Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

reloxart14

'Stuttering'? w grach.

Polecane posty

Cześć, zmieniałem trochę rzeczy w moim piecyku, więcej w tym temacie : 

 

Stanęło na gtx 1070, dysku ssd i nowych kościach pamięci.

Niestety mam dwa problemy, jeden, to prędkość dysku ssd - w temacie jeden użytkownik napisał, iż jest dziwnie wolny. 

Drugi, dotyczy samej wydajności w grach. Otóż, w grach takich jak overwatch, darksiders 2 mam straszny 'stuttering'. Niby fps ma stałe 59-62 na v-sync, ale gry maja takie 'pół sekundowe' przeskoki. Druga sprawa jest taka, że przy wyłączeniu v-sync, mój komputer przy overwatchu osiąga 'tylko' około 98 fps, a z tego co widziałem, normalnym wynikiem przy tej karcie jest 200+.

Karta się nie przegrzewa, póki co, maksymalnie dobiła do 60c. Tak samo procesor. Help?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stutteringu, to jest to dosyć częsta przypadłość Pascali. W większości przypadków problem jest taki, że nie trzymają taktów i pojawiają się przycięcia. Najpierw by trzeba jednak sprawdzić, czy to rzeczywiście tutaj jest problem. Ściągnij GPU-Z. Przejdź do zakładki Sensors i tam kliknij opcję Log to file. Wybierz miejsce docelowe, w którym ma być zapisany log i zacznij grać, tak żeby przynajmniej kilka razy pojawiły się te ścinki. Tak przygotowany log wrzuć na forum.

Co do prędkości dysku, to możesz poeksperymentować ze sterownikami do kontrolera Intela. Ogólnie najnowsze powinny być najlepsze, ale nie zawsze tak jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takty zbijane nie są, ale widać, że co jakiś czas obciążenie karty spada do kilku procent i pewnie wtedy są te ścinki. Wygląda to tak, jakby sterownik nie nadążał z wysyłaniem danych do karty (zbyt duży API overhead?). By trzeba zebrać dane obciążenia z karty, procka oraz zasilacza i wtedy może coś będzie widać.

Byłbyś w stanie zrobić test GPU w programie OCCT i wrzucić na forum wykresy? Może to coś nam powie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że jest używany sterownik ataport.sys. Nie masz w BIOSie ustawionego kontrolera dysków w trybie IDE?

Co do wykresów z OCCT - czy podczas działania programu też było widać ścinki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sevard napisał:

Czyli mamy wyjaśnione czemu dysk jest taki wolny - tryb IDE zamiast AHCI.

Co do ścinek - widać, że karta wyrabia i to nie jest problem z nią. Czyli przyczyn należy szukać w innych miejscach. Przeanalizowanie wykresów z Process Monitora może tu być przydatne.

Miałeś rację, zmieniłem na AHCI i dysk działa już normalnie.

 

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem, ale tutaj wykres : https://zapodaj.net/ece7c3802bdf4.png.html

Edit. a tutaj się pogorszyło : https://zapodaj.net/c54c0ab0347d2.png.html

Edit 2. Znalazłem taki temat, sugerujący że coś jest ze sterownikami nvidii, mógłbym pomyśleć, że to może być problemem, tylko mi w tym programie nie pokazuje 'high latency' na sterowniku nvidii. (chyba). https://forums.geforce.com/default/topic/941579/geforce-1000-series/gtx-1080-high-dpc-latency-and-stuttering/20/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się pogorszyło dotyczy teraz innego sterownika - ndis.sys, czyli sterownika od karty sieciowej. Wcześniej te opóźnienia były na sterowniku ATA.

Na wykresie w jednym miejscu widać skok na kilku wykresach równocześnie - CPU, IO (operacje wejścia/wyjścia, czyli zapis/odczyt z dysku) oraz Network Bytes/Network Operations. Spróbuj zaktualizować sterowniki od karty sieciowej i zobacz, czy to coś zmieni. Jeśli nie, to niestety, ale z nowymi kartami NVIDII za bardzo się nie bawiłem, więc byś musiał znaleźć kogoś mądrzejszego. Obawiam się, że Twój procek może być po prostu za słaby dla tej karty.

 

@edit

Wygląda na to, że nie Ty jeden masz ten problem i najpewniej jest to coś ze sterownikami. Możesz spróbować cofnąć się do wcześniejszej wersji, być może to coś zmieni. Więcej o problemie tutaj:

https://forums.geforce.com/default/topic/949660/geforce-1000-series/gtx-1070-stutter-unwanted-blur/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Sevard napisał:

To co się pogorszyło dotyczy teraz innego sterownika - ndis.sys, czyli sterownika od karty sieciowej. Wcześniej te opóźnienia były na sterowniku ATA.

Na wykresie w jednym miejscu widać skok na kilku wykresach równocześnie - CPU, IO (operacje wejścia/wyjścia, czyli zapis/odczyt z dysku) oraz Network Bytes/Network Operations. Spróbuj zaktualizować sterowniki od karty sieciowej i zobacz, czy to coś zmieni. Jeśli nie, to niestety, ale z nowymi kartami NVIDII za bardzo się nie bawiłem, więc byś musiał znaleźć kogoś mądrzejszego. Obawiam się, że Twój procek może być po prostu za słaby dla tej karty.

Zaktualizowałem i jest lepiej! Teraz nie ma już 'grubych' przycięć, tylko coś w stylu 'micro stutteringu', czyli cały czas pojawiają się malutkie skoki. Wszystko spadło teraz na sterownik nvidii :https://zapodaj.net/d44cc97f110ea.png.html   Myślisz że to może powodować taki stuttering? Bo jeśli tak, to wiele osób czeka na jakiegoś fixa od nvidii w sprawie tego latency, ponieważ jak zwykle, nvidia ma coś schrzanione w sterownikach...

Czy obstawiasz bardziej to, że i5 2500k podkręcone do 4.2 jest za słabe?

Edit. Chyba że ten 'hdaudbus' to też coś ważnego.

Edit 2. To że nie mam karty dźwiękowej, może powodować stuttering?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałbym, że problemem jest sterownik od karty graficznej. Skoro inne osoby mają podobne problemy, to pozostaje eksperymentować z różnymi wersjami lub czekać. Niestety ostatnimi czasy NVIDIA nie ma dobrej passy jeśli o sterowniki chodzi.

Nie wiem, czy i5-2500K jest za słabe. Te karty są zbyt krótko na rynku, by zebrać wystarczającą ilość informacji. Wiem tylko, że trochę osób raportowało, że wydajność GTXów 1080 jest ograniczana przez kręconego Intela i7-6700K, więc niestety, ale istnieje spore ryzyko, że kręcone i5-2500K będzie ograniczało GTXa 1070 w pewnych sytuacjach.

hdaudbus to część sterownika HD Audio, ale na screenie, który pokazałeś jego opóźnienie jest naprawdę mikroskopijne. Brak dedykowanej karty dźwiękowej obecnie nie ma większego wpływu na wydajność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Sevard napisał:

Obstawiałbym, że problemem jest sterownik od karty graficznej. Skoro inne osoby mają podobne problemy, to pozostaje eksperymentować z różnymi wersjami lub czekać. Niestety ostatnimi czasy NVIDIA nie ma dobrej passy jeśli o sterowniki chodzi.

Nie wiem, czy i5-2500K jest za słabe. Te karty są zbyt krótko na rynku, by zebrać wystarczającą ilość informacji. Wiem tylko, że trochę osób raportowało, że wydajność GTXów 1080 jest ograniczana przez kręconego Intela i7-6700K, więc niestety, ale istnieje spore ryzyko, że kręcone i5-2500K będzie ograniczało GTXa 1070 w pewnych sytuacjach.

hdaudbus to część sterownika HD Audio, ale na screenie, który pokazałeś jego opóźnienie jest naprawdę mikroskopijne. Brak dedykowanej karty dźwiękowej obecnie nie ma większego wpływu na wydajność.

No dobra, to chyba będę póki co, czekał na 'fixa' nvidii... Aktualnie mam procesor podkręcony d 4,2. Myślisz że opłaca się kręcic do 4,4-4,5? Czy taka różnica już nic nie da w 'ograniczaniu' karty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...