o O/C i nigdy nie miałem potrzeby inwestowania w pasty czy dodatkowe wentylatorki dlatego chciałbym się spytać co byście polecili :) Oto moja obudowa : http://www.skapiec.pl/site/cat/11/comp/168587

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PASTA to ci raczej temperature obniży a nie wpłynie na stabilność. No chyba że masz haczyk w BIOS'ie że jak tempperatura przekracza 80 stopni (tak jest najczęściej) to PC shutdown. A co do tej niemożności wyłuskania 333 MHz, to może po prostu procek ledwo nie zdał testu. Ja bym ci radził to auto zdjąć, zbadać jaki jest CVoltage przed O/C i najwyżej po podniesieniu lekko (0,125 V, góra 0,25 V) podnieść napięcie. Będzie się bardziej grzał, ale nie będzie kłopotu z tym że nie wyrobi i padnie (zresetuje się ). A te pamiątki to zobacz w Evereście, tam powinny być profile zapisane w RAM'ie jaki jest ich stabilny O/C. A przy okazji zobacz zależność FSB od szybkości RAM'u. Ja mam to u siebie powiązanie więc z O/C nici. A jak ci te 800 MHz nie dają rady, to kup 1066 i problem zniknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1066 MHz spokojnie dadzą radę. Daj to napięcie 1 raz do góry, to będzie stabilny. A jak nie możesz to może w users guide pisze jak wyłączyć tą opcję AUTO/bądź gdzieś na forum ktoś się pochwalił ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wpisuje w napięciu CPU na 1,25V to odrazu przeskakuje z AUTO na 1,5V.... nie mam pojęcia o co chodzi ;) Zanim jednak zaczne bawić się w napięcia to...

Moja obudowa ma miejsce na 2 wiatraki 80 mm , no i wymienienie BOXowego chłodzenia procesora.. Planuje kupno 2 80mm Arctic-Cooling Arctic Fan Pro TC oraz wymiana BOXowego chłodzenia na Karakorum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...