Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Mefu720

Problem z uruchamianiem się po wymianie kilku komponentów

Polecane posty

Podzielę się wszystkim co już na ten temat wiem, oraz jak wyglądała sprawa przed wymianą.

No a więc, dzisiaj postanowiłem do mojego wcześniejszego zestawu:

MOBO: Asus Z170 PRO GAMING
CPU: Intel Core i5-6600K (Z jakiegoś powodu 4.06GHz max zamiast 3.50GHz. Nie robiłem OC)
GPU: Gigabyte GeForce GTX 660
RAM: Corsair Vengeance LPX (2x4GB, 3000MHz, CL15) (Aktualnie na 2133MHz)
PSU: Cooler Master G550M (550W, Modularny, 80+ Bronze)
SSD: GoodRam Iridium Pro (240GB)
HDD1: Hitachi Deskstar 7K1000.C (1TB, 7,2KRPM)

Dodać nowy dysk oraz wymienić RAM. Co prawda miała być jeszcze wymiana GPU, ale o tym w innym temacie - [Tutaj] (Dodam link jak już założę wątek)

Teraz się to prezentuje tak:

MOBO: Asus Z170 PRO GAMING
CPU: Intel Core i5-6600K (Tym razem max mam 3,57GHz, nadal nie robiłem OC)
GPU: Gigabyte GeForce GTX 660 (Zostanie wymieniony na Asus GeForce GTX 1070 ROG Strix OC)
RAM: Corsair Vengeance LPX (2x8GB, 3000MHz, CL15) (Nadal na 2133MHz)
PSU: Cooler Master G550M (550W, Modularny, 80+ Bronze)
SSD: GoodRam Iridium Pro (240GB)
HDD1: Hitachi Deskstar 7K1000.C (1TB, 7,2KRPM)
HDD2: Toshiba P300 Performance (1TB, 7,2KRPM)

Nowy dysk został podpięty na ten sam kabel zasilający co zasila mojego pierwszego HDD-ka. SSD jest zasilany oddzielnym kablem, o ile to ma jakieś znaczenie.

Jeszcze zanim przejdę do sedna, to chwila o tym jak to było przed nowymi częściami.

Płyta od samego początku była uszkodzona, została oddana na gwarancję i naprawiona. Problemem fabrycznym był brak jednego gwintu/styku/pałki/pręta/tego złotego dzyndzla wystającego w miejscu na CPU.

Po zainstalowaniu Windowsa pojawił się problem który sprawiał, że zmuszony byłem najpierw uruchomić komputer, porobić jakieś szybkie czynności jak przeglądanie szybko zdjęć, a potem uruchomić ponownie z pozycji Windowsa (10 Home, 64-bit). Dopiero po tej czynności mogłem normalnie i bez żadnego bluescreena korzystać z komputera, całość zajmowała mi jakąś minutę jak nie mniej.

Oto treści błędów które pojawiały się kiedyś właśnie z bluescreenów JEŚLI nie wykonałem opisanej wcześniej czynności:

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION win32k.sys
INTERRUPT_EXCEPTION_NOT_HANDLED
KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED ndis.sys
KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED ntfs.sys

A teraz wygląda to tak - Uruchamiam komputer, wszystko w środku zaczyna wirować, lecz nie pojawia się nic na ekranie oraz nie zapalają się diody w klawiaturze i myszce. Przytrzymuję przycisk rozruchu aby wywołać wyłączenie się komputera, uruchamiam go ponownie i czekam na ekran z "American Megatrends" informującym mnie o aktualnie podłączonym sprzęcie i o błędzie przeprowadzania overclockingu (za którego się ani razu nie brałem), potem po naciśnięciu F1 zaczyna się loteria czy BIOS się nagle nie zfreezuje, czy normalnie zadziała. Jeśli się zfreezuje - kolejny raz restart. Jeśli nie, to przechodzę do zakładki advanced w BIOSie, nie zmieniam nic, tylko szybkie ESC anuluj zmiany i potwierdzam enterem. Dopiero po tym wszystkim mogę zacząć korzystać z komputera. Z jakiegoś również powodu jeżeli nie odwiedzę zakładki advanced, to cały proces muszę wykonać od nowa.

+ Jedynie taki, że pierwszy problem sam się "rozwiązał". Prawdopodobnie dlatego, że kilkukrotnie uruchamiam blaszaka.

I to w sumie tyle, jeśli macie jakieś pomysły jak sobie z tym poradzić to będę bardzo wdzięczny ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie zaszkodziłoby sprawdzenie, czy masz aktualną wersję BIOSu (od kilku dni wersja 3202, choć teoretycznie ostatnie poprawki wnoszące coś innego niż kompatybilność z nowym sprzętem, pojawiły się w wersji 1904). Z drugiej strony sam miałbym spore opory przed aktualizacją BIOSu w sytuacji, gdy ten lubi freezować...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja BIOSu to właśnie 1904. Też się zastanawiałem nad aktualizacją, czy może by nie pomogła, ale nie chciałbym sobie zbrickować płyty.

Kolejna sprawa, dzisiaj dla odmiany komputer zbootował się za pierwszym razem, ale zfreezował na 2 pokazaniu loga Asusa. A już miałem nadzieję na jakieś cudowne samo naprawienie się :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...