Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Djesus

Zmniejszenie partycji win10 pod dualboot

Polecane posty

Witajcie.
Muszę zainstalować sobie fedorę na laptoku. Problem w tym, że jest tam już win10 a partycje podzielone są ~80gb na system i ~400gb na dane. Normalnie to zmniejszyłbym partycję systemową i wrzucił linuxa ale niestety nie mam tam za bardzo miejsca. Partycja z danymi chyba nie da rady bo nie jest "aktywna". Trochę czytałem ale gubię się w tym LDM itd. Można to wykonać za pomocą jakiegoś narzędzia, np partition magic? Dodam, że nie mam dysku żeby zgrać dane a nie chcę ich utracić. Całość działa niestety na MBR a podzielone jest w następujący sposób:
500mb zarezerwowane przez system
~80gb win10
~400gb dane

Pozdrawiam,
Djesus

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To która partycja jest aktywna nie ma znaczenia w tym przypadku. Trzeba tylko dobrze bootloader ustawić, ale to by trzeba zrobić tak, czy inaczej. Partycję możesz przyciąć np. za pomocą GParted (powinien być na płycie instalacyjnej Fedory). Kopię ważnych danych należy wykonać tak, czy siak, bo przy tego typu operacjach zawsze może coś złego się przytrafić. W internecie znajdziesz sporo poradników na temat instalacji Linuksa obok Windowsa. W przypadku Fedory najlepiej skrorzystać z tej instrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Z tą aktywnością to przeczytałem właśnie w poradniku odnośnie instalacji fedory razem z windowsem i zmniejszania partycji. Partycję przyciąłem narzędziem windowsowym jednak albo graficzny instalator fedory nie widzi wolnego miejsca, albo (jeśli miejsce pozostawię niealokowane) widzi i przy próbie instalacji pokazuje komunikat błędu o braku miejsca. Obstawiam, że chodzi o przycinanie partycji za pomocą tego narzędzia windowsowego. GParted rozwiąże mój problem i (chociaż w teorii) nie zniszczy danych? Na backup raczej nie mam miejsca ani dodatkowego nośnika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie/screena jak to widzi instalator Fedory, bo to jest dziwne. Narzędzie Windowsowe powinno poprawnie wszystko przyciąć i instalator Fedory powinien widzieć to miejsce.

Wrzuć też screen z narzędzie Windowsowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę niestety po weekendzie, dziewczyna zabrała lapka. Wygląda to tak, że do wyboru jest jeden dysk (z pustym miejscem lub nie, zależy od opcji) i po kliknięciu "gotowe" pokazuje komunikat o tym, że jest za mało miejsca. Wpadłem na pomysł, że problem może leżeć w tym, że wybieram automatyczne partycjonowanie zamiast ręcznego - jest tam dziwaczna opcja "zwolnij miejsce", która pewnie sformatuje wydzieloną partycję pod Fedorę. No nic, w poniedziałek zobaczę i opiszę rezultaty :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...