Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Shurikan

Wentylator od chłodzenia CPU - regulacja obrotów

Polecane posty

Hej!

Kilka dni temu kupiłem chłodzenie na procesor i jego wentylator chodzi zawsze na max obrotach - 1400. Czy nie powinien on sam regulować swojej prędkości w zależności od temperatury procesora? Wentylator oczywiście podłączony do gniazda 4-pin. Wentylator z boxowego chłodzenia sam zwiększał swoje obroty jak był pod obciążeniem. A w nowym chłodzeniu stale 1400 RPM niezależnie od obciążenia. Czy ten wentylator jest w takim razie wadliwy? (muszę zmieniać prędkość ręcznie).

PS Wentylator dołączony do chłodzenia Fera 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinien on sam regulować swojej prędkości w zależności od temperatury procesora?
Nie dosłownie - prędkość powinna regulować płyta główna. Jakieś ustawienia powinny być dostępne w UEFI.
Wentylator oczywiście podłączony do gniazda 4-pin.
To samo gniazdo, do którego podłączony był wentylator z boxa?
(muszę zmieniać prędkość ręcznie)
Czyli właściwie jak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo gniazdo, do którego podłączony był wentylator z boxa?

Tak, cpu fan.

Czyli właściwie jak?

Korzystam z programu ASRock Extreme Tuner.

1418k7p.jpg

Mogę sobie ustawić prędkość minimalną (powiedzmy 3.), żeby wentylator nie kręcił się zbyt szybko bez potrzeby. Ale jak procesor osiągnie temperaturę docelową, to obroty od razu wchodzą na max - 1400, a chciałbym żeby zwiększyły się np. z 1000 do 1100 RPM. Czy da się tak zrobić?

PS Odnośnie tego boxowego chłodzenia - doszedłem do tego, że miałem cały czas ustawioną prędkość maksymalną, ale pod obciążeniem obroty zwiększały się same jeszcze o kilkaset RPM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie przekroczy target temperaturę, chodzi na obrotach ustawionych na suwaku fan target speed. Przykładowo: ustawiam fan target speed na level 1 i odpowiada to 850 RPM. Ustawiam target temperaturę na 60 stopni. Dopóki nie osiągnie 60 stopni, chodzi na 850 RPM. Jak dojdzie do 60 stopni, wchodzi na max - 1400.

Teoretycznie mogę ustawić target temperature na wysoką wartość, ale chyba optymalnym rozwiązaniem pod względem ciszy jak i temperatur jest stopniowe zwiększanie obrotów wraz ze wzrostem temperatury CPU, a nie od razu o kilkaset RPM. I nie jest to kwestia tego wentylatora, bo podłączyłem inny PWM i jest tak samo. Pytanie zatem, czy można coś zrobić, żeby w razie potrzeby stopniowo zwiększał obroty? (do tej pory myślałem, że tak się powinno dziać przy wentylu z PWM)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej wspomniałem - PWM daje tyle, że płyta główna może zmieniać prędkość wentylatorów bez modyfikacji napięcia. Sprawdź w UEFI, czy nie ma tam jakichś dodatkowych opcji. Jeżeli nie, to chyba wiele nie poradzisz. No chyba, że założymy, że wentylator nigdy nie będzie musiał wchodzić na wybitnie wysokie obroty - wtedy możesz kupić takie cudo, które zwolni maksymalne obroty wentylatora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UEFI są takie same opcje, jak w tym programie. Natomiast zainstalowałem SpeedFana i tam mogę ustawić obroty minimalne i maksymalne w zależności od temperatury - są większe możliwości konfiguracji niż w programie ASRocka. Tylko nie wiem, co zrobić, żeby Speedfan startował razem z Windowsem - dodanie go do autostartu nie skutkuje jego uruchomieniem przy starcie systemu :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...