Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kirisu

Komputer resetuje się podczas grania w bardziej wymagające gry.

Polecane posty

Komputer jest stosunkowo nowy, dało się grać w wiedźmina 3 na najniższych ustawieniach, ale po pewnym czasie zaczął się resetować podczas grania. Resetował się podczas gry w 2 i 3 część gry oraz Risen 3. Po pewnym, dosyć długim czasie nieużywania go(około 2-4 tygodnie) postanowiłem sprawdzić, czy coś się jakoś samo z siebie poprawiło. Mogłem grać w Fallout: New Vegas, Super Meat Boy i League of Legends. Wkradło się jedno nieciekawe oprogramowanie, po czym okazało się, że jest ich więcej(skan wykonałem spyhunterem czy jakoś tak). Usunąłem ręcznie, zresetowałem komputer i w nadziei, że to wirusy przeszkadzały w grze odpaliłem wiedźmina 2. Myślałem, że problem z głowy - pograłem jakieś 30 minut, potem zostawiłem na około godzinę aby mieć pewność, że jest okej. Postanowiłem odpalić W3, również pochodził około 30 minut, ale potem się wyłączył. Co gorsza, od tamtego momentu wyłącza się też LoL i Fallout. Zrobiłem skan ponownie, wykrył jeden program, usunąłem, problem nie ustał. Dodatkowo komputer jest dosyć głośny. A, i co ciekawe, kiedy koty się bawiły i tylko dotknęły kabel od komputera ten się wyłączał, a po przeczyszczeniu komputer za 1 razem wyłączył tylko grę, ale się nie resetował. Nie mam już pomysłu co robić. A, prosiłbym też o dokładne tłumaczenie porad(typu jakim programem sprawdzić co), bo jestem w tym dosyć zielony.

Komputer:

Karta graf - GeForce 750 Ti

System - Windows 10

Procesor - AMD FX 4350 Quad Core 4.20 ghz

RAM - 8GB

Wiem, że karta nie spełnia wymagań wieśka, ale działał dosyć stabilnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze model obudowy (do odczytania np. za pomocą CPU-z), a także markę i model zasilacza (do odczytania z tabliczki znamionowej po zdjęciu bocznego panelu obudowy).

Na początek wypada sprawdzić temperatury - pobierz i odpal HWMonitor, następnie pograj -naście minut, tak żeby komputer się nie zrestartował, po czym odczytaj wartości/zrób screena.

Na chwilę obecną niczego nie kupujesz, także temat przenoszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze model obudowy (do odczytania np. za pomocą CPU-z), a także markę i model zasilacza (do odczytania z tabliczki znamionowej po zdjęciu bocznego panelu obudowy).

Na początek wypada sprawdzić temperatury - pobierz i odpal HWMonitor, następnie pograj -naście minut, tak żeby komputer się nie zrestartował, po czym odczytaj wartości/zrób screena.

W HWMonitor próbowałem jakoś ogarnąć temperatury, ale podobno sprawdza się głównie z TMPIN0,1,2, tak więc:

TMPIN0 - Około 40-50C

TMPIN1 - Około 35-55C

TMPIN2 - Około 45-75C

A co do modelu zasilacza, jest to: 500 watt atx power supply(jest to komputer z ebay i nic w nim nie grzebałem, jeśli to nie model zdejmę obudowę.)

Nie wiem, czy to pomoże, ale obudowa komputera(lub cały) nosi nazwę NZXT Phantom 410. Jeśli kojarzycie obudowę, dodam, że to mniejsze światełko miga, a dłuższe w ogóle się nie świeci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja piszę wallbash.gif Naturalnie chodziło mi o model płyty głównej (zakładka Mainboard).

Model zasilacza nadal pozostaje niewiadomą, jeżeli nie wiesz, co dokładnie odczytać, to zrób zdjęcie.

Przydałaby się reszta temperatur, także może lepiej wrzuć screena. Te podane odczytałeś po dłuższym obciążeniu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości - webtom

Co do temperatur, mniej więcej takie były podczas gry w Kholat na nisko/średnich ustawieniach. Płytę główną sprawdzić w CPU-z, rozumiem? Ten - bardziej rodzaj niż model - zasilacza jest ze strony na której komputer był kupiony, bo myślałem, że to starczy, no ale nic. Ciekawe jest to że raz wszystkie gry się resetują, raz żadne, a raz większość...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę główną sprawdzić w CPU-z, rozumiem?
Tak.
Ten - bardziej rodzaj niż model - zasilacza jest ze strony na której komputer był kupiony, bo myślałem, że to starczy, no ale nic.
Obecnie nie widzę na ebayu żadnego zestawu z tymi podzespołami i obudową, zresztą zazwyczaj sprzedawcy gotowców niezbyt chętnie chwalą się takimi detalami, jak dokładny model zasilacza.
Ciekawe jest to że raz wszystkie gry się resetują, raz żadne, a raz większość...
Nie jest to może w jakiś sposób powiązane z temperaturą otoczenia? Bo w połączeniu z głośną wskazywałoby to na problemy z przegrzewaniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to może w jakiś sposób powiązane z temperaturą otoczenia? Bo w połączeniu z głośną wskazywałoby to na problemy z przegrzewaniem.

Wydaje mi się że nie, bo przeważnie jest u mnie w pokoju dosyć chłodno, a przedtem komputer stał w bardzo dużym pokoju i miał mnóstwo wolnego miejsca, a problem też występował, choć jest to w sumie możliwe, bo powietrze z wiatraków było na początku bardzo zimne, a teraz wydaje się być jakby cieplejsze. W obudowie można ustawić chłodzenie na słabe, średnie i duże, ja miałem na największym cały czas bo przeważnie zawsze grałem na tym kompie w gry. A jeśli chodzi o stronkę to mogę dać linka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link nie zaszkodzi, choć zakładam, że modelu zasilacza tam nie będzie, także nurkowanie do wnętrza obudowy raczej Cię nie ominie.

Jakbyś miał odpalać jakąś grę dla ponownego sprawdzenia temperatur, to proponowałbym coś możliwie obciążającego (może Wiesiek) i z wyłączoną synchronizacją pionową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał odpalać jakąś grę dla ponownego sprawdzenia temperatur, to proponowałbym coś możliwie obciążającego (może Wiesiek) i z wyłączoną synchronizacją pionową.

Jakbym mógł odpalić któregokolwiek wieśka byłoby fajnie, ale mogę spróbować, chociaż podczas tych akurat gier komputer chodzi mniej niż 5 minut.

http://www.ebay.com/itm/CUSTOM-GAMING-PC-COMPUTER-4-5GHz-QUAD-CORE-8GB-240GB-SSD-NVIDIA-GTX-750TI-/321861908138?hash=item4af076f6aa%3Ag%3ARREAAOSwgNRV8t5T

Oto i link.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelu zasilacza nie ma, ale jest podana płyta główna (która prezentuje się zaskakująco dobrze).

Jak nie wiesiek, to może być jakaś inna gra, byle taka, z którą komputer ma problemy. I musisz dobrze wyczuć długość testu - zbyt krótki może jeszcze nie wskazać problemów z temperaturami, natomiast po zbyt długim nie odczytasz wyników.

No ale lepiej w pierwszej kolejności model zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości - webtom

Długo raczej nie da rady, prędzej krótko, a co do temperatur to właśnie z grą Kholat mój komputer sobie nie radzi najlepiej, nawet ze Skyrimem i Wiedźminem 2 chociaż powinny chodzić raczej świetnie. Nie wiem czy to przez windows, ale to nie o to chodzi w tym wątku, więc mniejsza o to. Na najwyższych Kholat chodzi beznadziejnie, a test był na średnich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zdjąłem. Nie wiem jak, ale nagle zrobiła się tu masa kurzu, na zasilaczu i nie tylko. I dodatkowo znalazłem jeden niepodłączony kabelek, mniej więcej nad takim zielonym kwadratem który jest chyba kartą graf xD

EDIT: Swoją drogą, jakiś fajny sposób na ten kurz jest? Bo niby odkurzacz dobry ale wątpię w to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczyszczeniu komputer za 1 razem wyłączył tylko grę, ale się nie resetował
Sugerując się tym zdaniem sądziłem, że już zaglądałeś do obudowy.

W każdym razie jak już sobie poradziłeś, to co z zasilaczem?

Może przy okazji zdjęcie tego kabelka i zielonego kwadratu?

Co do usuwania kurzu - z dala od elektroniki możesz przecierać wilgotną ścierką, z bliska bezpieczniej suchą, a całość najlepiej wykończyć sprężonym powietrzem. Kiedyś obiło mi się o uszy, że z odkurzaczem lepiej się do komputera zbytnio nie zbliżać, bo może powodować gromadzenie się ładunku elektrostatycznego i w najgorszym razie jakąś awarię, ale ile w tym prawdy, to nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczyszczeniu komputer za 1 razem wyłączył tylko grę, ale się nie resetował
Sugerując się tym zdaniem sądziłem, że już zaglądałeś do obudowy.

.

Bo zaglądałem, ale nie było żadnego kurzu, teraz się aż przestraszyłem, a jeśli zasilacz to jest takie coś co z tyłu obudowy ma przycisk, nie wiem jak go nazwać, pozwalający doprowadzać prąd do komputera, to jest na nim wyryte ''<znaczek internetu windows 10> inland''. Co do tego sprężonego powietrza ,mieszkam na totalnym zadupiu, i nie wiem czy w ogóle gdzieś tu jest.

<byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zamiast tego tekstu pojawiły się jakieś zdjęcia

(Co do sprężonego powietrza, to poza sklepami komputerowymi można je czasami dostać również w sklepach techniczno-budowlanych, sam widziałem w Leroy Merlin. A jak nie, to pozostaje internet.)>

Wydaje mi się że jest to tzw noname, bo nie m żadnej dokładniejszej nazwy. Swoją drogą ten wiatraczek w środku zasilacza da się jakoś wyczyścić nie rozbierając go? Wybacz(cie) za słabą jakość zdjęć :V

post-1159209-0-71414000-1451080114_thumb

post-1159209-0-51784800-1451080118_thumb

post-1159209-0-58521200-1451080122_thumb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek drobna uwaga - zwykle dobre oświetlenie pozwala zauważalnie podnieść jakość zdjęcia (pod warunkiem, że światło nie trafia na połyskliwe powierzchnie, odbijając się w stronę obiektywu).

Nie bardzo rozumiem, kto i w jakim celu zamontował zasilacz w ten sposób (w dosyć budżetowym komputerze ciężko się spodziewać jednostki z półpasywnym wentylatorem, a w innym przypadku zasilacz powinien być skierowany wentylatorem w dół), w każdym razie tabliczki znamionowej spodziewałbym się po drugiej stronie (zasłoniętej tacką). Wydaje mi się jednak, że na widocznej stronie jest jakiś napis (może nazwa producenta), byłbyś w stanie go odczytać?

Właściwie biorąc pod uwagę fakt, że bez znajomości tabliczki znamionowej i tak nie ustalimy, czy zasilacz ma półpasywny tryb pracy wentylatora (no chyba, że zaobserwujesz, czy w spoczynku ten wentylator się kręci), to tak czy siak mógłbyś wykręcić zasilacz i go obrócić.

Swoją drogą ten wiatraczek w środku zasilacza da się jakoś wyczyścić nie rozbierając go?
Sprężone powietrze? Na pewno szczególnie w przypadku zasilacza unikałbym odkurzacza.

@down

Tak tylko zauważę, że nie bardzo mam pomysł, jak się ustosunkować do Twojej wypowiedzi (poza tym, że inland niewiele mi mówi), także czekam na dalszy odzew z Twojej strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zauważę, że nie bardzo mam pomysł, jak się ustosunkować do Twojej wypowiedzi (poza tym, że inland niewiele mi mówi), także czekam na dalszy odzew z Twojej strony.

Jeśli chodzi o jakiś model to nie ma tam żadnej naklejki ani czegokolwiek więcej, a wolę nie wyjmować zasilacza.

EDIT: Wolałbym tego nie robić, ale może będzie trzeba. No chyba, że jest jakaś inna opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to chyba może mieć jakieś znaczenie, że po usunięciu zarażonych plików przez pewien czas(do odpalenia i pogrania w W3) żadna gra nie resetowała kompa, a po pograniu w Dziki Gon nagle znowu resetuje się dosłownie każda, może wiatraki nie wyrabiają czy coś w tym stylu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal Menedżer zadań (np. Ctrl+Shift+Esc), wejdź do zakładki wydajność. Jeżeli w spoczynku (i najlepiej z wyłączoną przeglądarką) procesor i dysk trzymają się w pobliżu kilku procent, to problemy ze złośliwymi programami wydają mi się niezbyt prawdopodobne.

Czy podczas pracy komputera zdarza się, że wentylator od zasilacza stoi w miejscu? Jeżeli nie, to sam z miejsca bym się zabrał za obrócenie zasilacza, a jak nie chcesz tego robić, to pisz do sprzedawcy - niech tłumaczy, skąd takie dziwne rozwiązanie.

Jeżeli o zasilaczu niczego ciekawego się jak na razie nie dowiemy, to wracamy do temperatur - jak już będziesz miał otwartą obudowę, to możesz zbadać, czy cooler na procesorze się nie obluzował. Jak nie, to czekam na screena z HWMonitora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal Menedżer zadań (np. Ctrl+Shift+Esc), wejdź do zakładki wydajność. Jeżeli w spoczynku (i najlepiej z wyłączoną przeglądarką) procesor i dysk trzymają się w pobliżu kilku procent, to problemy ze złośliwymi programami wydają mi się niezbyt prawdopodobne.

Więc nie wiem co o tym sądzić. Włączam komputer, pierwsze co robię to wyłączenie spyhuntera i włączenie menedżera zadań. Wpierw zużycie procesora to około 70% a dysku jakieś 50%, po pewnym czasie skoków od około 17% procesora i 50% dysku jest jakieś 3% procesora i raz 0% raz 1%, a raz 5% dysku. Więc raczej wszystko jest w porządku, dodam jeszcze, że gdy komputer się dopiero włącza to oprócz wentylatora słychać dźwięk jakby coś tam 'rysowało', nie wiem jak to opisać. Co do ss z hwmonitora to nie wiem czy będę w stanie zrobić, bo problem mógł ustać teraz, ale może się wyłączyć po chwili grania. Raczej odpalenie samej gry i mierzenie temperatur podczas pobytu w menu nie wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, no. Udało się zrobić w spoczynku, choć to raczej wielkim osiągnięciem nie jest, ale powiem, że natychmiast po włączeniu Kholat, gdy zmniejszyłem ustawienia i dałem 'kontynuuj' komputer wyłączył się jeszcze przed załadowaniem gry... A tutaj screeny gdy komputer jest w spoczynku

A swoją drogą, mógłbym zrobić screen z Super Meat Boy, bo to jedyna gra, która (jeszcze) nie powinna powodować restartu.

O cholera(przepraszam), TMPIN2 ma ponad 70 stopni! Nawet 81C osiągnął, szkoda, że nie wiem co to może być TMPIN2, a HWMonitor włączyłem dopiero teraz.

Najprawdopodobniej TMPIN0 to GeForce, a TMPIN1 to Procek, bo mają identyczne temperatury, ale co to TMPIN2?

Tutaj screen

Screen 3 to jest to, co dzieje się teraz, dwa pierwsze to te które zrobiłem za pierwszym razem. Przed chwilą TMPIN2 doszło do 70C bez żadnych włączonych programów oprócz SpyHuntera i HWMonitor...

Chociaż nie jestem pewien bo temperatury Procka i TMPIN1 teraz się odrobinę różnią..

post-1159209-0-95170800-1451129738_thumb

post-1159209-0-88739100-1451129745_thumb

post-1159209-0-87321600-1451130139_thumb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, mógłbym zrobić screen z Super Meat Boy, bo to jedyna gra, która (jeszcze) nie powinna powodować restartu.
Odpalanie gry, która powinna śmigać na przeciętnym smartfonie i pewnie korzysta z synchronizacji pionowej wiele nie wniesie.
TMPIN2 ma ponad 70 stopni! Nawet 81C osiągnął, szkoda, że nie wiem co to może być TMPIN2
O ile mi wiadomo, TMPIN to czujniki na samej płycie głównej.

Proponowałbym paluchem sprawdzić wszystkie trzy radiatory na płycie głównej (najpierw możesz się rozmagnesować tykając kaloryfer), tylko uważaj, bo 80 stopni to dosyć ciepło.

Wracając jeszcze do:

gdy komputer się dopiero włącza to oprócz wentylatora słychać dźwięk jakby coś tam 'rysowało', nie wiem jak to opisać
Dopóki nie zacznie się ładować system, to komputer możesz włączać i wyłączać do woli, także możesz przyłożyć ucho do poszczególnych elementów ruchomych i zlokalizować źródło. Spodziewam się, że może to być albo dysk (jego sprawdź na początku), albo któryś wentylator.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...