Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

A.L.

Zagadka- co się psuje? :)

Polecane posty

Bebechów komputera nie wymieniałem już od ładnych kilku lat, i chyba wreszcie przyszła pora by to zrobić...

Od pewnego czasu komp mi siada. Najpierw obraz (czarny ekran), a po kilku sekundach również dźwięk (jakby to określić... nie wyłącza, ale "zawiesza się"). Problem występuje jedynie przy sporym "wysiłku" (gry).

Co nie daje rady, co trzeba wymienić i dlaczego tak drogo? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie trzeba jak do dziecka smile_prosty.gif

Intel Core 2 Duo 2,4 GHz

2 GB RAM

GeForce 9600 GT

Czego potrzebujesz? Daj proszę znać, dopiszę. Zasilacz sprawdzę, dodam do listy później.

Komputer czyszczony jest dość regularnie. To nie to. Nie pomaga.

Komputer jest chroniony Avastem. Kilka tygodni temu robiłem dokładny skan. Żadne wielkie syfy nie powinny mu szkodzić.

Temperatury (przy użyciu pierwszego znalezionego w necie programu):

bez_tytu_u.jpg

Po lewej z włączoną Operą, po prawej po odpaleniu Blura.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, karta graficzna ma zdecydowanie zbyt wysokie temperatury. Nie popsuł się jej przypadkiem wiatraczek (o ile takowy posiada)?

Przeczyść układ chłodzenia karty graficznej (przy okazji możesz to samo zrobić z coolerem CPU), nałóż jakąś przyzwoitą pastę termoprzewodzącą (np. np. Arctic MX-4, Gelid GC Extreme) i powinno być zauważalnie lepiej.

Model zasilacza nadal nie zaszkodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer rozkręcony. Trochę przesadziłem z tą nienaganną czystością... Wyczyściłem wszystko, powyciągałem plątające się tu i ówdzie koty. Temperatury nieco spadły:

image.jpg

Komputer chodzi tak cicho jak chyba nigdy w swojej historii, ale po kilku minutach katowania go Risenem 2 okazało się, że problem dalej występuje...

Zasilacz:

Corsair

model: CMPSU-550VX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze inne wymagające tytuły żeby sprawdzić kompa w wysiłku? Możesz jeszcze pomęczyć kompa w OCCT (najpierw razem procesor i grafikę, jak zwiecha wystąpi to osobne testy karty i procka).

Miałem identyczny problem- siadanie obrazu (czarny ekran, "brak sygnału" itp) + po chwili dźwięk zapętlony do poziomu buczenia. Tylko że katowanie furmarkiem, OCCT, testy 3Dmarkiem i czymś tam jeszcze nie powodowało żadnego problemu, natomiast gry różnie - najcześciej w League of Legends, często w Deus Ex Human Revolution, miejscami Skyrim, zero problemów w GTA IV i Assasin's Creed 3- co było dziwne bo LoL jest najmniej wymagająca grą z nich wszystkich. Próbowałem wszystkiego, dopiero wymiana karty graficznej pomogła- najwidoczniej jakiś jej pomniejszy (bo inaczej katowanie furmarkiem i OCCT by powodowało zwiechy) element siadał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obstawiał bym kartę za przyczynę problemów tym bardziej że nie wiadomo od jak dawna działała z niezbyt komfortową dla niej temperaturą ~ 100 stopni.

Można jeszcze zmienić pastę na karcie jest kilka filmików na YT jak to zrobić, na pewno nie zaszkodzi ważne by zachować termpady które zapewne będą na pamięciach. Bądź wymienić je na nowe(nie tak prosto dostać od ręki i trzeba było by sprawdzić jakiej grubości potrzebne)

Nie zaszkodzi protestować syntetykami i zobaczyć jak komputer będzie się zachowywał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze inne wymagające tytuły żeby sprawdzić kompa w wysiłku?

Prócz wymienionego wcześniej Blura- w tej chwili nic. Ale problem pojawiał się też m.in. przy Far Cry Blood Dragon czy... Call of Juarez (tak, tym pierwszym). Blur działa w zasadzie bezproblemowo, podobnie jak odinstalowane niedawno obie części Maxa Payne`a.

Możesz jeszcze pomęczyć kompa w OCCT (najpierw razem procesor i grafikę, jak zwiecha wystąpi to osobne testy karty i procka).

Komp wyciskał z siebie siódme poty i nic się nie wydarzyło...

Miałem identyczny problem- siadanie obrazu (czarny ekran, "brak sygnału" itp) + po chwili dźwięk zapętlony do poziomu buczenia. Tylko że katowanie furmarkiem, OCCT, testy 3Dmarkiem i czymś tam jeszcze nie powodowało żadnego problemu, natomiast gry różnie - najcześciej w League of Legends, często w Deus Ex Human Revolution, miejscami Skyrim, zero problemów w GTA IV i Assasin's Creed 3- co było dziwne bo LoL jest najmniej wymagająca grą z nich wszystkich. Próbowałem wszystkiego, dopiero wymiana karty graficznej pomogła- najwidoczniej jakiś jej pomniejszy (bo inaczej katowanie furmarkiem i OCCT by powodowało zwiechy) element siadał.

Z jaką kartą miałeś problem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Radeon był, HD6750 1gb ddr5. Niezależnie od marki, usterki mogą być podobne.

Blur jest jeszcze nie aż tak starą grą. Możesz jeszcze dać test 3D markiem 11.

U mnie to wyglądało tak jakby karta odmawiała posłuszeństwa przy jakiś określonych efektach graficznych, bo zwiechy powtarzały się np. w określonych etapach, miejscach w danej grze (z wyjątkiem LoLa, tutaj zwiechy były kompletnie losowe). Na pewno częstotliwość zmniejszało znacznie zmniejszenie lub wyłączenie filtrowania anizotropowego. Akurat tego, manewrowanie przy innych opcjach takich jak antyaliasing nic nie dawało.

Ale i tak zwiechy były w określonych sytuacjach- Bioshock Infinite zawsze wieszał kompa się na początku gry w drodze do latarni i żadne zmienianie ustawień nie pomagało, Skyrim- w niektórych podziemiach (po wyłączeniu filtrowania anizotropowego zero problemu na powierzchni, nawet w miastach, ale problem w danych podziemiach pozostawał), Deus EX Human Revolution- przy danym bossie, mieszkaniu bohatera lub jak występowała taka specyficzna mgła. I co ciekawe- w LoLu nawet granie na minimalnych detalach nie pomagało, to samo w Deus EX, w Skyrim mogłem grac na wysokich o ile miałem wyłączone filtrowanie anizotropowe, granie na niskich z filtrowaniem- powodowało dość częste, losowe zwiechy.

Kombinowałem ze sterownikami, sprawdzałem co się dało, w końcu zmieniłem kartę i problem się rozwiązał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...