Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Fr0g

Lenovo y50-70 spadki fps

Polecane posty

Witam

 

Mam dosc irytujacy problem z laptopem Lenovo y50-70 (procesor i7, 8GB RAM,  karta graficzna 960M). 

 

W bardziej wymagajácych grach (wiedmin 3, Dark Souls 3, Fallout 4) po okoøo 5-10 minutach grania nastepujá drastyczne spadki fps (z 40 do 11-15 fpsów). Gra dziala przez chwile klatkujac na tych 11-15 fpsach a po okolo 15-30 sekundach wszystko wraca do normy. Potem dziala przez kolejne 5-10 minut normalnie a potem sytuacja sie powtarza. System to oryginalny windows 10 dark soulsy mam na steam wiedzmina kupilem na gog.com). Jstem pewien ze problem nie wystepowal wczesniej, bo wiedzmina przeszedlem juz jakis czas temuna tym samym sprzecie i wszystko bylo w porzadku. 

Moje obserwacje i kilka informacji:

- temperatura na karcie graficznej podczas grania to 83-86 stopni mierzone SpeedFan

- DS3 sprawdzalem nab wysokych ustawieniach i FullHD oraz 900p ustawieniach srednich i w obu przypadkach problem pojawia sie po mniej wiecje takim samym czasie

- sterownik 364.72, ale wystepowal rowniez na starszej wersji (updatowalem steronik po zauwazniu problemu wczesniejsza wersja to chyba 352.xx)

- sprzet  nie byl podkrecany

- w opcjach  zasilania mam ustawiony plan wysoka wydajnosc

Prosilbym o pomoc w rozwiazaniu problemu, albo sprawdzeniu co moze powodowac problem (niesprawny sprzet? jezeli tak to czy jest jakas szansa na skuteczna reklamacje?)

EDIT1:

Sprawdzilem co sié dzieje w menedzerze zadan, podczas tych spadków FPS, zuzycie procesora spada do 17% 0,78GHz podczas gdy normalnie wynosi 42% 2,57GHz (normalnie podczas grania oczywiscie). Jezeli sie nie myle, to nazywa sie to throtting. Jest jakas opcja zeby to obejsc?

 

 

pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem się podłączyć do tematu ponieważ sam jestem posiadaczem takiego laptopa lecz posiadam 16 giga ram'u . Mój problem wygląda tak samo jak kolegi powyżej .

Najgorsze spadki mam w Grand Theft Auto V gdzie z 60 fps spada do 15 fps w nagłym momencie a kilka sekund później wszystko wraca do normy. Jedyna gra gdzie mam najmniejsze spadki ale i tak odczuwalne bo od 60 fps do 30 to Tom Clancy's Rainbow six Siege . Możecie orientować się w czym leży problem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam ten laptop (ale z większą ilością RAM, wymieniłem jedną kostkę). Przez pierwszy miesiąc na wyjeździe grając w Wiedźmina 3 miałem ten sam problem z klatkami i grzejącą się kartą. Wystarczyło kupno podstawki chłodzącej z dwoma wiatraczkami. 

Do robienia logów do .txt polecam GPU-Z/CPU-Z.

Również mam ten laptop (ale z większą ilością RAM, wymieniłem jedną kostkę). Przez pierwszy miesiąc na wyjeździe grając w Wiedźmina 3 miałem ten sam problem z klatkami i grzejącą się kartą. Wystarczyło kupno podstawki chłodzącej z dwoma wiatraczkami. 

Do robienia logów do .txt polecam GPU-Z/CPU-Z.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Imachuemanch napisał:

Do robienia logów do .txt polecam GPU-Z/CPU-Z.

Ten drugi pokazuje w ogóle jakiekolwiek temperatury?

Do odczytu samych temperatur wystarczy HWMonitor, ewentualnie jest jeszcze np. HWiNFO64 (czy też 32), który może zapisywać w logu całkiem sporo danych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ew. mozecie tez zrobić stresstest w OCCT (15 minut, Small Data Set) żeby zobaczyć jak w ogóle te temperatury wyglądają (laptopy wam obciąży a jak będą zbyt ciepłe to ich prędkośc spadnie, dzięki temu okreslimy tez kiedy następuje Thermal Throttling a OCCT przerwie test).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, aoninit napisał:

spadki pojawiły się w momentach gdzie nic kompletnie się nie działo nawet

Tobie może nic się nie działo, ale procesor cyklicznie rozgrzewał się od 79 do 97°C.

Log co prawda udaje, że Thermal Throttling pojawił się tylko 7 razy (na 443 wskazania), ale taktowania procesora i karty graficznej zdają się temu nieco zaprzeczać.

Tu co ciekawsze kolumny z loga przedstawione w nieco łatwiejszej do przyswojenia postaci:

Spoiler

wykres.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...