Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Trollum

Migający ekran po załadowaniu Windowsa

Polecane posty

Witam.

Ostatnio stałem się posiadaczem nowego pieca (i5-6600, B150M-D3H, Sapphire RX 480 NITRO) i niestety pojawił się problem z obrazem. Wygląda to w ten sposób

IMG_20161123_171832.jpg

Rozdzielczość zmieniła się z 1920x1080 pewnie na jakieś 800x600. Pasy były stałe, restart komputera pomógł.
Zrobiłem jeszcze profilaktycznie kilka wyłączeń i problem się powtórzył:

Tym razem rozdzielczość się nie zmieniła, ale cały ekran już soczyście miga. Po włączeniu panelu menu monitora obraz jest normalny, więc to nie jest wina monitora raczej. Podczas ładowania obraz był normalny, zaczął się psuć w momencie pokazania się pulpitu.

Nie podoba mi się ta sytuacja, ale pytanie, czy wskazuje ona na uszkodzenie grafiki, czy może inny komponent jest temu winny. Zasilacza nie wymieniałem, został stary (SilentiumPC Deus M1 550W). Wcześniej nigdy nie obserwowałem takiego efektu na starym komputerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Trollum napisał:

Mam też wyjście DVI na płycie głównej, więc wg. mnie wystarczy wymontować obecną kartę żeby wykluczyć procesor/płytę.

Nie zawsze. Jeśli to zrobisz i problem wystąpi, to będziesz wiedział, że winny jest monitor lub kabel. Jeśli nie wystąpi, to nie będziesz wiedział nic,

Możesz zrobić screena, gdy ten problem występuje? Jeśli będzie to widoczne na screenie, to winny jest komp - najpewniej RAM lub VRAM (poziome pasy są typowe dla uszkodzenia pamięci, tylko niekoniecznie musi chodzić o pamięć karty graficznej). Jeśli nie będzie, to przynajmniej będzie wiadomo, że rdzeń karty i VRAM są OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie wystąpienia tego objawu przepiąłem monitor (kabel ten sam) i problem był nadal. Na screen shot'cie wszystko wygląda prawidłowo.
Po około 5 minutach obraz mignął, wyskoczył komunikat, chyba to było "Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność." i obraz już był normalny.

Przeinstaluję sterowniki (teraz mam Crimson Edition 16.11.4 Hotfix, zainstaluję Crimson Edition 16.9.2) i zobaczymy, czy problem się powtórzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby to sprawdzić i na innym kablu i innym monitorze. Wadliwy kabel sygnałowy może powodować różne dziwne rzeczy.

Przy czym jeśli sterownik ekranu się resetuje, to pochwal się temperaturami karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor już wykluczyłem, skoro na innym też się to dzieje, kabel jeszcze będę sprawdzał.

W tym momencie (przeglądanie neta, film na youtube) temperatura karty to ok. 50°C. Reset sterownika był tylko w momencie przejścia ekranu migającego na normalny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tydzień było ok, dzisiaj znowu się posypało przy pierwszym odpaleniu kompa. Wymiana kabla w trakcie nie pomogła, problem był dalej.

Zainstalowałem starsze sterowniki (16.9.2), ale w po kilkudziesięciu minutach wywaliło mi BSOD. Stare sterowniki odinstalowałem przy użyciu Display Driver Uninstaller. Żeby już mieć 100% pewność, robię format dysku C i instaluję Windowsa na nowo.

BSOD z parametrem 0xD5 na pliku atikmdag.sys

120216-61828-01.dmp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...